Od trenutka kada se dijete rodi, majčin život više nikada neće biti isti. Sve se mijenja - od hormona, emocija do fizičkih procesa u tijelu. Ali tijelo ne staje porođajem, tada tek počinje proces oporavka. I u ta prva 24 sata majka prolazi kroz mnoge promjene koje prije nije doživjela.
1. Izbacivanje posteljice
Bebin prvi plač ne znači da je porođaj u potpunosti završio. Tijekom trudnoće tijelo žene razvija ne samo bebu, već i posteljicu koja je bila ključna veza između majke i djeteta. U većini slučajeva posteljica se odvoji i spontano izađe nekoliko sekundi nakon rođenja djeteta. Međutim, ponekad može ostati pričvršćen za stijenku maternice, što zahtijeva medicinsku intervenciju.
2. Rezanje pupkovine
Još uvijek nije sasvim jasno osjeća li beba trenutak kada je pupčana vrpca prerezana. No, kada disanje počne samo od sebe i vrpca prestane pulsirati, više nije potrebna. Od tog trenutka beba sama dobiva kisik. Također treba napomenuti da liječnici savjetuju malo pričekati prije rezanja pupkovine kako ne bi izazvali anemiju kod bebe.
3. Šivanje međice
Šivanje nije rezervirano samo za žene koje su imale carski rez. Mnoge se rodilje podvrgavaju epiziotomiji – malom rezu na međici koji olakšava izlazak djeteta. Nakon toga neminovno slijedi šivanje. Pravilno izveden zahvat pomaže bržem oporavku i sprječava ozbiljnije posljedice koje bi mogle proizaći iz spontanih ruptura.
4. Prvi podoj
Dijete se stavlja na majčina prsa odmah nakon rođenja. Kolostrum, prvo mlijeko, izuzetno je važno jer jača imunološki sustav novorođenčeta. Ovaj trenutak je također ključan za povezivanje majke i djeteta. No, važno je znati da majčinski instinkt ne dolazi uvijek odmah – kod nekih se žena bezuvjetna ljubav prema djetetu razvije tek nakon nekoliko mjeseci.
5. Hormonalne promjene
Prva 24 sata nakon poroda donose pravu hormonsku buru. Nakon devet mjeseci prilagodbe bebi koja raste u maternici, tijelo sada prolazi kroz još jedan veliki preokret. To se odražava na raspoloženje, emocionalno stanje i opću dobrobit, jer tijelo ponovno mijenja svoje funkcije kako bi se prilagodilo potrebama majke i djeteta.
6. Postporođajna bol
Iako je porođaj gotov, bolovi ne prestaju. Tijekom prvog podoja maternica se intenzivno kontrahira kako bi se vratila na normalnu veličinu, što može biti vrlo neugodno. Kod žena koje su već rađale ti su bolovi često jači, jer je maternica prethodno bila jače rastegnuta.
7. Početak dojenja
Mnoge se žene suočavaju s izazovima vezanim uz dojenja. Idealno bi bilo da svaka novopečena majka dobije stručnu pomoć da uspostavi pravilan proces laktacije, no u praksi to često izostaje. U početku beba dobiva samo kolostrum, a mlijeko se u većim količinama pojavljuje tek treći dan. Zato je važno da dijete često sisa kako bi potaknulo stvaranje mlijeka, iako to može biti bolno.
8. Prvi odlazak na WC
Samo ustajanje iz kreveta nakon poroda može biti veliki napor. Tijelo je iscrpljeno, noge se tresu, bolovi su prisutni. Ako postoje rupture ili epiziotomija, čak i mokrenje može biti bolno. Osim toga, kod mnogih žena refleks pražnjenja mjehura se ne uspostavi odmah, pa je potrebno ići na WC čak i kada nema snažnog osjećaja potrebe. 4 važna savjeta kako ići na zahod prvih dana nakon poroda
9. Zdravstveni pregled
Tijekom prvih sati nakon poroda liječnici prate vitalne znakove majke. Krvni tlak mjeri se nekoliko puta dnevno kako bi se na vrijeme prepoznali simptomi postpartalne preeklampsije – ozbiljnog stanja koje može uzrokovati komplikacije, uključujući moždani udar.
10. Prva noć bez sna i tjeskoba
Prva večer s novorođenčetom donosi potpuno novo iskustvo. Beba zahtijeva čestu pažnju i hranjenje svaka dva sata. Mnoge majke se u početku boje zaspati, želeći stalno bdjeti nad svojim djetetom. Osim toga, prve pelene, presvlačenje i hranjenje često ne prolaze glatko, što može izazvati osjećaj nesigurnosti. No, za nekoliko dana sve će postati lakše, iako će biti još mnogo neprospavanih noći.
Izvor: Yumama
Nova studija upozorava na opasnosti jedne senzorne igračke - što roditelji trebaju znati
Ovisnost o videoigrama, dijeljenje eksplicitnog sadržaja i snimanje vršnjačkog nasilja opasnosti su interneta za djecu
Ova mama nije mogla prestati vikati na svoju djecu, a onda je otkrila iznenađujući uzrok tome
Koju hranu treba izbjegavati tijekom dojenja?
Tehnološki moguli imaju stroga pravila oko ekrana: Djeci ih dopuštaju samo u ovim situacijama