Rizični faktori za teži porođaj: Veličina bebe, vaše zdjelice, ali i ova zdravstvena stanja

Osim problema koji se mogu predvidjeti, postoje i nepredvidive komplikacije. Saznajte kako se zaštititi od komplikacija na porodu.

Foto: Shutterstock

"Hoće li porođaj biti težak ili ne ovisi o spremnosti porođajnog kanala, koliko je cerviks omekšao, skraćen i prohodan za jedan ili dva prsta porodničara. Što je cerviks mekši to je cervikalni kanal prohodniji, a što je cerviks kraći to se odvija porod. Zato je važna priprema za porod kako bi sve brže bilo normalno", napominje Olga Vasjutina, ginekolog i ultrazvučni dijagnostičar, piše Yumama.

Što otežava porod?

Sindrom policističnih jajnika, hormonalni poremećaji - PCOS je bolest koja pogađa 5-10 posto žena. U jajnicima se stvara mnogo malih cista, što dovodi do mnogih problema, uključujući i neplodnost. A ako ipak uspijete zatrudnjeti, tada višak androgena utječe na tijek poroda: kod žena s hormonskim poremećajima maternica je obično široka, cerviks je mali. Obično buduće majke s ovakvim problemima stručnjaci unaprijed pripremaju za porod: od 36. do 37. tjedna možda će trebati dodatne terapije.

Dimenzije zdjelice - Širina bokova nema nikakve veze s tim - govorimo o veličini unutarnje zdjelice. Ako se radi o ravnomjerno suženoj ili uskoj zdjelici prvog stupnja, tada se proces poroda prirodno odgađa: konfiguracija glave fetusa u ovom slučaju traje dulje nego kod žene s normalnom veličinom zdjelice, a djetetu je teže proći kroz porođajni kanal.

Veličina fetusa – Što je fetus veći, porod je teži. Pogotovo ako veliku bebu rodi majka s uskom zdjelicom: s veličinom ploda od, primjerice, 3900 grama, porod će najvjerojatnije biti dug i bolan.

Stadij bebe u terminu - Trudnoća može biti u punom terminu ili nakon termina. U drugom slučaju, kosti bebine glave postaju guste, a to je prepuno ozljeda i za majku i za fetus. Zato sada pokušavaju dopustiti porod kada trudnoća dosegne 40 tjedana. U ovoj fazi veliki fontanel na bebinoj glavi još nije zatvoren. Kosti bebine glave postaju gušće do 42. tjedna trudnoće.

Foto: Shutterstock

Prerano rođenje je poseban problem sa svojim nijansama. Mogu se ispuniti i rupturama međice i rodnice tijekom poroda. Ali, u pravilu, zbog prijevremenog poroda plod više pati, a kod bebe su češće porođajne ozljede. A majke, zbog činjenice da se djeca rađaju s malom težinom , rijetko pate od ozljeda i komplikacija tijekom poroda.

Kada glava fetusa velikog promjera prolazi kroz porođajni kanal, može doći do ozljede. Otuda bebina intrakranijalna hipertenzija, ozljede vrata maternice i cerebralna paraliza. 

Stoga je potrebno predvidjeti vjerojatnost takvih situacija, unaprijed izračunati rizike za pacijenta: dob, veličinu zdjelice, veličinu fetusa, kako napreduje trudnoća, koje osnovne bolesti žena ima, uključujući kronične. I ovisno o tome pripremiti ženu za porod.

Neočekivani rizici

Osim problema koji se mogu predvidjeti – poput veličine zdjelice i ploda – postoje i nepredvidive komplikacije. Na primjer, u trećem tromjesečju žena raste krvni tlak, a u mokraći se mogu pojaviti bjelančevine i otekline. Također se događa da se dva simptoma promatraju zajedno, na primjer, visoki krvni tlak i oteklina. Sve su to vrlo alarmantni simptomi.

Ako krvni tlak poraste tijekom poroda , može doći do komplikacija: dijete može razviti akutnu hipoksiju, uključujući abrupciju posteljice tijekom poroda, ako je tlak jako visok. Stoga se stanje mora stalno pratiti.

Događa se i da žena koja nije bila pripremljena za porod iznenada uđe na odjel s visokim tlakom. U tom slučaju postoji rizik od akutne hipoksije fetusa i abrupcije normalno smještene posteljice.

Ako se kirurški porod izvede na vrijeme, onda će sve biti u redu, ali ako se radi o akutnoj hipoksiji, može doći do antenatalne (smrt ploda tijekom trudnoće) fetalne smrti.

Kako se zaštititi od komplikacija na porodu

Da se sve to ne bi dogodilo, morate redovito provjeravati sljedeće komponente:

  • arterijski tlak
  • redovito uzimajte opći test urina kako biste izbjegli nedostatak proteina u urinu
  • pratiti povećanje tjelesne težine tijekom trudnoće, tako da ne prelazi
  • pratiti diurezu tako da količina tekućine koju žena pije i izlučuje bude približno ista tako da nema otoka na nogama i rukama

Važno je naučiti kako pravilno tiskati i slušati primalju koja porađa bebu kako ne bi došlo do teških puknuća međice. I vrlo je korisno proći pripremu prije poroda.

Također, kako bi porođaj protekao bez problema, potrebno je prije porođaja održavati zdravlje rodnice. Ne bi trebalo biti upalnih procesa, svi testovi i brisevi bi trebali biti uredni.

Ako se ovi problemi ostave bez nadzora, rizik od pucanja perineuma, stijenki vagine i vrata maternice tijekom poroda naglo se povećava. Bris se obično radi oko 36. tjedna i na temelju njega se prepisuje ili ne prepisuje liječenje ako je sve u redu.

Izvor: Yumama