Kad bebe počinju puzati i istraživati okolinu, mame i tate se trude osigurati dom i maknuti sve za što misle da bi moglo predstavljati nekakvu opasnost i dovesti do nezgode ili ozljede.

Teško je misliti na baš sve, pa ponekad nismo ni svjesni da nešto može biti opasno za djecu, zbog čega je pedijatrica dr. Niki na TikToku objavila videe u kojima je otkrila koje korake poduzima kod kuće kako bi zaštitila mališane.

Kaže da je kao pedijatrica vidjela "dovoljno nesreća", zbog čega određene stvari kod kuće radi automatski kako bi spriječila nesreće.

Lonci, tave na kuhinjskim elementima

U prvom videu koji je objavila pokazala je da je važno okrenuti sve lonce, tave i lonce koji se nalaze na štednjaku tako da ručka ne viri izvan štednjaka, kako dijete ne bi uhvatilo i prevrnulo (potencijalno vrući) lonac.

Još jedna stvar koju dr. Niki radi jest da uvijek odmakne sve šalice ili posuđe od rubova radnih površina u kuhinji i ostavi ih u sredini, kako ih dijete ne bi moglo dohvatiti.

Pedijatrica upozorava na 5 skrivenih opasnosti u domu za djecu
Foto: Shutterstock

Pravilno rezanje hrane

Treća važna stvar je uvijek rezati cherry rajčice kada ih dajete djeci jer ova hrana predstavlja opasnost od gušenja.

Nakon toga, liječnica je snimila još jedan video, u kojem je otkrila neke malo neobičnije stvari koje radi iz predostrožnosti, a na koje mnogi ne bi pomislili.

Ruksaci s petljom, užetom i slično

Vjerojatno ne biste pomislili da ruksak koji se zatvara dugom petljom ili uzicom može predstavljati opasnost, ali liječnik upozorava da znatiželjni mališani mogu ovu uzicu omotati oko vrata dok se igraju i ugušiti se. „Nažalost, može biti prekasno dok shvatite da se nešto događa“, dodaje.

Sve s okruglom baterijom

Dr. Niki savjetuje da se sve što ima okruglu, takozvanu dugmastu bateriju drži izvan pogleda djece, posebno one uređaje čiji poklopci baterija nisu pričvršćeni vijkom.

„Ako dijete starije od godinu dana proguta bateriju, dajte mu med i odvedite ga na hitnu, ako je mlađe od godinu dana, nemojte mu davati med, samo idite na hitnu“, rekao je pedijatar.

Inače, med može pomoći tako što će premazati bateriju i spriječiti da alkalne tvari iz baterije izgore i oštete tkiva. Međutim, med se ne smije davati djeci mlađoj od godinu dana zbog botulizma.

Jakne i džemperi obješeni na stolici

„Djeci je jako zabavno kad mogu dohvatiti nešto i povući, a u ovom slučaju stolica se vrlo lako prevrne“, upozorila je.