Novopečeni očevi su najčešće zbunjeni svojom novom ulogom. Dolazak bebe potpuno mijenja životni ritam i navike, a osim s dolaskom bebe, tate se moraju suočiti s promjenama svoje partnerice koja je upravo prošla kroz ogromnu tjelesnu i emocionalnu promjenu.
Evo nekih savjeta novim očevima kako postupati u novonastaloj situaciji.
Vjerovali ste da će poslije poroda i rođenja bebe, vaša parnerica biti ona stara na koju ste navikli, ali to baš nije tako. Hormoni čine svoje, a njoj će trebati neko vrijeme, oko 6 tjedana da se oporavi. Uz to oboje se morate naviknutu na bebu i zadovoljavati njezine potrebe koje su od sada prioritet i konstanta.
U tom osjetljivom razdoblju svojih partnerica, morate biti izuzetno pažljivi i dati sve od sebe da pomognete mami i bebi, a pogotovo kad je u pitanju dojenje.
Ako primjetite da mama ima određenih emocionalnih poteškoća, reagirajte na vrijeme i predložite joj posjet psihologu jer je posporođajna depresija nešto što se može dogoditi svakoj ženi i nije ju nemoguće izliječiti.
1. Ne dijelite savjete
Bez obzira na to koliko vam se činile normalnima, rečenice poput: 'Mislim da je beba gladna' ili 'Pokakala ti se’, radije nemojte izgovarati, već se prihvatite posla i ponudite svoju pomoć pri presvačenju, a majci koja doji skuhajte čaj, juhu ili ponudite okrepljujući napitak.
2. Dajte joj dva sata slobodno
Pitajte partnericu treba li joj vrijeme za odmor i barem na dva sata preuzmite brigu o bebi. Ako ih nije izričito tražila, mami ne trebaju vaši savjeti, već djela. Pomozite joj odlaskom u nabavu namirnica, pospremite stan, a nije ni neka znanost skuhati juhu. Ako i ne znate kuhati, vjerujemo da ćete, uz instukcije svoje partnerice, to odlično obaviti.
3. Podrignite i nosite bebu
Dojenje na zahtjev je iscrpljujuće i vaš će angažman biti itekako primijećen i cijenjen. Pomozite mami nakon dojenja tako što ćete podići bebu da podrigne, a njoj omogućiti kratak predah.
4. Ne forsirajte seksualni odnos
Još jedna važna činjenica koje morate biti svjesni jest da vaša partnerica možda neće odmah biti spreman za intimni odnos. S time se odmah pomirite i pokažite razumjevanje. Naime, ona je upravo prošla kroz bolan porod i treba određeno vrijeme da se bol povuče. Osim tjelesne nespremnosti, računajte i na emocionalnu. Nekim ženama treba više vremena da se oprave i pokušjate razumjeti da je njezino tijelo prošlo kroz niz velikih promjena i da treba vremena da se ponovo vrati na staro. Uostalom, njezin svijet je njezina i vaša beba, a vi budite strpljivi i pričekajte. Seks nije jedini oblik intime, pružite joj emocionalnu podršku i važno je da slijedite njezin ritam.
5. Podijelite zaduženja
Od izuzetne je važnosti da podijelite zaduženja. Na ženi uvijek ostaje veći dio tereta vezano za kuću i bebu jer se tate nakon nekog vremena vraćaju na posao. To što veći dio dana provedete na poslu, ne znači da ste oslobođeni kućnih poslova. Dobar partner zlata vijedi i vaša će žena iteko znati cijeniti vašu pomoć. Pomozite počistiti stan, otiđite s bebom u šetnju i tako dajte mami malo vremena da se odmori. Iako je cijeli dan u kući, mama ponekad nema vremena ni za tuširanje, a kamoli za kućne poslove.
Bez obzira na to koliko i vama sve to bilo teško, znajte da ste u ovom zajedno i da će ovo naporno razdoblje proći, a stvari se polako vratiti u normalu.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano