Šestomjesečna djevojčica preminula je nakon što ju je izgrizao obiteljski pit bull. Beba Kyomi Temple napadnuta je prošli tjedan u stanu svoje obitelji u Houstonu u Texasu, navodi Daily Mail. Bolničari su odveli Kyomi u obližnju bolnicu, gdje je proglašena mrtvom. 

Kyomi Temple.PNG
Foto: GoFundme.com

Vlasnici pasa često se pitaju kako se trebaju pripremiti i postaviti nove granice za svog ljubimca kad bebu upoznaju sa svojim psom, navodi PetMD. Međutim, dr. Christine Vitale, voditeljica odjela za prevenciju ozljeda Dječje bolnice u Pittsburghu, navodi kako se danas tretira pse kao ljude. 

"Ali zapamtite, to nije ljudsko biće, to je životinja i ima instinkte", istaknula dr. Vitale. 

Priprema psa za dolazak bebe, po mogućnosti mjesecima, a ne danima ili tjednima unaprijed, puno pomaže, navodi Penny Layne, certificirana profesionalna trenerica pasa i savjetnica za suživot psa i bebe u tvrtki Family Paws Parent Educationu.

"Što nam više vremena date da pripremimo vašeg psa za bebu, to povećava šanse za uspješan suživot", dodaje Layne. 

Dobronamjerni, ali nepripremljeni roditelji mogu napraviti neke od sljedećih pogrešaka sa svojim bebama i psima. Evo što ne treba činiti: 

Ne forsirajte interakciju

"Ne želimo da ljudi uzmu bebu i gurnu je psu. Ako pas odmiče, on nam govori da mu sad nije ugodno", kaže Layne. 

Umjesto toga, pozovite svog psa da vidi i ponjuši bebu i pustite ga da dođe pod svojim uvjetima.

"Bebu nikada ne vodimo psu. Neka odabere hoće li sama doći bebi", kaže Layne. 

Isto tako, nemojte dopustiti svom mališanu da se približi psu kada se beba počne kretati.

"Želimo rano naučiti bebe da uvijek zovemo psa k sebi. Nikada ne želimo da stjeraju psa u kut, da mu priđu dok spava ili da ga uhvate u zamku", kaže Layne.

Ne izolirajte psa od obitelji, već mu nastavite pružati sigurno utočište 

Osigurajte nešto poput boksa ili vrata koje ga zagrađuju, što Layne naziva "stanice uspjeha", tako da će se pas osjećati ugodno gledajući bebu sa sigurne udaljenosti. 

"Ne želimo ih razdvajati, želimo da budu tamo na siguran način. Želimo da bude uključen u novu obitelj, a i u život s bebom. Nemojte ih stavljati u sobu iza zatvorenih vrata", ističe Layne. 

Ne naslanjajte bebu na psa za fotografiju

Možda izgleda slatko, ali stavljanje bebe na psa ili uz psa dovodi bebu u opasnost od ugriza, kažu Vitale i Layne. 

"Umjesto toga, neka roditelj drži bebu dok pas sjedi malo udaljen ili je roditelj između psa i bebe", kaže Layne. 

Slično tome, izbjegavajte bliski kontakt licem u lice između bebe i psa jer psi mogu biti nepredvidivi pa želite zadržati sigurnu udaljenost, kaže Vitale.

Beba i pas.jpg
Foto: Shutterstock

Ne dopustite pristup dječjoj sobi bez nadzora 

Pas mora znati da je dječja soba bebin teritorij, inače bi mogao žvakati stvari, ući u ladicu za pelene ili skočiti na krevetić. 

"Ono što volimo učiniti je pripremiti roditelje i reći im, ako ćete dopustiti psu ulazak u dječju sobu, dopustite ulazak kad ste vi tamo. U suprotnom, držite vrata zatvorena", savjetuje Layne. 

Nemojte grditi psa kad je znatiželjan 

Naravno da je pas znatiželjan, u njegov život je došla mama beba. Samo podsjetite psa što želite da učini, savjetuje Layne. 

"Ako pas priđe i želi ponjušiti bebe, potaknite psa da je ponjuši. Ne želimo vikati na njih samo zato što su znatiželjni. Želimo ih zamoliti da učine nešto za nas i onda ih pozvati k sebi", kaže ona. 

