Postoji mnogo riječi koje svakodnevno koristimo, a da se više i ne pitamo što točno znače. Tolerancija je jedna među njima, a znači ‘biti svjestan različitosti drugih u odnosu na nas i tu različitost prihvaćati u svakodnevnom životu’.
No, tko je stvarno tolerantan? Je li to onaj tko uspješno ‘podnosi’ nekog tko se od njega u bilo čemu razlikuje? Jer, svi se u nečemu razlikujemo. Ako ni u čemu drugom, onda u visini i težini.
U prvom redu tolerancija podrazumijevauvažavanje tuđih ideja, stavova i načina života. Dakle, tolerantni smo ‘podnosimo’ li ne samo one koji su od nas viši ili niži, nego i one koji od nas drugačije misle i žive. A to je već malo teže. Jer, ako netko misli i živi drugačije od nas, može nam se činiti da to znači kako misli i živi neprimjereno, tj. pogrešno.
Pokazatelj tolerancije nije podnošenje nečeg što nam ionako ne smeta, nego upravo onog što nam smeta. Svatko od nas ima pravo da se ponaša i izražava na način koji drugome ne šteti, ali isto tako nitko nema prava svoju slobodu mišljenja i djelovanja iskazivati tako da ugrožava druge, njihov integritet i ljudsko dostojanstvo te zajedničku imovinu.
Čiji je bog vrijedniji? Koja je rasa vrijednija? Koji je spol vredniji? Čija je kultura vrednija? Tko je ‘validan’ a tko ‘invalidan’? Sve su ovo neka od najčešćih pitanja s kojima se suočavamo kada je tolerancija u pitanju. Za nju se, nažalost, često vežu i razni stereotipi i predrasude.
Pogled u ogledalo
Svi se rađamo sa sposobnošću za toleranciju i netoleranciju, a hoćemo li se razvijati prema jednom ili drugom – u velikoj mjeri ovisi o odgoju i obrazovanju. Pritom se ne misli samo na namjerni odgoj, nego i prijenos vlastitih stavova i uvjerenja (kojih ne moramo uopće biti svjesni). Naime, način na koji se odrasli svakodnevno ophode s drugima, kako uvažavaju ili neuvažavaju njihovu različitost, u velikoj mjeri određuje smjer odgoja djece.
Želite li odgajati tolerantnu djecu, valja se pogledati u ogledalo i priupitati – kako mi sami stojimo s tolerancijom? Kako se ophodimo prema drugima, kako o njima razmišljamo i što prema njima osjećamo? U našem cjelokupnom pogledu i glasu, djeca mogu isčitati prihvaćanje ili neprihvaćanje, odobravanje ili neodobravanje, mržnju i prijezir osoba različitih od nas. I to ne samo onih koji su druge rase, vjere ili etičke skupine, nego i debelih, mršavih, starih, siromašnih, jadno odjevenih, ćelavih, s piersingom, tetovažom, debelim naočalama, stranom dikcijom i tko zna kakvim još obilježjima, tj. različitostima u odnosu na nas. Zato treba istaknuti – odgoj tolerancije započinje radom na sebi svih koji se bave djecom! Djeci ne treba pričati o toleranciji, nego je zajedno s njima živjeti.
Vježbanje tolerancije
Što smo tolerantniji, to ćemo imati bolje odnose s drugima i više uživati u svakodnevnim aktivnostima i životu. Da bismo u tome uspjeli, možemo ‘trenirati’ neke vrline:
- Razmišljati razumno – što smo razumniji, to smo u stanju više ideja i ponašanja drugih razumijeti, a onda i tolerirati.
- Razvijati empatiju – prihvaćati tuđe osjećaje, motive i emocije
- Razvijati samokritičnost – propitivati ispravnost svojih ideja i stajališta
- Izbjegavati konflikte – što više vlastite ideje i stajališta ‘držati za sebe’ tj. ne nametati ih drugima
- Poštovati druge – čak i kada se oni u bitnim stvarima (idejama, stavovima) od nas razlikuju.
- Ne pristupati svemu osobno – što se više možemo usredotočiti na problem, a da se u njega osobno ne ‘uključimo’
Čak i ako je odgajan u ozračju netolerancije, nitko nije oslobođen odgovornosti da se mijenja i svoje ponašanje korigira u smjeru veće tolerancije.
Da bismo djecu odgojili da budu tolerantni (i dobri) ljudi prije svega im moramo omogućiti da o svim oblicima različitosti uče kako bi ih sve bolje razumijeli, da od sebe i njih očekujemo stalni razvoj tolerancije, da toleranciju ne propovijedamo, nego je živimo i djeci omogućujemo isto te da u obitelji, vrtiću i školi stvaramo ozračje ‘nulte stope tolerancije’ nasilja!
Autorica: Edita Slunjski, autorica Biblioteke ‘Kako djetetu pomoći da…’ izdavačke kuće Element.hr
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano