Norlandske dadilje vrlo su tražene i dobro plaćene. Za svaku od njih nakon diplome postoji oko 8 do 10 slobodnih poslova dostupnih preko britanske agencije Norland. Alice, jedna od njih, ima više od desetljeća iskustva rada kao dadilja i za CNBC otkriva sve tajne svog zanata, odnosno njih 9 najvažnijih.

1. NE USPOREĐUJTE DIJETE S DRUGIMA
“Jedan jako, jako važan savjet za svakog roditelja je da je svako dijete drugačije te da raste i uči različitom brzinom. Nemojte ga uspoređivati s drugom djecom“, rekla je.


2. UTJEŠITE DIJETE KOJE PLAČE
"Ako dijete ne može zaspati ili se probudi uplakano uđite unutra, ušuškajte ih, stavite im ruku na trbuščić da znaju da ste tu, ali pokušajte ne razgovarati s njima", ističe.


3. TANTRUMI
"Ja sam na podu kraj njih kako bih im pružila malo utjehe dok prolaze kroz tantrum. Dijete koje je počelo verbalno komunicirati u tom trenutku ne želi slušati što mu imate za reći i sada nije pravo vrijeme za razgovor o tome”, napominje. Umjesto toga, predlaže, razgovarajte s njima poslije, kada budu boljeg raspoloženja.

4. SMANJITE UPORABU RIJEČI „NE“
“Ako bacaju loptu na zid, a vi stvarno ne želite da uništavaju vaš zid možete reći 'Zašto ne bismo igrali igru 'tko može baciti ovu loptu u lonac'? Iz svog iskustva vidim da djeca puno bolje reagiraju na preusmjeravanje ponašanja, a ne na konstantno 'ne, nemoj to raditi'!“, ističe.

5. DAJTE IM MOGUĆNOST IZBORA
Ako imate dijete koje se odbija odjenuti, dopustite mu da izabere odjeću. "To im daje osjećaj kontrole. Vi mu zapravo nudite na izbor odjeću prikladnu za hladno vrijeme, a istovremeno mu dopuštate da ima određenu kontrolu", dodala je.

6. SUOČAVANJE S LOŠIM PONAŠANJEM
„Ako je djetetovo ponašanje opasno ili štetno, na primjer ako pokuša ugristi drugo dijete, pitajte ga: 'Što misliš, kako se to drugo dijete osjećalo kad si ga ugrizao?'. Oni nemaju nužno vokabular kojim bi opisali kako se to drugo dijete osjećalo, ali im onda pomozite. Recite: 'Mislim da ga je to vjerojatno jako rastužilo, to ga je vjerojatno jako povrijedilo, mislim da se to ni tebi ne bi svidjelo'. Također im predložite da ako ponovno požele nekoga ugristi mogu uzeti jabuku, jastuk ili plišanu igračku", objašnjava.

7. NE GOVORITE DJETETU DA JE ZLOČESTO
"Ne volim etiketirati dijete kao 'zločesto'. Ako jednostavno ne mogu regulirati svoje emocije recite im: 'Razumijem da si uzrujan. Idem raditi nešto drugo. Kad budeš imao vremena i kada se smiriš možemo razgovarati'", preporučuje.

8. VRIJEME PROVEDENO PRED EKRANOM
„Oko toga možete pregovarati postavljanjem ograničenja ili dopuštanjem igranja samo obrazovnih igrica. Recite im: 'Žao mi je, za danas je dosta. Isplanirat ću ti novo vrijeme za sutra' ili 'Možeš igrati tu igricu pet minuta, a onda ćemo je isključiti'", kaže.

9. PROBLEMATIČAN POLAZAK U ŠKOLU
„Uvjerite ih da će ondje pronaći prijatelje i pokušajte se upoznati s nekom od djece i prije početka škole. Također nastojte raditi nešto zabavno prvi tjedan u školi - poput odlaska na omiljeno igralište ili u kino na film koji bi dijete željelo pogledati“, rekla je Alice.