Intimni odnosi nisu nešto za što biste željeli da je bolno jer cijela poanta je užitak. Razumljivo je da ste zabrinuti zbog iskustva s bolnim odnosima tijekom trudnoće, osobito ako nikada niste imali bolan spolni odnos prije nego što ste zatrudnjeli. 

Međutim, to nije nužno znak problema, zapravo bol tijekom intimnih odnosa u trudnoći obično nije razlog za zabrinutost osim ako nije popraćena nekim drugim simptomima. No, bilo da se događa u prvom, drugom ili trećem tromjesečju, bolan odnos još uvijek nije nešto što želite ignorirati. Evo što bi moglo biti iza nelagode koju osjećate i što učiniti sljedeće. 

Uzroci bolnog odnosa tijekom trudnoće

Trenutno se u vašem tijelu događa mnogo promjena, ali neki od tih čimbenika mogu dovesti do neugodnog odnosa. Postoje i određena stanja koja mogu dovesti do bolnog intimnog odnosa tijekom trudnoće, uključujući infekcije mjehura, gljivične infekcije ili bakterijsku vaginozu, kaže Julie Lamppa, certificrana medicinska sestra primalja na klinici Mayo, za The Bump

"Sve to je češće u trudnoći zbog fizičkih i hormonalnih promjena", dodaje. 

Međutim, uzrok boli koju osjećate može varirati ovisno o tromjesečju: 

Bolan spolni odnos tijekom prvog tromjesečja

Vaše prvo tromjesečje, koje traje do kraja 13. tjedna, može doći s jedinstvenim zdravstvenim promjenama koje mogu dovesti do toga da osjetite bolove tijekom odnosa na početku trudnoće: 

  • Grčevi - neke žene dožive grčeve maternice u ranoj trudnoći, a to može dovesti do bolnog spolnog odnosa, kaže dr. Jessica Shepherd, ginekologinja u Medicinskom centru Sveučilišta Baylor u Dallasu. 
  • Rast maternice - početno širenje vaše maternice zbog stvaranja mjesta za bebu koja raste može uzrokovati bolne odnose tijekom prvog tromjesečja, kaže dr. Julie Levitt, ginekologinja iz The Women’s Group of Northwestern u Chicagu.
  • Cista - u nekim slučajevima, izraslina poznata kao luteinske ciste (ciste žutog tijela) koja obično nestaje bez liječenja, a dok je u tijelu može uzrokovati bol tijekom spolnog odnosa u trudnoći. "Možete osjećati bol nalik na blage menstrualne grčeve", kaže Levitt. 
  • Puniji mjehur nego inače - trudnoća može uzrokovati potrebu za odlaskom na toalet češće nego prije, a pritisak na mjehur može biti neugodan tijekom intimnog odnosa, kaže Levitt. 
Spolni odnos tijekom trudnoće.jpg
Foto: Shutterstock

Bolan spolni odnos tijekom drugog tromjesečja

Vaše drugo tromjesečje traje od 14. tjedna do kraja 27. tjedna i može uzrokovati novi niz tjelesnih promjena koje mogu uzrokovati bolove tijekom odnosa: 

