Knjige i tečajevi pripremili su vas za velike događaju u vašem životu: porođaj, neizbježne besane noći i beskrajno hranjenje. Međutim, kod novorođenčeta se pojavljuju neke neobične stvari na koje vas nitko nije upozorio. Primjerice, znate li da im oči mogu lutati ili da mogu jako puno kihati.
Prije nego što otrčite do telefona kako biste nazvali pedijatra, pročitajte ovaj kratki vodič. Ovo su čudne, ali potpuno normalne stvari koje se javljaju kod novorođenčeta. No donosimo vam i razloge kada se zabrinuti.
1. Tjemenica
Nema načina da se to zaobiđe tjemenica, odnosno kada bebino tjeme postane suho i ljuskavo. Ono izgleda malo čudno, ali je sasvim uobičajeno. Zašto? Iskreno, nitko ne zna sa sigurnošću. Dobra vijest je da će svaka suhoća ili ljuskanje obično nestati u prvih nekoliko mjeseci, iako kod nekih mogu potrajati i dulje. U međuvremenu pokušajte dva ili tri puta tjedno utrljati mineralno ulje. Alanna Levine, liječnica i stručnjakinja za roditeljstvo i pedijatrica u Orangetown Pediatric Associates u New Yorku, predlaže da to postane rutina prije kupanja bebe i da se ljuskice sastružu češljem s finim zupcima ili mekom četkom.
Kada se zabrinuti: Srećom, ne morate se previše brinuti oko ovoga, to je zapravo ništa više od uobičajenog osipa. Ali ako se proširi izvan bebinog vlasišta ili se čini da postaje sve ozbiljnije, razgovarajte s liječnikom.
2. Eksplozivna kakica
U redu, možda je naša upotreba riječi 'eksplozivno' pretjerana. Ali istina je da niste službeno uvedeni u roditeljstvo sve dok se niste morali suočiti s jednom ili dvije napunjene pelene. Drugim riječima, niste prva mama koja je očistila dječju kakicu s tih zidova dječje sobe.
'Kakica novorođenčeta uglavnom je tekuća s teksturom sličnom sjemenkama. Kao rezultat toga, nije potrebno puno snage da prođe kroz prostoriju', objasnila je dr. Levine.
Kada se zabrinuti: Sve dok ima boju, u rasponu od smeđe preko zelene do žute stolice, i neke čestice sjemena u sebi, bebina kakica bi trebala biti normalna. Ali ako primijetite bilo kakve znakove krvi, Levine kaže da je vrijeme da pozovete pedijatra.
3. Bebine grudi
Sjećate li se onih ludih hormona koji su vam mučili cijelu trudnoću? To možete prenijeti i na bebu. Nažalost, jedna od nuspojeva su grudi. Bebina izloženost hormonima često može uzrokovati razvoj tkiva dojke, budući da je potrebno neko vrijeme da hormoni nestanu. Ali nemojte se brinuti, oni općenito nisu razlog za zabrinutost i trebali bi nestati na vrijeme.
Kada se zabrinuti: Primijetili ste crvenilo oko bebine dojke? Ako je tako, dr. Levine predlaže mjerenje bebine temperature kako bi se vidjelo prati li crvenilo vrućicu. Ovi simptomi mogu biti znak nečeg ozbiljnijeg i razlog da odete bebu na pregled.
4. Čudni zvukovi stenjanja
Ako ste očekivali samo malo gugutanja i povremeni plač bebe, prevarili ste se. Bebe su pravi proizvođači zvukova. Čuje se gunđanje, stenjanje, frktanje i razni drugi smiješni zvukovi koje ćete čuti iz njih. Ali prema Levineu, svi ti čudni zvukovi uzrokovani su bebinim nosom koji ima prilično uzak prolaz u najranijim fazama, što dovodi do toga da sluz koja se tamo zarobi stvara dodatne zvučne efekte. Dakle, ako u posljednje vrijeme čujete simfoniju zvukova, možda ćete samo morati provesti više vremena čisteći bebin nos aspiratorom.
Kada se zabrinuti: Obratite pažnju na to gunđa li beba sa svakim udisajem. Ako je tako, možda imaju problema s disanjem. U ovom slučaju, Levine kaže da što prije nazovete svog pedijatra. Također biste trebali provjeriti ima li povišenu temperaturu.
5. Konstantno kihanje
Ne zaboravite da je beba nova na ovom svijetu i, kao rezultat toga, izuzetno je osjetljiva na mnoge stvari na koje ste vi već imuni. Dakle, ako beba kiše, ali zapravo nije bolesna, vjerojatno pokušava izbaciti sve male strane čestice koje su dospjele u nos. Gledanje u svjetlo također će biti prilagodba pa ako izvedete bebu van tijekom sunčanog dana i ona počne kihati, možda je zapravo krivo sunce, a ne alergija. Drugi uobičajeni uzroci kihanja mogu biti uklanjanje viška sluzi ili čak amnionske tekućine iz dišnih putova.
Kada se zabrinuti: Ako je bebino kihanje popraćeno hroptanjem ili ako ima temperaturu, neka ga pedijatar pregleda radi li se o alergiji ili nečem drugom što treba liječiti. Htjet ćete provjeriti jesu li bebino disanje i gutanje normalni i jesu li im pluća čista kako biste isključili bilo što ozbiljno.
6. Nasumični trzajni pokreti
Bebini nasumični trzaji i mlataranje udovima mogu isprva biti pomalo uznemirujući za gledanje, ali samo imajte na umu da je sve normalno. U tih prvih nekoliko mjeseci beba će se nositi s brojnim razvojnim promjenama, od kojih jedna uključuje refleks zaprepaštenja (Moro refleks). Možda ćete vidjeti da se to događa nasumično ili možda dolazi nakon što beba čuje glasnu buku, ali u svakom slučaju taj će se refleks početi smirivati oko 3 ili 4 mjeseca. Do tada biste mogli dobro iskoristiti svoje vještine povijanja: bebe se često probude same od sebe, a povijanje će pomoći bebi da mirnije spava.
