Majčino mlijeko ima brojne zdravstvene dobrobiti za bebu, sadrži antitijela koja jačaju imunološki sustav djeteta. Međutim, ono što novopečene mame često ne znaju je da se boja mlijeka može mijenjati ovisno o raznim faktorima, zbog čega se uplaše kada vide mlijeko koje je žućkasto, crvenkasto, pa čak i crno.

Boja mlijeka općenito nije razlog za brigu. Općenito je svjetlije boje, obično bijelo, iako može imati i žutu ili plavu nijansu, a u nastavku saznajte sve o različitim bojama majčinog mlijeka, piše Healthline.

Zašto je mlijeko žuto?

Ako ste nedavno rodili, možda ste se iznenadili da je kolostrum tako žut i gust, a ne bijel i rijedak, kao što ste zamišljali mlijeko. Sasvim je normalno i kod mnogih je majki mlijeko prvih dana nakon poroda žuto. To prvo mlijeko zove se kolostrum, vrlo je gusto i bogato antitijelima, a proizvodi se i do pet dana nakon poroda.

Ponekad majčino mlijeko može biti žuto mjesecima nakon porođaja, pogotovo ako jedete mnogo hrane koja je žute ili narančaste boje, poput mrkve ili batata. Također, mlijeko može biti žućkaste boje čak i ako je bilo zamrznuto, a vi ste ga odmrznuli, i to je sasvim normalno.

Zašto je mlijeko bijelo?

Bijela boja mlijeka je upravo ono što očekujete vidjeti, ali imajte na umu da u prvim danima nakon poroda obično nije tako. Ovu boju dobiva tek kada se vaše mlijeko promijeni iz kolostruma u zrelo mlijeko.

Svi smo različiti pa se nemojte iznenaditi ako u tom razdoblju sazrijevanja majčino mlijeko bude tamno ili svijetlo žuto, jedva žućkasto ili bijelo.

Zašto se boja majčinog mlijeka mijenja
Shutterstock 

Zašto je mlijeko plavo?

Također je normalno da majčino mlijeko ima svijetloplavu boju, što se najčešće može dogoditi na početku dojenja ili mužnje. Riječ je o takozvanom prednjem mlijeku (onom koje prvo uđe kad krenete s izdajanjem ili dojenjem), koje je rjeđe i sadrži manje masti i elektrolita. Kako laktacija napreduje, mlijeko postaje gušće, sadrži više masti i poprima kremastiju bijelu ili žućkastu boju.

Zašto je mlijeko zeleno?

Nemojte paničariti ako vidite da vam je mlijeko zelenkasto, već prvo razmislite što ste upravo pojeli. Najvjerojatniji uzrok je neka zelena hrana koja je obojila mlijeko - neko povrće ili možda zeleni smoothie. Ne brinite, uskoro će vam se mlijeko vratiti u normalnu boju, a vašem će tijelu sigurno dobro doći svi vitamini koje ste unijeli s povrćem.

Zašto je mlijeko ružičasto ili crvenkasto?

Mnogo je razloga zašto majčino mlijeko može biti takve boje, a jedan od uzroka može biti hrana ili piće – razmislite jeste li jeli jagode, rotkvice, možda neku hranu koja sadrži umjetnu crvenu boju...

Ponekad se može dogoditi da mlijeko bude crvenkaste boje zbog tragova krvi u njemu, ali to ne znači uvijek problem. Razlog mogu biti male pukotine na bradavicama koje krvare ili možda puknuta kapilara u grudima. U svakom slučaju, krvarenje bi trebalo prestati čim rana zacijeli, a u međuvremenu ne morate prekidati dojenje ili izdajanje.

No, ako se normalna boja mlijeka ne vrati za nekoliko dana, obratite se liječniku jer krv u mlijeku može ukazivati ​​i na infekciju dojke.

Zašto je mlijeko crno?

Ako je boja vašeg mlijeka smećkasta ili crna, a uzimate neke lijekove, u većini slučajeva i to je uzrok. U nekim slučajevima za smeđu ili crnu boju mlijeka mogu biti “krivi” antibiotici, a svakako se prije nego što popijete bilo koji lijek posavjetujte s liječnikom i napomenite mu da dojite. Neki su bez obzira na promjenu boje mlijeka sigurni, a neki nisu pa će biti potrebno promijeniti lijek drugim.

Kada se obratiti liječniku

Uzimajući sve u obzir, promjena boje vašeg mlijeka ne bi vas trebala previše zabrinjavati. Međutim, posjetite liječnika ako je vaše mlijeko ružičasto ili crveno dulje od nekoliko dana, jer to može ukazivati ​​na infekciju. Također, potražite stručni savjet ako vaše tijelo proizvodi smeđe ili crno mlijeko kako biste bili sigurni da su lijekovi i dodaci prehrani koje uzimate sigurni tijekom dojenja.

Izvor: Healthline