  • Vaskularne promjene - "U trudnoći, hormoni i povećanje protoka krvi mogu uzrokovati povećanje vena i ne tako dobro funkcioniranje kao što je bilo prije trudnoće. To može uzrokovati probleme s proširenim venama unutar zdjelice ili na vašoj vulvi", kaže Lamppa. Oboje može uzrokovati bolne intimne odnose tijekom trudnoće u drugom tromjesečju. 
  • Sindrom zdjelične kongestije - proširenja vena u zdjelici može uzrokovati ono što je poznato kao sindrom zdjelične kongestije, koje stvara osjećaj snažnog pritiska u vagini, navodi Lamppa. Može dovesti do boli nakon spolnog odnosa tijekom trudnoće i obično je to osjećaj duboke boli u zdjelici. 
  • Gljivična infekcija- buduće mame posebno su sklone gljivičnim infekcijama. To je zato što je tijelu teško držati korak sa svim kemijskim promjenama u vagini, a u vašem vaginalnom sekretu ima više šećera kojim se gljivice mogu hraniti. Gljivične infekcije mogu se dogoditi u bilo kojem trenutku trudnoće, ali posebno tijekom drugog tromjesečja, kaže Levitt. "Ovo može dovesti do peckanja tijekom i nakon spolnog odnosa", dodala je. 
  • Bol u okruglim ligamentima - okrugli ligamenti su par struktura nalik na vrpcu u zdjelici koja pomaže poduprijeti vašu maternicu. Povezuju prednji dio maternice s područjem prepona i mogu se osjećati neugodno dok se rastežu tijekom trudnoće, kaže Shepherd, a spolni odnosi to mogu pogoršati. 
Ginekolog otkriva kada bi trebalo izbjegavati spolne odnose u trudnoći
Ginekolog otkriva kada bi trebalo izbjegavati spolne odnose u trudnoći Foto: Shutterstock

Bolan spolni odnos tijekom trećeg tromjesečja

Tijekom vašeg trećeg tromjesečja, koje počinje u 28. tjednu i traje do poroda, možete osjetiti sljedeće uzroke bolnog odnosa tijekom trudnoće:

  • Tzv. 'teška' maternica - maternica se rasteže tijekom trudnoće kako bi poduprla bebu koja raste, a to može biti neugodno kako se beba razvija. "Većina problema s bolnim spolnim odnosima tijekom trudnoće uzrokovana je maternicom i zapravo načinom kako je žena nosi", kaže dr. Mary Jane Minkin, ginekologinja na Yale New Haven Healthu u New Havenu u Connecticut. 
  • Oteklina - vaše stidne usne (velike i male usne vulve) mogu se činiti većima, a vagina može biti uža zbog oteklina u tkivima, kaže Levitt.
  • Istezanje zdjelice - tijekom trećeg tromjesečja vaša se zdjelica rasteže i širi kako biste bile spremne za porod, a to može uzrokovati bolan spolni odnos tijekom trudnoće u trećem tromjesečju, kaže Levitt.

Što učiniti ako imate bolne spolne odnose tijekom trudnoće?

Najbolji lijek za bolan spolni odnos tijekom trudnoće u konačnici ovisi o uzroku nelagode. Ako se čini da je to zbog veličine trbuha ili mjesta na kojem se beba odmara, Minikin preporučuje da polako eksperimentirate s novim pozama .

"Toliko toga ima veze s pronalaženjem kreativnih pozicija koje su korisne", kaže ona. 

Također možete koristiti jastuke kako biste smanjili pritisak na određene dijelove tijela. U drugim slučajevima, osobito ako imate bilo kakvu oteklinu, lubrikant može pomoći u ublažavanju nelagode tijekom spolnog odnosa, kaže Minkin. 

Kada se obratiti liječniku zbog bolnog spolnog odnosa tijekom trudnoće?

Općenito, bol tijekom spolnog odnosa u trudnoći nije zabrinjavajuća osim ako ne uzrokuje značajnu bol, krvarenje ili ako je trudnoća visokog rizika i preporučuje se mirovanje, kaže Shepherd. Ipak, bolan odnos uvijek treba spomenuti liječniku ako ne možete pronaći brzo rješenje za njega. Htjet ćete nazvati što prije ako imate bilo kakvu dugotrajnu bol nakon spolnog odnosa tijekom trudnoće koja traje dulje od sat vremena ili krvarenje koje nije samo točkasto, kaže Levitt. 

Ako imate urinarne simtpome, kao što je česta želja za mokrenjem ili osjećaj peckanja dok mokrite, ili ako imate neobičan iscjedak, Lamppa preporučuje da nazovete svog liječnika jer to može biti znak infekcije. 

Naravno, nazovite svog liječnika ako imate bilo kakvih pitanja ili briga, navodi Lamppa. 

"Ako ste ikada zabrinuti da ono što osjećate nije normalno ili ispravno, razgovarajte sa svojim liječnikom", zaključila je.