Napokon, došlo je razdoblje razvoja vaše bebice kada je počela spavati prema nekom predvidljivom ritmu i vi ste uhvatili malo odmora. No nemojte si odmah čestitati jer neki izazovi sa spavanjem vrebaju u ne tako dalekoj budućnosti.

Što se događa u 4. mjesecu života vaše bebe?  

  • Vaša beba će se početi okretati na trbuh. Čim dosegne ovu fazu, prestajete s povijanjem kao jednom divnom metodom uspavljivanja novorođenčadi. Za vas bi to moglo značiti da će se beba češće buditi i plakati.
  • Na redu je razvojni skok i bit će jaaako gladna, što znači i češći podoji i manje spavanja.
  • Nekim bebama u 4. mjesecu počinje nicati prvi zubić, a realno je očekivati, pogotovo ako ima starijeg brata ili stariju seku da će možda 'pokupiti' neku prehladu.
  • Beba postaje svjesnija svoje okoline i osjetljivija na temperaturu ili svjetlost.
  • I, naravno, može se buditi samo zato što je željna druženja i igre.

Sve to navedeno, prouzročit će da vaša beba odjednom više ne spava baš najbolje. Ova točka na vašem roditeljskom putu zove se  – regresija u spavanju i događa se između djetetova 3. do 4. mjeseca života, a vama može biti vrlo zbunjujuća jer do prije samo nekoliko dana pomislili ste kako ste već u roditeljskom raju.

Evo kako uspostaviti zdrave navike spavanja

Što se promijenilo? Vaša bebica postaje društveno biće. Utone u lagani san, i probudi se... takav obrazac ponašanja postao joj je dosadan! Previše je tiho, previše mirno za nju. Vaše četveromjesečno dijete, koje voli druženje i interakciju s okolinom, probudit će se i pomisliti: 'Hej ti, vrati se! Želim se igrati!'

roditelji i beba
Shutterstock 

Često možete čuti savjet: 'Pustite dijete da se isplače, umorit će se i zaspati!'

No malo koji se roditelj primjenjujući ovaj savjet osjeća dobro. I, osim toga, ovakva metoda može se totalno izjaloviti i dovesti do toga da morate slušati sate i sate plakanja.

Koji je bolji pristup regresiji u spavanju?

Kada su u pitanju problemi sa spavanjem, najbolji lijek je prevencija.

  • Sve dok se beba ne počne okretati na trbuh, koristite metodu povijanja.
  • Ljuljuškajte bebu i puštajte joj zvukove koji uspavljuju dok je u polusnu pa će lakše utonuti u duboki san.
  • Prevenirajte noćnu glad, potičući hranjenje tijekom dana, pa čak i hranjenje dok beba spava (oko 23 sata).
  • Provodite s bebom dosta vremena na otvorenome. Izlaganje svježem zraku i sunčevoj svjetlosti pomoći će djetetu da prepozna razliku između dana i noći.