Zdjelica je skupina kostiju smještena u donjem dijelu torza, između donjeg dijela leđa i bedara. Ona ima nekoliko važnih funkcija, podržava težinu gornjeg dijela tijela, spojna je točka za donje udove, kao i razne mišiće, pomaže stajati, hodati ili trčati, a štiti organe smještane u ili oko područja zdjelice, navodi Healthline.
Oblik zdjelice često se razlikuje kod muškaraca i žena. Zdjelica žene općenito je šira i otvorenija od zdjelice muškarca. To pomaže kod vaginalnog poroda. Međutim, oblik zdjelice varira čak i kod žena. Općenito govoreći, postoje četiri glavna tipa zdjelice koje mogu utjecati na lakoću vaginalnog poroda.
Glavni tipovi i oblici zdjelice
Općenito govoreći, genetika i okolišni čimbenici određuju ukupni oblik vaše zdjelice. U 1930-ima dva su istraživača podijelila zdjelicu u četiri različita tipa. Oni su ove tipove zdjelice uglavnom temeljili na obliku ulaza u zdjelicu, što je gornje područje zdjelične šupljine. Tijekom vaginalnog poroda beba prolazi kroz porođajni kanal koji prolazi kroz zdjeličnu šupljinu. Ulaz u zdjelicu nalazi se na početku porođajnog kanala.
Četiri različita oblika zdjelice su:
Ginekoid - ovo je najčešći oblik zdjelice u žena i općenito se smatra tipičnom ženskom zdjelicom. Njegov ukupni oblik je okrugao, plitak i otvoren.
Android - ovaj tip zdjelice više sliči muškoj zdjelici. Uža je od ginekoidne zdjelice i više je oblikovana kao srce.
Antropoid - ona je uska i duboka. Njezin oblik je sličan uspravnom jajetu.
Platipeloid - naziva se i ravna zdjelica. Ovo je najrjeđi tip. Široka je, ali plitka.
Upamtite da su ovi oblici zdjelice više poput smjernica, a ne pravila. Oblik zdjelice može uvelike varirati među ženama diljem svijeta.
Kako oblik zdjelice utječe na porod?
Da, različite vrste zdjelica mogu različito utjecati na porod:
- Ginekoid - smatra se da je ginekoidna zdjelica najpovoljniji tip zdjelice za vaginalni porod. To je zato što široki, otvoreni oblik daje bebi dovoljno prostora tijekom poroda.
- Android - uži oblik androidne zdjelice može otežati porod jer bi se dijete moglo sporije kretati kroz porođajni kanal. Nekim trudnicama s androidnom zdjelicom može biti potreban carski rez.
- Antropoid - izduženi oblik antropoidne zdjelice čini je prostranijom od naprijed prema natrag od androidne zdjelice. Ali još uvijek je uža od ginekoidne zdjelice. Neke trudnice s ovakvom vrstom zdjelice mogu imati vaginalni porod, ali njihovi trudovi mogu trajati dulje.
- Platipeloid - oblik platipeloidne zdjelice može otežati vaginalni porod jer beba može imati problema s prolaskom kroz ulaz u zdjelicu. Mnoge trudnice s platipeloidnom zdjelicom moraju imati carski rez.
Kako znate koji tip imate?
U prošlosti su liječnici koristi rendgen kako bi odredili oblik zdjelice trudnice. Iako se to obično više ne radi, liječnik će i dalje pregledati vašu zdjelicu kako bi dobio ideju o tome kako je oblikovana.
Još jedna stvar koju treba imati na umu: iako se ukupni oblik vaše zdjelice ne mijenja, hormoni koji se oslobađaju tijekom trudnoće uzrokuju opuštanje nekih zglobova i ligamenata zdjelice. To pomaže kod porođaja.
Vaša zdjelica i okolna tkiva evoluirali su za trudnoću i porod. Osim toga, drugi čimbenici osim oblika zdjelice mogu utjecati na to hoćete li moći roditi vaginalno. To uključuje situacije u kojima:
- beba je u položaju na zadak ili u vodoravno-poprečnom
- višeplodna trudnoća
- grlić maternice se ne širi dovoljno
- postoje opasne promjene u bebinom otkucaju srca
- bebina pupčana vrpca je stisnuta ili prolapsirana
- javljaju se problemi s posteljicom
- u prošlosti ste imali carski rez.
Problemi s zdjelicom
Nekoliko zdravstvenih stanja može utjecati na zdjelicu i okolne mišiće. Neki primjeri uključuju:
- Disfunkcija zdjeličnog dna - tada mišići vašeg zdjeličnog dna gube funkciju (nepravilnoj kontrakciji, slabosti), što otežava odlazak na zahod. To može dovesti do inkontinencije i boli u zdjelici ili donjem dijelu leđu. Trudnoća je čest uzrok.
- Prolaps zdjeličnih organa - može se dogoditi kad mišići zdjeličnog dna oslabe. Kao rezultat toga, zdjelični organi, poput maternice, mogu pasti ili spustiti se van vagine. Česti uzroci su porođaj, menopauza i starenje.
- Sakroileitis - problem koji se javlja kad zglob koji povezuje zdjelicu s donjim dijelom kralježnice postane upaljen i bolan. Može se dogoditi tijekom trudnoće ili zbog ozljede ili artritisa.
- Osteitis pubis - događa se kad zglob u prednjem dijelu vaše zdjelice postane upaljen i bolan. Često uzrokuje ponavljanim stresom na tom području kroz aktivnosti poput bavljenja sportom.
- Prijelomi zdjelice - kad dođe do loma jedne od kostiju zdjelice. Prijelomi zdjelice često su uzrokovani ozljedama ili nezgodama. Neki mogu zahtijevati operaciju za potpuni oporavak.
Kad razgovarati s liječnikom?
Ako ste trudni ili planirate zatrudnjeti te brinete kako bi oblik vaše zdjelice mogao utjecati na porod, razgovarajte s liječnikom. On može pregledati zdjelicu kako bi stekli predodžbu o njezinoj strukturi.
Ne zaboravite da mnogi drugi čimbenici osim oblika zdjelice mogu utjecati na to hoćete li roditi vaginalno. Kao i kod tipa zdjelice koju imate, mnoge od ovih stvari su izvan vaše kontrole. No, trebali biste razgovarati s liječnikom ako osjetite bilo koji od ovih simptoma:
- bol ili pritisak u području zdjelice koji je uporan, ponavlja se ili ometa vaše dnevne aktivnosti
- problemi s urinarnom ili fekalnom inkontinencijom
- bol koja se javlja tijekom intimnim odnosa, tijekom umetanja tampona ili tijekom odlaska u toalet
- osjećaj kao da nešto izlazi iz vaše vagine ili uočavate nešto kao izbočinu iz vagine.
6 kućanskih poslova koje bi svaki tinejdžer trebao znati
Montessori učiteljica s 20 godina iskustva: Ove 3 metode rješavaju ispade bijesa svaki put
Online zlostavljanje djeca mogu prijaviti anonimno putem MUP-ove aplikacije
Anita Dujić emotivnom objavom kćeri čestitala drugi rođendan: Naša mala Ovnica
Pitali smo hrvatske roditelje podržavaju li štrajk u školama: Slažete li se s razlozima za i protiv?