Prije nego pas upozna bebu, kaže Vitale, trebali biste ga upoznati s predmetima koje imaju bebin miris i zvukove. Primjerice, može pomisirati losion za bebe i pelene, a možete pustiti CD s dječjim zvukovima i pjesama kako biste psa desenzibilirali. U bolnici možete obrisati bebu dekicom i zatim tu dekicu dati psu kako bi on mogao upoznati bebin miris, kaže Vitale. 

Nemojte krivo protumačiti govor tijela i nježnost 

Ako pas liže bebu, ali mu je vrat ispružen, on zapravo poručuje da želi više udaljenosti. Layne ovo stanje naziva poljubac za odbacivanje

"Ne smatraju se sva lizanja poljupcima", kaže ona. 

Također, ako pas reži na bebu, to ne znači nužno da je agresivan, kaže Layne. Zamislite pseće režanje kao dječji plač, ono kaže: "Neugodno mi je. Možete li mi pomoći?"

Naravno, ističe Layne, ne treba zanemariti režanje jer je to upozorenje koje obično dolazi prije ugriza. Ako čujete signale stresa kroz govor tijela, možete spriječiti ugriz. I ograničite ili izbjegavajte lizanje, savjetuje Vitale. Iako pas koji nježno liže bebu može izgledati slatko, to može dovesti do zaraze, a bebe imaju osjetljiv imunološki sustav.

Nikad ne ostavljajte bebu i psa bez nadzora

Čak i ako trebate samo 30 sekundi za odlazak na toalet ili javljanje na mobitel, to može ugroziti bebu, kaže Vitale i Layne. Ili povedite bebu ili psa sa sobom, a odrasla osoba koja nadzire mora biti budna i pažljiva, a ne smetena. 

"Ako ćete leći na kauč s bebom na sebi, provjerite je li pas u boksu ili iza vrata jer često zaspimo u tom položaju", kaže Layne. 

Također, nikada ne dopustite da se bebe ili mala djeca igraju s vašim psom bez nadzora, ističu Layne i Vitale. Oni bi mogli živcirati i provocirati psa vukući ga za rep, penjući se na njega ili hvatajući ga za uši, ne ostavljajući psu nikakvu mogućnost nego da se brani.

Beba i pas 4.jpg
Foto: Shutterstock

Kad beba počne puzati, nemojte joj dopustiti pristup psećoj stvarima

Pridržavanje ovih ograničenja može spriječiti da pas zamjeri djetetu zbog upada na njegov teritorij.

"Želimo da djeca poštuju pse, a psi da poštuju. Ne želimo da beba oduzima stvari od psa i stavlja bebu u nesiguran položaj", rekla je Layle. 

Također, hrana za pse i stvari koje psi žvaču mogu sadržavati klice od kojih se djeca razbolijevaju.

Ne očekujte da dadilja čuva i dijete i psa

Kada ste daleko od kuće, ovo bi bilo dobro vrijeme da psa stavite iza zatvorenih vrata s hranom ili ga stavite u boks u drugom dijelu kuće. Ili, ako vaš pas voli ići u vrtić za pse, razmislite o tome da mu rezervirate mjesto dok ćete ionako biti izvan kuće.

"Ne možemo očekivati da sve dadilje budu educirane o sigurnosti. Samo želimo da se usredotoče na bebu", kaže Layne. 

Ne kažnjavajte psa za bilo što što je povezano s bebom

To bi moglo izazvati rivalstvo i moglo bi dovesti do toga da vaš pas pridošlicu poveže s nečim neugodnim, kaže Vitale. Umjesto toga, koristite pozitivno ohrabrenje za dobro ponašanje i učinite sve što je u vašoj moći da spriječite pojavu lošeg ponašanja. Ako loše ponašanje postane stalni problem za vašeg psa, razgovarajte sa svojim veterinarom ili ovlaštenim stručnjakom za ponašanje životinja.

Konačno, nemojte zanemariti svoju prvu "bebu"

Dijete prirodno postaje središte pozornosti, ali zbog toga se drugi članovi kućanstva, uključujući vašeg psa, mogu osjećati izostavljeno i nevoljeno, a možda i glumiti da traže pažnju. Stoga se dodatno potrudite svom psu posvetiti ljubav i vrijeme. Ako je mama posebno bliska sa psom, na primjer, trebala bi ga izvesti sama u šetnju dok je beba s tatom. 

Napomena: Ako šećete s bebom i sa psom, nemojte vezati povodac za kolica. Ako vaš pas potrči za vjevericom ili se čudan pas približi i dođe do sukoba, beba može biti u opasnosti.