Roditelji ranije nisu bili suočeni s izazovima koje nam danas nameću društvene mreže i moderne tehnologije. U Jugoslaviji je princip odgoja bio jasan, a evo kako je sve izgledalo.
Nije bilo mobitela
Umjesto toga, naše bi majke jednostavno odvele djecu u vrtić ili školu i došle po njih. Bez obveze slanja priopćenja svim grupama. Također, naše mame nisu morale voditi svakodnevnu bitku sa svojim djetetom oko toga kada će dobiti telefon, zašto toliko vremena provodi buljeći u ekran i slično.
Nije bilo društvenih mreža
Nema sumnje da su dani prije Facebooka i Instagrama bili jednostavniji - nitko ne objavljuje svoje 'savršene' živote i 'savršenu' djecu ostavljajući u vama osjećaj kao da sve radite pogrešno. I nitko djecu nije slikao stalno.
Nije bilo YouTube crtića
Ako propustite tu jednu epizodu lutkarske predstave koju današnji klinci ne bi ni pogledali – to je to, program je gotov.
Nitko nije razmišljao o štetnosti šećera
Svi znaju da je šećer loš za zdravlje. No, dosta je stresno kada znamo čime danas zapravo hranimo svoju djecu, kakve su namirnice koje kupujemo na tržnicama. Danas te informacije ne samo da su dostupne, već nas doslovno progone. Mame 80-ih i 90-ih definitivno nisu bile "zatrpane" izvještajima o tome što jesti i koliko jesti, a što ne jesti (a to djeca uvijek najviše traže). Umjesto toga, hranjenje djece bilo je opuštenije i definitivno ne toliko opterećeno krivnjom kao danas.
Rođendanske zabave bile su jednostavnije
Ako je zima, onda u stanu/kući, a u dvorištu ako je ljeto. Domaći kolač, sendvič sa salamom, kiselim krastavcima i ribanim sirom. Animacija - ono što vi napravite od nje. Pokloni – skromni i potrebni. Proslava rođendana danas je stvar prestiža, a ponajmanje s ciljem da dijete taj dan pamti. Jer ne pamte se konfeti i savršene toalete, nego osjećaji i ljudi.
Nije bilo 'trudničke mode'
Nekad su sve trudnice nosile iste stvari – samo da je široka i udobna. Danas postoji svojevrsni pritisak da morate izgledati 'moderno', čak i u poodmakloj trudnoći. Fotografije trudnica koje pokušavaju izgledati zanosno u 9. mjesecu preplavile su društvene mreže, namećući različite standarde i pravila. A pravila su - ako paziš na sebe, nećeš nositi staru trenirku svog muža nego modernu trudničku garderobu.
Nije bilo sigurnosnih savjeta
Od toga što jesti u trudnoći do toga kakvu autosjedalicu koristiti - nema kraja sigurnosnim savjetima kada je u pitanju današnje roditeljstvo... Super je što smo svjesni važnosti sigurne vožnje i što je, a što nije sigurno za našu djecu. Ali ponekad je tako teško pratiti i primijeniti sve.
Nije bilo toliko manijaka na ulicama
To vjerojatno nije točno. Uvijek je bilo onih koji su uznemiravali druge i vješto se skrivali. Razlika je u tome što smo danas, zahvaljujući medijima i društvenim mrežama, svakodnevno izloženi informacijama o tome. Naši roditelji nisu znali, pa su nas puštali same u parkove, na tulume, pješice od škole do kuće. Jer ono što ne znaš ne boli.
Domaća zadaća bila je jednostavnija i jasnija
Krajem prošlog stoljeća zadaće su se radile bez interneta i dodatnih izvora. I većina roditelja s tim nije imala previše posla, držeći se vječne mantre – ja sam završio svoju školu, ti završi svoju. Možda je to ponekad bio način da se izbjegne obaveza prema djeci oko škole, ali oni su sigurno vjerovali da čine pravu stvar. I nitko ih nije tjerao da se osjećaju krivima da će zbog toga biti odgovorni za budućnost svoje djece.
Djeca su se zabavljala sama
Nekada su majke po cijele dane ostavljale djecu samu da se igraju, što je značilo da su se djeca igrala u dvorištu ili u susjedstvu dok ne ogladne ili dok ne dođe vrijeme za ručak ili večeru. Djece danas gotovo da i nema na ulici, međususjedski odnosi su općenito zahladnjeli, a roditelji se osjećaju dužnima svoje dijete satima zabavljati aktivnostima koje razvijaju inteligenciju.
Izvor: Stil.rs
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti