Pripremite dijete na promjenu. Vi znate da ste organizirali put i da na određeni dan odlazite iz grada i napuštate poznatu rutinu, međutim vaše dijete možda i nije s tim upoznato pa mu na dan puta to može biti nagla i neočekivana promjena koju bi moglo teško prihvatiti ili joj se opirati.
Zato bi bilo dobro par dana prije puta djetetu pokazati sliku mjesta u koje se ide, objasniti plan puta, možete mu na karti pokazati kuda ćete sve prolaziti i što će sve vidjeti. Možete mu napomenuti i da će vožnja biti duža nego obično. Naime, moguće je da je dijete, pogotovo manje, naviknuto na kraće gradske vožnje, a vožnja od 2 ili 3 sata može biti za njega poprilično stresna i dosadna. Možete i opisati što ćete raditi dok se vozite. Recimo da ćete pričati priče, pjevati ili čitati slikovnice. Kada djetetu objasnimo što ga sve čeka i što se od njega očekuje tada umanjujemo strah i nesigurnost koju bi moglo osjetiti zbog neočekivane promjene rutine.
Najbolji način da zabavite mališana u automobilu je da ponesete omiljenu slikovnicu ili plišanu igračku. Starije dijete možete potaknuti na igru riječima, na pjevanje ili igru zapažanja - što vidi dok se vozi. To vam ujedno pruža priliku da se dodatno povežete s djetetom i ojačate svoj odnos s njim.
Nikako ne smijemo zaboraviti ni na udobnost automobila. U automobilu zna biti poprilično vruće i zagušljivo, pa bilo bi dobro provjetriti ga nekih 10 ili 15 minuta prije samog puta. I za autosjedalice je važno da su što udobnije. Naime, za vrijeme toplih i vrućih dana mogu se poprilično užariti što kod djeteta može izazvati nezadovoljstvo. Zato bi bilo dobro prekriti je gazom ili tetra pelenom prije nego što dijete sjedne u nju. Bit će puno ugodnija i dijete će se manje znojiti.
Bilo bi dobro u put uračunati i nekoliko stajanja. Vožnja od nekoliko sati može kod djeteta izazvati osjećaj skučenosti i to može dovesti do burnih reakcija. Bilo bi dobro, ako je dulji put, da stanete svaka dva sata kako bi se dijete moglo protegnuti, istrčati i udahnuti svježeg zraka. Ako imate priliku uživajte u šetnji obližnjom prirodom. Boravak u prirodi opušta i smiruje. Svjež zrak potiče stvaranje serotonina (hormona sreće) i bolje će se osjećati, te će biti zadovoljnije tijekom vožnje. To će ga i razveseliti te razbiti monotoniju sjedenja u skučenom automobilu.
Na put obavezno ponesite hranu, zdrave grickalice i puno vode. Vodu držite u termosici kako se ne bi ugrijala. Ako nosite voće stavite ga u prijenosni frižder kako bi bilo osvježavajuće i ukusno. Ako imate priliku, napravite pauza za ručak u nekom usputnom restoranu. Djetetu će to biti doživljaj i zabavni predah.
I za kraj, prilagodite polazak na put djetetovoj rutini. Za neke to može biti noćna vožnja jer će dijete većinu puta prespavati. Za neke će to biti u jutro nakon buđenja, jer je tada dijete najbolje volje.
Tekst napisala: Iva Brčić, mag.soc./phil. (kroz rad u udruzi Najsretnija beba Hrvatska™ pruža pomoć i podršku roditeljima već od prvih dana roditeljstva. Iva u udruzi vodi razne projekte usmjerene podršci roditeljima, piše Kids friendly osvrte medijskog sadržaja, bavi se istraživanjem utjecaja medija na djecu i mlade, te prevencijom vršnjačkog nasilja. Surađuje s vrtićima, školama, te fakultetima gdje provodi predavanja na temu odgoja i roditeljstva)
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Ovo su najbolji pedijatri i dječji kirurzi u Hrvatskoj za 2024.: Je li vaš na popisu?
Psihologinja: Intenzivno igranje video igara na mozak mladih djeluje poput kokaina
8 čudnih pravila roditelja koja su zapravo dobra za djecu
Zašto se dijete ne odaziva na svoje ime? Ovo su 4 moguća razloga, ali i dodatni simptomi kada se trebate zabrinuti