U traženju zdravih varijanti, roditeljima ponekad ponestaje inspiracije. Stoga, odlučili smo vas upoznati s dvije namirnice koje imaju iznimno dobar učinak po zdravlje i djece i odraslih, a kojih se možda i ne sjetimo baš često. Riječ je o sirovom kakau i rogaču.
Sirovi kakao, supernamirnica je vrijedna vaše pažnje! Sirovi kakao, u zrnu, komadićima ili u prahu, po svojim nutritivnim svojstvima smatra se jednom od najhranjivijih namirnica na svijetu. Štiti organizam od utjecaja slobodnih radikala, a zbog svog sastava bogatog mineralima (posebno magnezijem), smanjuje stres i depresiju. Također, kakao je odličan izvor željeza (28 grama kakaa nalazi se čak 314 % dnevne preporučene količine željeza), a sigurno ćete lakše nagovoriti dijete da popije šalicu toplog kakaa nego da pojede pola kilograma špinata. Zrno kakaa obiluje omega-6 masnim kiselinama, koje hrane mozak i pomažu cjelokupnom zdravlju organizma, tako da je kakao pravi saveznik dugog učenja i koncentracije.
Možete ga koristiti u kolačima, sladoledima i toplim napicima, a kako je iznimno gorak, osladite ga brezinim ili kokosovim šećerom. Naš je prijedlog da iskušate kako ova zdrava namirnica funkcionira u sladoledu. Od sastojaka su vam potrebne 3 zrele zamrznute banana, 100 ml mlijeka po izboru, 2 žlice sirovoga kaka i 1 žlica meda.
Banane izvadite iz zamrzivača, prelijte mlijekom i pustite da odstoje 10 minuta. Zatim ih izblendajte u sjeckalici ili blenderu. Dodajte kakao i, ako želite, malo meda pa opet izblendajte dok ne dobijete potpuno homogenu smjesu. Nadalje, smjesu možete preliti u kalupe i ostaviti u zamrzivaču najmanje 4 sata. Želite li obogatiti okus, u sladoled dodajte mljevene bademe, šumsko voće, kikiriki-maslac! Mogućnosti su doista brojne!
A sada je na redu njegovo veličanstvo rogač! Možemo li reći da je rogač zaboravljeni prijatelj naših baka? Baš zato smo poželjeli reći nešto o njemu pa možda i vi odlučite pozvati ga kao rado viđenoga gosta u kolačima i napicima koje pripremate. A tek kada doznate koliko je zdrav i kako dobro utječe na organizam vašeg djeteta, postat će “must have” namirnica na vašoj kuhinjskoj polici.
Rogač obiluje taninima koji inhibiraju rast bakterija i štiti od određenih toksina i slobodnih radikala. U pedijatrijskoj je njezi popularan još od 1941. godine, kada je španjolski liječnik Ramos zapazio da su gladna djeca u Španjolskoj, koja su se hranila rogačem, rjeđe obolijevala od probavnih tegoba u odnosu na ostalu djecu. Zbog svojeg vrijednoga sastava i ljekovitog djelovanja, rogač je pogodna namirnica za dojenčad već od 6 mjeseci pa nadalje, a sušeni je rogač zdrava slatka alternativa bebama za žvakanje dok im rastu zubići.
Rogač je doista čudesan, možete ga koristiti u slatkim i slanim jelima, a odličan je kao diuretik i blagotvorno djeluje na probavu. Uz to, štiti od toksina, pomaže u jačanju dječjeg imuniteta i sprječavanju alergija, obiluje ugljikohidratima, riboflavinom, kalijem i kalcijem.
U manjim količinama sadrži vitamine B i E, željezo, magnezij, fosfor, mangan i selen. Sadrži i tanine i galnu kiselinu koja djeluje antiseptički, antibakterijski, antioksidativno i antivirusno. Bogat je i polifenolima koji štite srce i krvne žile.
Stoga, jeste li kušali topli mliječni napitak od rogača? U 2 dcl toplog mlijeka (osim kravljeg, može zobeno, pirovo, bademovo…) rastopite meda ili nekog drugog nerafiniranog sladila (brezin ili kokosov šećer) i dvije žličice mljevenoga suhog rogača – i, uola! Ukasan i zdravi napitak je tu!
Dat ćemo vam još jednu ideju, puding od rogača i banana. Potrebne su vam 2 manje banane, 1 jušna žlica mljevenog rogača, 2 žlice narančinog soka, 1 žlica usitnjenih orašastih plodova. Propasirajte banane, dodajte rogač, sok od naranče i orašaste plodove, sve dobro izmiješajte i neodoljivo ukusni puding je gotov!
Iako ste ove slastice pripremili za svoje dijete, vjerujte, nećete im moći odoljeti ni vi!
Tekst: Sanja Matasić
Foto: Profimedia.hr
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće
Petra Kurtela zabranila rođendanske poklone za sina
Nova psihološka studija otkrila da je ova vrlina ključ uspješnog roditeljstva