Generacije djece odrastale su skačući na trampolinu u dvorištu, a nalaze se i na brojnim popularnim lokacijama. No, je li ovo siguran način da djeca pokreću svoja tijela i zabavljaju se? Nekoliko stvari treba razmotriti prije nego što pustite svoje dijete da skače s djecom iz susjedstva ili prisustvuje rođendanskoj zabavi s trampolinima.
Zašto su pedijatri zabrinuti zbog trampolina?
Istraživanja u SAD-u pokazala su da je više od 800 tisuća djece ozlijeđeno na trampolinu između 2009. i 2018. godine. Iako su udarci i modrice vrlo uobičajene ozljede od trampolina, često vidimo da djeca imaju slomljene kosti ili uganuća kao posljedicu pada na strunjaču ili s trampolina.
"Lako je pretpostaviti da te ozljede nisu velika stvar. Uostalom, većina istegnuća ili slomljenih kostiju zacijeli, zar ne? Ali trampolini predstavljaju nevjerojatno visok rizik od ozbiljnih ozljeda. Primjeri ozbiljnih ozljeda na trampolinu uključuju lomove kostiju ili ozljede ligamenata koje zahtijevaju operaciju, paralizu, pa čak i ozljede opasne po život. Čak i slomljene kosti mogu ostaviti trajne posljedice kod djece, uključujući potencijalno oštećenje živaca", navodi dr. Susannah M. Briskin, pedijatrica i članica Američke akademije pedijatara, za Mom.
Upravo te činjenice objašnjavaju zašto Američka akademija pedijatara preporučuje da se djece drže podalje od trampolina, osim u okruženjima s profesionalnim trenerima i specijaliziranom opremom. Mnoga djeca koja se ozlijede zadobe samo male ogrebotine, modrice ili posjekotine. Ali od oko 110 000 posjeta hitnoj pomoći povezanih s nesrećama na trampolinu u SAD-u svake godine, tisuće uključuje ozbiljne ozljede djetetovih ruku, nogu ključne kosti, leđa ili vrata.
Potresi mozga su još jedna česta ozljeda u sudaranju djece na trampolinu. To su ozljede mozga koje kod djece mogu uzrokovati glavobolje, vrtoglavicu, mučninu i druge simptome. Potresi također mogu utjecati na njihov san, razmišljanje i školski uspjeh.
Dopuštate li svom djetetu skakanje na trampolinu?
Zašto se djeca na trampolinu najčešće ozlijeđuju?
- Najmanje su dijete
- Sudare se s drugom djecom koja skaču u isto vrijeme
- Krivo doskoče na površinu trampolina
- Slučajno padnu s površine na tlo
- Isprobavaju "dvostruki odskok" gdje jedan skakač doskoči i pošalje drugog u zrak
- Isprobavaju rizične pokrete kao što je salto
- Padnu an opruge, kuke ili okvir.
Trampolinski parkovi su nevjerojatno popularni ovih dana, površine za skakanje su veće te mnogo osoba dijeli isto područje. To povećava izglede za teške ozljede u usporedbi s kućnim trampolinima. Skakači se mogu odbijati od strunjače do strunjače na nepredividiv način što povećava šanse za sudare. Isto tako, mogu se popeti više i povećati rizik od ozljeda jer tada s većom silom doskaču na strunjaču.
Jedno je istraživanje pokazalo da je 11% skakača u 18 različitih trampolinskih parkova u SAD-u pretrpjelo ozbiljne ozljede. Drugo je pokazalo da ljudi povrijeđeni u trampolinskim parkovima imaju dvostruko veću vjerojatnost da će trebati operaciju nego povrijeđeni u drugim okruženjima.
Kako možete zaštititi svoje dijete?
Prvo, važno je razumjeti rizik povezan s igranjem na trampolinu. Budući da su mala i predškolska djeca izloženi najvećem riziku od ozljeda na trampolinu, djeca mlađa od 6 godina NIKADA ne bi trebala skakati. AAP preporučuje da djeca svih uzrasta izbjegavaju trampolin - ali ako odlučite dopustiti starijoj djeci da skaču, pobrinite se da slijede ova pravila:
- Samo jedno dijete skače
- Uvijek netko od odraslih gleda
- Bez prevrtanja ili salta jer oni uzrokuju najteže ozljede glave, vrata i leđa
- Bez skakanja s visokih mjesta
- Koristiti sigurnosnu mrežu oko površine na kojoj se skače
- Ljestve se spuštaju kad nitko ne skače tako da se mala djeca ne mogu sama popeti.
Ako se odlučite za kućni trampolin, postavite površinu za odskakanje što bliže tlu. Postavite ga dalje od drveća, zidova i drugih područja za igru. Svaki put kad vaša djeca skaču, provjerite zaštitne jastučiće koji okružuju opruge, kuke, potporne šipke i druge tvrde površine. Pažljivo pregledajte je li zaštitna mreža bez rupa ili šavova koji su se razdvojili. Zamijenite istrošene mreže, jastučiće i druge sigurnosne elemente kad god je to potrebno.
Ako vaše dijete želi isprobati trampolinski park, pričekajte da navrši najmanje 6 godina. Čak i prostori koji se čine sigurnima mogu biti opasni za mališane. Pazite na rizike i koje su aktivnosti dopuštene, a koje nisu dopuštene u trampolinskom parku. Izbjegavajte ih kad su gužve i budite u blizini svog djeteta, manje su šanse da će napraviti ekstremne poteze dok ga vi pratite.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima (Narodne novine, br. 111/2021, 114/2022), komentiranje na našim portalima omogućeno je samo korisnicima koji su se prethodno registrirali i koji su se upoznali s našim pravilima komentiranja. Zabranjeno je postupanje suprotno odredbama članka 94. stavka 2. Zakona o elektroničkim medijima, a svaki je korisnik osobno odgovoran za cjelokupan sadržaj koji objavi ili učini dostupnim.
Još uvijek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš raspravu.