Ideja da žene mogu rađati bez lijekova i samo s partnerom uz sebe bila je radikalna 1947. godine, kada je dr. Robert Bradley izumio metodu. Do tada su porođaji u bolnici postali norma, a partneri nisu bili pozivani u rađaonicu.
Sve dok imate nekoga tko će vas podržavati tijekom poroda - partnera, bliskog prijatelja ili člana obitelji ili profesionalnu doulu - Bradleyjeva metoda može vam pomoći.
Je li vaš partner bio na porodu?
Životinje rađaju uz minimalan stres, a žene u velikim bolovima
Dr. Bradley je odrastao na farmi gdje je svjedočio rađanju životinja uz minimalan stres. Nasuprot tome, činilo se da su žene koje je vidio kako rađaju u velikim bolovima. Zašto bi se životinjsko rođenje toliko razlikovalo od ljudskog, pitao se?
Dr. Bradley je primijetio da porod životinja rijetko zahtijeva intervenciju. U bolnicama je intervencija liječnika tijekom poroda bila pravilo. Početkom 20. stoljeća trudnicama su se obično davale snažne sedative tijekom poroda, a do 1940-ih epiduralno ublažavanje boli postalo je sve češće.
Dr. Bradley proučavao je što životinje rade instinktivno i pokušao primijeniti iste principe na proces rađanja. Uz njegovo vodstvo, njegove su pacijentice mogle roditi bez lijekova protiv bolova, sudjelovati u porodu i izbjeći intervencije poput epiziotomije ili upotrebe vakuuma.
Vjerovao da liječnika treba zvati samo u hitnim slučajevima
Dr. Bradley je vjerovao da je samo mali postotak poroda zahtijevao medicinsku intervenciju. Smatrao je da velika većina žena može roditi bez lijekova i posebnih alata te da liječnika treba pozvati samo u hitnim slučajevima. Prema metodi Bradley, da bi rodila nepotpomognuti porod, rodilja treba razne stvari tijekom procesa.
1. Tamno ili slabo osvjetljenje
Za razliku od jakih svjetala većine bolnica, dr. Bradley je smatrao da žena koja rađa treba prigušeno osvjetljenje kako bi rodila u opuštenom stanju.
2. Samoća
Dok je partner od pomoći, mnoštvo promatrača nije, kaže dr. Bradley. Proširena obitelj ili medicinsko osoblje u tom slučaju možda i nisu najbolji gosti. Samo osoba ili osobe koje su najbliže roditeljima trebaju biti prisutne.
Dr. Bradley je naglasio da se trudnica treba osjećati potpuno ugodno kako bi smanjila svaki nepotreban stres tijekom poroda. Netko bi trebao ponijeti čarape ako su joj noge hladne ili vodu ako je žedna. Ideja je da se osoba usredotoči samo na proces rađanja i tehnike opuštanja.
3. Poznato okruženje
Boravak u stranom okruženju može uzrokovati prekid trudova i povećati osjećaj tjeskobe. Za porode u bolnici to znači da se prije stvarnog poroda preporučuje posjet jednoj ili više ustanova.
4. Osjećaj sigurnosti
Kako bi se u potpunosti opustila tijekom poroda, žena se mora osjećati sigurno. Uloga primalje je ovdje bitna. Saznanje da netko pazi i brine o potrebama rodilje pomaže u izgradnji tog osjećaja sigurnosti.
5. Povjerenje
Žena mora vjerovati da je njezino tijelo sposobno roditi dijete bez lijekova ili intervencija. Široko rasprostranjena percepcija da je porod težak i bolan bez lijekova dio je onoga što ženama otežava vjerovanje da to mogu učiniti, kaže dr. Bradley. Također je priznao da postoji vrijeme prirodne sumnje u sebe za buduće majke, da mogu same proći kroz proces poroda. Poučavao je da je dobar znak da se bliži kraj poroda. Posao primalje je uvjeriti rodilju da je jaka i sposobna.
6. Tjelesno opuštanje
Tjelesno opuštanje ključno je u Bradley metodi poroda. Žena koja rađa trebala bi se potpuno opustiti. Napetost uzrokuje pogoršanje trudova.
7. Kontrolirano disanje
Dr. Bradley je vjerovao da je prirodno (ali kontrolirano) disanje najbolje za porod. Idealno je nešto poput disanja u snu. Neke metode rađanja potiču fokusiranje na obrasce disanja kako biste skrenuli misli s poroda. Dr. Bradley je smatrao da ženi koja rađa ne treba odvlačiti pozornost od procesa, već se treba usredotočiti na njega. U tome pomaže mirno disanje.
8. Opuštanje poput sna
Osobito kada trudovi postanu intenzivni, majka koja koristi Bradley metodu može izgledati kao da spava. Ne spava, već se intenzivno usredotočuje na sebe kako bi ostala mirna i opuštena. Ideja je da ne možete slobodno zatvoriti oči ako se ne osjećate sigurno. Ovo je još jedan razlog zašto je primalja neophodna.
9. Dojenje odmah nakon poroda
Dr. Bradley također je vjerovao da bi majka trebala staviti svoje dijete na prsa odmah nakon rođenja kako bi olakšala dojenje i zbližavanje. Mama je idealan "grijač za bebe".
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
10 osobina loših baka i djedova
Beyonce kritiziraju da je 12-godišnju kćer obukla kao odraslu ženu: Kako ovo djeluje na samopouzdanje djevojčice?
7 pravila najvećih stručnjaka za roditeljstvo: Ovako ćete odgojiti dobro dijete, evo što napraviti kada ne želi slušati
Sezona je RSV-a, virusa opasnog za bebe: Pedijatrijska infektologinja upozorava na što sve roditelji trebaju paziti