Uzrok opasnome krvarenju jest i prerano ljuštenje posteljice (abrupcija posteljice). Oba ova stanja mogu, ako se ne intervenira, ugroziti život djeteta, a majka može stradati zbog jakoga krvarenja iz otvorenih krvnih žila u slučaju predležeće posteljice ili zbog jakog krvarenja uzrokovanog promjenama u koagulacijskom sustavu u slučaju abrupcije.
Rizične skupine za pojavu ljuštenja posteljice jesu:
- žene koje pate od dijabetesa
- koje su imale velik broj porođaja
- koje imaju veliku količinu plodove vode ili one s višeplodnom trudnoćom.
- Rizična ponašanja u trudnoći kao što su pušenje, konzumiranje droga (svejedno kojih) i alkohola u velikim količinama također mogu uzrokovati ljuštenje posteljice.
Pregled kod ginekologa
Javljanje liječniku i pregled obavezni u slučaju krvarenja, pogotovo ako je do krvarenja došlo prvi put te ako trudnica još nije bila na pregledu, bez obzira na trajanje trudnoće. “Način pregleda ovisi o trajanju trudnoće, ali svakako uključuje ultrazvuk. Svako krvarenje u trudnoći zahtijeva ginekološko-opstetrički pregled, osobito ako se krvarenje događa prvi put. Nijedno krvarenje nije bezopasno, čak ni krvarenje koje prati upalu vrata maternice, jer takva upala može naposljetku prodrijeti i u unutrašnjost maternice te doći do ploda. Ne valja zanemariti ni krvarenja koja se javljaju nakon spolnog odnosa u trudnoći, iako takvo krvarenje (sukrvica), ako je trudnoća uredna i nema upale, prođe bez posljedica”, objašnjava dr. Grujić Koračin.
A hitno javljanje na pregled može značiti život za majku i dijete čak i ako krvarenje u međuvremenu prestane. No dok krvarenje traje, bilo bi dobro da trudnica upotrebljava uloške i zapisuje o kakvom je krvarenju riječ (ružičasto, smeđe ili crveno, rijetko ili ono koje sadrži tkivo). Za vrijeme krvarenja nikako ne bi smjela upotrebljavati tampone ili se upuštati u spolni odnos. “Iskusan ginekolog uvijek ima na umu ona stanja koja mogu ugroziti i život majke usprkos oskudnom krvarenju. Takvo je stanje primjerice i izvanmaternična trudnoća gdje samo dovoljno rana intervencija (najčešće kirurška) spašava ženin život te može omogućiti ponovnu trudnoću. Dijagnostičkim ultrazvukom moguće je na vrijeme utvrditi i nisko nasjelu, tj. predležeću posteljicu ili posteljicu koja se počela ljuštiti prerano i tako odrediti postupke i način porođaja kako bi se sačuvao život djeteta i majke”, naglašava dr. Grujić Koračin.
Ako se utvrdi da je riječ o krvarenju koje ne ugrožava plod i zdravlje trudnice, upute za daljnje ponašanje tijekom trudnoće ne moraju uključivati strogo mirovanje uz neprestano ležanje. Ipak, dr. Grujić Koračin ističe kako se u slučaju pojave krvarenja u trudnoći, čak i ako je trudnoća uredna, uvijek pametno pridržavati uputa o spolnoj apstinenciji i izbjegavanju teških tjelesnih napora.
Tekst: Zdravka Giba uz Grujić Koračin. dr. med., specijalistica za ginekologiju i porodništvo za časopis Moje dijete
Foto: Profimedia
6 ključnih pravila danskog odgoja: Nema ultimatuma, djeca se igraju sama, a ovo ih uče od prvog dana
Nakon smrti djeteta od posljedica 'obične gripe' infektologinja iz Zarazne upozorava: Necijepljenje nije opcija
Ako ne volite matematiku ili se mučite s brojevima, ovako će to utjecati na vašu djecu
Tko je djevojčica koja je pjevala na inauguraciji? Pozvao ju je predsjednik Milanović
5 znakova da je dijete ovisno o mobitelu: Ako ovi simptomi traju dugo, reagirajte što prije