Nemoguće je zaštititi djecu od natjecateljskih situacija, a vjerojatno to ionako ne želite. Iz zdravog natjecanja, dijete može naučiti neke vrijedne lekcije koje će mu dobro doći u odrastanju.

Važnost igranja po pravilima. Petogodišnjaci tek počinju shvaćati da su pravila temelj svake igre. Ako svatko stvara svoja pravila, djeca se ne mogu igrati zajedno pa igra nije ugodna. Što prije dijete nauči ovu lekciju, to će mu biti zabavnije igrati se s drugom djecom.

Kako biti dobar pobjednik i dobar gubitnik. Dobar pobjednik neće reći: 'Ha ha, pobijedio sam, bolji sam od tebe!' S druge strane, dobar gubitnik zna da se ne treba ljutiti. Ne samo da je ovo ključna lekcija za dijete, već je također važno da je nauči što ranije u životu. Kod šestogodišnjaka ćemo razumijeti ispad bijesa ako izgubi, dok se oni neće tolerotati kod šesnaestogodišnjaka. Što je dijete starije, teže ga je naučiti da bude dobar gubitnik.

'Nije važno hoćeš li pobijediti ili izgubiti, nego kako igraš igru.' Ovo ste čuli milijun puta i to je istina. I gubitnik se može osjećati dobro, jer je uložio veliki napor i dao sve od sebe.

Nadalje, pobjednik se može osvrnuti na igru ​​i shvatiti da bi njegova pobjeda bila nemoguća bez izazova koji je pružio drugi sudionik natjecanja. Što je dijete više izloženo izazovnim situacijama, taj će mu koncept postati jasniji.

Kako mogu znati da je natjecateljski duh izmakao kontroli?

Iako su vrijedne prilike za učenje, natjecateljske situacije lako mogu izmaknuti kontroli. Važno je da uočite znakove da vaše dijete misli da je pobjeda važnija od igre. Na primjer, pretpostavimo da dijete igra društvenu igru sa svojim prijateljima. Ako se pravila stalno mijenjaju, a neka djeca varaju, dok druga odustaju i odbijaju igrati, vrijeme je za pauzu. Možete predložiti djeci da zajedno rade nešto kreativno ili da igraju igru ​​u kojoj svi pobjeđuju.

Koje su opasnosti pretjerane želje za pobjeđivanjem?

Kad su djeca previše usredotočena na pobjedu, mogu se početi vrednovati ​​na temelju toga koliko su pobjeda ostvarili. Čak i ako pobjeđuju u 90% vremena, nikada neće biti zadovoljni. 'Ovo je pogubno za osobu', kaže psiloginja Dee Shepherd-Look. 'Oni su uvijek na traci za trčanje, u potrazi za sljedećom pobjedom.' Razlog više da se u korijenu suzbije pretjerano natjecateljska priroda.

Kako mogu znati je li moje dijete previše kompetitivno i što mogu učiniti u vezi s tim?

Ako je vaše dijete previše usredotočeno na natjecanje, učinit će sve da ne izgubi. Može varati, lagati ili mijenjati pravila igre kako bi pobijedilo. Nadalje, neće isprobati novu igru ​​ili aktivnost,  ukoliko misli da u njoj da neće biti dobar.

Ako dijete uvijek mora pobjeđivati, pokušajte otkriti zašto. Razgovarajte s djetetom. Boji li se da se nikome neće svidjeti ako izgubi? Pokušava li oponašati uspješnog starijeg brata ili sestru? Pomozite mu staviti stvari u perspektivu. Nekoliko gubitaka ne znači da je neuspješno u životu. Pokušajte istaknuti neka od njegovih postignuća i podsjetiti ga da nitko ne može biti najbolji u svemu. Ako je dijete duboko uznemireno svakim gubitkom, nemojte se bojati potražiti stručnu pomoć.

Što da radim ako se moja djeca uvijek međusobno natječu?

Kada su u potrazi za partnerom u igri, braća i sestre se prirodno okreću jedno drugome, a natjecateljske situacija će gotovo sigurno doći. Postoji prirodno rivalstvo između braće i sestara. Međutim, ne želite da ovo rivalstvo postane nezdravo. Ako će se vaša djeca igrati natjecateljskih igara, podsjetite ih da je zabava važnija od pobjede ili poraza. Također možete spomenuti da svako dijete ima individualne talente i da pobjeda nije sinonim za bolju osobu.