Kada se zabrinuti: Trebali biste se zapravo brinuti samo ako beba nema trzajne pokrete. Njihov izostanak mogao bi značiti da nešto nije u redu. Dakle, ako beba ne pokazuje nijedan od ovih znakova, razgovarajte sa svojim liječnikom.
7. Glava čudnog oblika
Rađanje je težak posao. Ali zapamtite, ne objavljate samo vi sav posao tamo dolje. Beba radi kako bi se spustila kroz porođajni kanal. I nakon tog putovanja, nije ni čudo što svi izađu ljubičasti i natečeni. Budući da je bebina glavica u početku mekana i savitljiva, prolazak kroz vaše zdjelične kosti definitivno može uzrokovati promjenu oblika. Ako se to ne dogodi tijekom poroda, beba bi kasnije mogla imati spljoštenu ili zaležanu glavu zbog previše ležanja na leđima. Ako to primijetite, pokušajte više držati bebu u naručju ili, kao što dr. Levine predlaže, produžite vrijeme koje provodi na trbuščiću dok je beba budna i naizmjenično stavljajte igračke kako ne bi favorizirale bilo koju stranu.
Kada se zabrinuti: Ako ste sve isprobali, a bebina glavica još uvijek na nekim mjestima izgleda ravno, razgovarajte sa svojim pedijatrom. Možda će morati nositi privremenu kacigu kako bi ispravili oblik glave. Kacige su najučinkovitije ako se nose već od 4 do 6 mjeseci, stoga nemojte predugo čekati da kažete ako osjećate da nešto nije u redu.
8. Otečene genitalije
Ne postoji delikatan način da se to kaže. Ako ste upravo rodili dječaka, možda ćete primijetiti da su njegovi intimni dijelovi znatno veći nego što biste vjerojatno očekivali. Konkretno, testisti. Zašto? Na bebu može utjecati izloženost hormonima u vašem trbuhu neposredno prije rođenja. Ili bi se u vrećici oko njegovih testisa mogla nakupiti dodatna tekućina. Ali ne brinite, on će to isprazniti svojom mokraćom za nekoliko dana. Isto vrijedi i za vašu djevojčicu, koja može imati natečene usne nekoliko dana nakon poroda. U svakom slučaju, natečenost bi trebala nestati vrlo brzo. Isto tako, beba će izbaciti toliko tekućine u prvih nekoliko dana života da bi zapravo mogla pasti oko 10 posto svoje izvorne tjelesne težine.
Kada se zabrinuti: Ako oteklina ne splasne nekoliko dana nakon poroda, vjerojatno biste je trebali pregledati, osobito ako imate dječaka. Kod dječaka se može razviti stanje koje se naziva hidrokela, a za koje zapravo može trebati i do godinu dana da se popravi samo od sebe.
9. Krv u pelenama
Uočavanje čak i najmanjeg traga krvi u bebinoj peleni dovoljno je da izbezumi svakog novog roditelja; ali istina je da to nije uvijek razlog za uzbunu. Mnogo je razloga zašto se to događa, a svi su privremeni. Ako ste upravo dobili djevojčicu, ona možda doživljava neke dodatne nuspojave zbog izloženosti vašim hormonima u maternici. Ne brinite, 'mini-mjesečnica' je zapravo prilično uobičajena među djevojčicama koje prolaze kroz malu obustavu estrogena u danima nakon poroda. Hormoni će se uskoro izjednačiti. Drugi potencijalni uzroci: posebno grubo pražnjenje crijeva moglo je uzrokovati malu ogrebotinu ili posjekotinu na izlasku, ali krvarenje bi trebalo brzo nestati. Krv bi mogla biti i iz rane koja zarasta kod obrezanih dječaka. Obavezno nanesite vazelin kad god je potrebno kako biste im olakšali bol. Isto vrijedi i ako beba ima težak slučaj pelenskog osipa.
Kada se zabrinuti: Iako je to vjerojatno sasvim normalno, samo naprijed i nazovite svog liječnika kad god primijetite krv. Rijetki su novopečeni roditelji koji mogu vidjeti krv u pelenama svog novorođenčeta i stvarno uspjeti prespavati noć.
10. Razrokost
U početku je za očekivati blagi slučaj lutanja bebinih očiju. Beba još uvijek pokušava razvrstati sve svoje novostečene sposobnosti, uključujući osjetilo vida, i trebat će neko vrijeme da stekne malo kontrole nad mišićima i usavrši te tehnike fokusiranja. Ali vjerovali ili ne, ponekad čak i kad bebine oči izgledaju kao da gledaju u križ, možda to i ne čine. Zbog širokog nosa dodatni nabori kože mogu prikriti neke od bijelih dijelova bebinih očiju. To može stvoriti neku vrstu optičke iluzije koja se naziva pseudoezotropija. Pa pogledajte bolje: jesu li bebine zjenice zapravo usporedne i miču li se zajedno? Možda je ipak sve u vašoj glavi.
Kada se zabrinuti: Prema dr. Levine, ako beba još uvijek pokazuje znakove prekriženih ili lutajućih očiju tijekom 6 mjeseci, trebali biste zakazati termin da vidite je li nešto drugo u igri. ko bebine oči kronično lutaju u dva različita smjera, možda ima strabizam, a ako samo jedno oko ne radi, to može biti ambliopija ili lijeno oko.