Dugmaste baterije su postale dio svakodnevice jer se nalaze u brojnim uređajima, počevši od daljinskih upravljača i ručnih satova do dječjih igračaka. Ovi mali, diskretni izvori energije često prolaze neopaženo, ali gutanje ovih baterija može biti smrtonosno za djecu. 

Opasni predmeti koje ima svaki dom: Mala djeca ih često progutaju, a tinejdžeri stavljaju u nos

Zašto su dugmaste baterije opasne? 

Malu djecu karakterizira znatiželjnost i istraživački duh. Zato je ingestija (gutanje sadržaja u usta) stranih tijela je karakteristična za djecu mlađu od šest godina, a najčešća je kod jednogodišnjaka. Nije rijetka stvar da će dijete progutati dio igračke, plastelin, dio olovke, nakita ili kovanice. Ali zašto je dugmasta baterija toliko opasnija od bilo kojeg drugog stranog tijela ako je dijete proguta? 

Progutana dugmasta baterija se može zaglaviti u jednjaku. Kad se to dogodilo, vrlo brzo, već u prva dva sata, dovodi do ozbiljnog, vrlo teškog oštećenja jednjaka, prvo sluznice, a potom i dubljih struktura. Oštećenje može biti toliko duboko i teško da u nekim situacijama dovodi do perforacije (pucanja) jednjaka ili do formiranje fistule (kanala) s drugim organima u prsnom košu. 

U ovim najtežim situacijama život djeteta je ugrožen. Do korozivnog oštećenja sluznice jednjaka dolazi uslijed curenja njezinog sadržaja, elektrolize i lokalnog pritiska na sluznicu. Brzina kojom dolazi do oštećenja jednjaka ovisit će od: 

  • veličine baterije (naročito ako je njezin promjer veći do 20 mm)
  • električni napon 
  • koliko dugo se nalazi u tijelu. 

Simptomi da je dijete progutalo bateriju

Važno je brzo prepoznati da je dijete progutalo dugmastu baterije. Kako su simptomi zaglavljene baterije nespecifični, najveći problem je kad nitko nije vidio da je dijete progutalo bateriju, budući da mališani imaju naviku predmete neprimjetno stavljati u usta. U tim situacijama se kasni s postavljanjem dijagnoze i endoskopskim vađenjem pa je i rizik od razvoja ozbiljnih komplikacija značajno veći. 

Simptomi koji ukazuju da je dijete progutalo dugmastu bateriju su: 

  • povraćanje 
  • povećano lučenje pljuvačke i nemogućnost progutati bateriju
  • otežano gutanje 
  • iritabilnost
  • kašalj 
  • otežano disanje. 
kako reagirati ako se dijete guši
Shutterstock ako se dijete guši nastojte mu odmah iz dušnika izvaditi strani predmet

Prva pomoć i postupak prije vađenja baterije

Ako postoji i najmanja sumnja da je dijete progutalo dugmastu bateriju, neophodno je odmah potražiti pomoć liječnika. Jedini načini provjere su: 

  • RTG vrata, 
  • RTG prsnog koša 
  • RTG abdomena

Ako dijete ima simptome komplikacija u vidu krvarenja, prije endoskopskog uklanjanja baterije je neophodno napraviti CT. Nakon potvrde da se baterija nalazi u jednjaku, mora se hitno napraviti endoskopija, sve u cilju vađenja baterija. Endoskopija se izvodi u općoj anesteziji. Nakon endoskopskog uklanjanja baterije potrebno je dobro procijeniti stupanj oštećenja jednjaka. 

Što možete učiniti dok dijete čeka endoskopiju? 

Ako je od ingestije (unošenja sadržaja u usta) prošlo manje od 12 sati, djetetu možete dati dvije čajne žličice meda (10 mililitara). Med možete dati najviše šest puta. 

Med ne bi trebala unositi djeca mlađa od godinu dana (zbog rizika od botulizma) ako postoji sumnja da su se već razvile komplikacije ili dijete ima alergiju na med. Umjesto meda se u ovim situacijama može dati sukralfat.

Ako RTG pokaže da se baterija nalazi u želucu ili u crijevima, a dijete je bez simptoma, hitna endoskopija nije potrebna. Najčešće se baterija izbaci stolicom narednih 7-14 dana. Do spontane eliminacije baterije, treba voditi računa da dijete ne proguta magnet, s obzirom na to da istovremeno prisustvo magneta i baterija može dovesti do oštećenja sluznice želuca i crijeva. U tim situacijama, ako se strana tijela nalaze u želucu, treba endoskopski izvaditi strana tijela. Ako se strana tijela nalaze u crijevima, neophodna je konzultacija dječjeg kirurga. 

Nakon uklanjanja baterije, dijete je potrebno hospitalizirati radi daljnjeg praćenja. Kad će započeti s unosom tekućine, potom i hrane, ovist će o stupnju oštećenja jednjaka. Radi uvida u stanje sluznice jednjaka, kontrolna endoskopija je neophodna u narednim danima. Daljnje praćenje će ovisiti o tome jesu li se razvile komplikacije, kakve i kojeg stupnja.

Preventivne mjere za roditelje

Zaštita djeteta od potencijalnih opasnosti dugmastih baterija može biti jednostavna, ali izuzetno važna. Obratite pažnju na sljedeće čimbenike:

  • Nalaze se u brojnim elektronskim uređajima i igračkama koje okružuju dijete pa obratite pažnju na njih. 
  • Ako je dijete, ona može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. U nekim situacijama život djeteta može biti ugrožen. 
  • Ingestija (unošenje sadržaja u usta) dugmaste baterije je najčešća kod djece mlađe od šest godina. 
  • Ne ostavljate malu djecu bez nadzora odrasle osobe.
  • U okolini vašeg djeteta svedite na minimum prisustvo uređaja i igračaka koje imaju dugmaste baterije. 

Što učiniti ako sumnjate da je dijete progutalo dugmastu bateriju?

Ako postoji i najmanja sumnja da je dijete progutalo dugmastu bateriju, učinite ovo: 

  • Odmah potražite pomoć liječnika. 
  • Već u prva dva sata od ingestije (unošenje sadržaja u usta), baterija oštećuje jetru. 
  • Zaustavite konzumaciju tekućine i hrane. 
  • Ne izazivajte povraćanje!

"Uvijek budite oprezni jer jedna mala baterija, kao što je dugmasta, može imati ogromne posljedica po zdravlje, ali i život djeteta", poručila je liječnica Nataša Dragutinović. 

Izvor: Yumama