Trudnoća traje devet mjeseci pa imate dovoljno vremena da se pripremite i proučite sve što će vam biti potrebno za porođaj. Što se više bliži porođaj, kod mnogih trudnica raste i strah da će porod biti bolan, ali i svjesnost da beba kad-tad mora izaći.

Video: Nakon 10 minuta vožnje po autocesti, beba joj 'izletjela' u hlače

Bebe se rađaju od kad postoji svijet, i bez pomoći medicinskog osoblja u bijelim kutama, bolničkih zidova, jakih svjetala i poticaja za tiskanje. Sigurno ste čuli i priče i iskustva mama koje su rodile za nekoliko minuta, a trudovi su im izgledali kao "kihanje". Zar kad-tad ne izađe samo? Pa zapravo da. To se zove Fergusonov refleks. Kako to funkcionira kada "priroda učini svoje" - i zašto je to možda idealno za neke žene, ali ne za sve, piše Healthline.

Šta je Fergusonov refleks?

Fergusonov refleks je kada tijelo nehotice rađa bebu - to jest, bez prisilnog pritiska žene. Kako to funkcionira? Pa, kako se približavate porodu, gustoća receptora za oksitocin u vašoj maternici povećava se oko 200 puta. To znači da je vaša maternica savršeno spremna odgovoriti na ovaj hormon.

Tijekom procesa rađanja vaše tijelo otpušta oksitocin u pulsevima, a receptori stimuliraju kontrakcije. Kontrakcije šire cerviks povlačeći ga prema gore. Zatim pomiču bebu niz rodni kanal. Kako se pritisak na cerviks i porođajni kanal povećava, živčani putovi šalju poruke mozgu da oslobodi više oksitocina. Dodatni oksitocin dovodi do dvije ili tri snažne kontrakcije maternice koje guraju bebu na svijet. Dakle, ako je porod bez tjeranja moguć, zašto većina nas to nije doživjela?

Fergusonov refleks je porod bez tiskanja
Shutterstock 

Pod kojim okolnostima nastaje?

Sisavci se porađaju na mjestu gdje se osjećaju zaštićeno i sigurno. To je zato što se Fergusonov refleks događa prirodno kada se te životinje osjećaju sigurno i podržano.

Starija istraživanja iz 2004. godine potvrđuju da žene tijekom poroda trebaju više od fizičke i emocionalne podrške. Također nam je potrebno okruženje mira i tišine kako bismo se usredotočili na zadatak koji imamo pred sobom. Kada je to prisutno, može se pojaviti Fergusonov refleks.

Ako se osjećate uplašeno ili ugroženo, vaše tijelo šalje hormon stresa kateholamin da zaustavi prirodni proces rađanja, tako da se Fergusonov refleks ne aktivira.

Što se fiziološki događa tijekom Fergusonovog refleksa?

Nije iznenađujuće da istraživanje 2019. povlači paralele između iskustava rađanja i trčanja maratona. Mišići maternice već su se savijali prema gore, otvarajući čvrsto uvučeni cerviks. Sada kada je vaš grlić maternice potpuno raširen, vaše tijelo se priprema za posljednje trenutke porođaja. Maternica se još više savija prema gore, a zatim se spušta prema dolje, gurajući dijete van.

U ovom trenutku možete osjetiti potrebu da se pomaknete u uspravan položaj, nagnete se preko naslona povišenog kreveta ili se pomaknete na koljena u položaju puzanja. Očekujte da ćete osjetiti dva ili tri snažna guranja prije nego što beba izađe.

Fergusonov refleks je porod bez tiskanja
Shutterstock 

Što se hormonski događa tijekom Fergusonovog refleksa?

Kad rodite, vaša maternica postaje visoko koordiniran organ koji se snažno kontrahira. Promjene u gustoći i aktivnosti ionskih kanala i pumpi u stanicama mišića maternice omogućuju odvijanje potrebnih biokemijskih procesa. Hormon noradrenalin pomaže aktivirati receptore za oksitocin.

Michelle Odent, istraživačica koja je proučavala trudnice u trudnoći, istaknula je da je porođaj "nevoljan, što znači da će se dogoditi sam od sebe ako ženu ostavite samu. Zato smatra da porođaj ne treba pomagati ni otežavati dok je u tijeku. Mnogi bolnički postupci protive se ovoj premisi jednostavno zbog toga kako stvari funkcioniraju. Stalno vas ometaju aparati, postupci i medicinsko osoblje.

Upadi i smetnje mogu ometati prirodni proces rađanja tjerajući vaš prefrontalni korteks na akciju umjesto da dopuštaju vašem stražnjem mozgu, koji je odgovoran za refleksne radnje, da preuzme. Vaše tijelo reagira na upade i opći nedostatak privatnosti otpuštanjem hormona stresa koji zaustavljaju porod. Imajte na umu, međutim, da ne sugeriramo da su bolnički postupci loši, osobito za one s potencijalno opasnim komplikacijama poroda. Bolnice i moderna medicina značajno su poboljšale stope smrtnosti majki i dojenčadi.

Prednosti i mane

Je li Fergusonov refleks nešto što želite iskusiti tijekom rođenja? Ovisi. Ako ste skloni prirodnom porodu sa što manje intervencija i imali ste nekompliciranu trudnoću, ovo bi moglo biti za vas. Neke žene koje su iskusile Fergusonov refleks kažu da se porod dogodio gotovo sam od sebe. Međutim, ako vam je neugodno potpuno se prepustiti tom refleksu kod poroda, vjerojatno ćete biti sigurniji ako dopustite medicinskim djelatnicima da vas vode u skladu s bolničkim postupcima. I, naravno, ako ste pod visokim rizikom od komplikacija, bolničko okruženje može biti vaše najsigurnije mjesto.