Nakon poroda, vaginalnog ili putem carskog reza, liječnici obično prerežu pupčanu vrpcu. Međutim, sve se češće prakticira odgođeno rezanje pupkovine ili nepresjecanje pupčane vrste, što se naziva lotus porođaj.
Lotus rođenje je praksa je nerezanja pupčane vrpce prilikom poroda dok pupčana vrpca ne otpadne sama. Anegdotalno, to može potrajati 3 do 10 dana, iako ne postoje istraživanja koja bi to dokazala. To je u suprotnosti s uobičajenom praksom stezanja pupčane vrpce kako bi se prekinula cirkulacija nekoliko minuta nakon rođenja bebe, i eventualnog rezanja vrpce kako bi se dijete odvojilo od posteljice.
Neki vjeruju da su prakse poput lotus poroda bile standard u prošlosti i uobičajene su u nekim modernim kulturama. Međutim, njegov moderni preporod pripisuje se Claire Lotus Day 1974. godine koja ga je promovirala nakon što je uočila da čovjekoliki majmuni ne odvajaju svoju dojenčad od posteljice, navodi Health.
Izostanak intervencije u lotusovom porodu privukao je ljude u "svijet prirodnog rađanja". Navodi se da je nježan i koristan za bebu, a gotovo nema istraživanja o ovom tipu poroda niti njegovim rizicima i koristima. Većina informacija je anegdotalna.
Koje su preporuke za uklanjanje pupčane vrpce?
Prema Američkom koledžu medicinskih sestara i primalja, o optimalnom vremenu za stezanje pupkovine raspravlja se više od 50 godina. Prije se vjerovalo da je rano stezanje pupčane vrpce (unutar jedne minute nakon rođenja) korisnije za novorođenče i majku. Međutim, ogroman broj istraživanja dokazap je suprotno.
Američki koledž opstetričara i ginekologa preporučuje da pričekate najmanje 30 do 60 sekundi prije stezanja pupčane vrpce. Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje da pričekate jednu do tri minute prije nego što stegnete vrpcu.
Jedini slučaj u kojem se odgođeno stezanje pupčane vrpce ne preporučuje je ako je dijete rođeno s nekim problemom i treba mu hitna liječnička pomoć.
Lotus porod ili odgođeno stezanje pupčane vrpce
Odgođeno stezanje vrpce sada je globalno preporučena praksa. Standardna je praksa u bolnicama i kod poroda kod kuće da se prvo stegne pupčana vrpca kako bi se zaustavio protok krvi, a zatim se beba odvoji od posteljice rezanjem vrpce. I za djecu rođena u terminu i za nedonoščad, pokazalo se da odgođeno stezanje pupčane vrpce može:
- povećati razinu hemoglobina
- pojačati zalihe željeza tijekom prvih nekoliko mjeseci života
- poboljšati volumen crvenih krvnih stanica
- poboljšati cirkulaciju
- smanjiti potrebu za transfuzijom krvi
- smanjiti rizik od nekrotizirajućeg enterokolitisa i intraventrikularnog krvarenja.
Postoji blagi porast rizika od žutice s odgođenim stezanjem pupčane vrpce, ali se smatra da koristi nadmašuju rizik. Iako postoji mnogo istraživanja za promicanje prakse odgođenog stezanja pupčane vrpce, istraživanja o prednostima lotus rođenja ograničena su na male studije slučaja.
Budući da nema čvrstih istraživanja o lotus porodu, nejasno je je li praksa zapravo korisna. Moguće je da odgođeno stezanje pupčane vrpce pruža sve prednosti posteljice nakon poroda i da ništa osim toga nije potrebno.
Zagovornici lotus poroda vjeruju da može smanjiti rizik od infekcije jer ne uzrokuje ozljede pupčane vrpce. Također, može povećati rizik od infekcije jer je posteljica nakon rođenja mrtav organ s ustajalom krvlju. Nema dovoljno istraživanja da bi se moglo reći koliko je veći rizik od infekcije kod lotus poroda.
Koje su prednosti lotus poroda?
Praktikanti lotusovog poroda tvrde da praksa ima sljedeće prednosti:
- nježan, manje invazivan prijelaz bebe iz maternice na svijet
- povećana količina krvi i prehrane iz placente
- manji rizik od ozljede pupka
- duhovni ritual u čast zajedničkog života između djeteta i posteljice.
Ne postoje istraživanja koja bi poduprla prve tri tvrdnje. Posteljica dobiva opskrbu krvlju od majke, a jednom kad se posteljica rodi, više ne živi niti cirkulira. Dakle, malo je vjerojatno da držanje bebe i placente pričvršćenima zaista može pružiti bilo kakvu korist. Lotus porod može biti od pomoći ili potreban ako imate hitan porod i čekate liječničku pomoć. Primjerice, mama se porodi bez liječnika i ne možete odmah doći u bolnicu, držanje posteljice pričvršćene za bebu može smanjiti rizik od komplikacija dok čekate pomoć. To je zato što ako sami prerežete pupčanu vrpcu, možete riskirati krvarenje i infekciju.
Koji su rizici lotus poroda?
S obzirom na to da postoje ograničena istraživanja o lotus porodu, nije jasno je li ta praksa sigurna. Također, nema dovoljno istraživanja da bi se saznalo kako liječiti posteljicu i izbjeći rizike dok čekate da se sama odvoji.
Nakon što izađe iz maternice, krv prestaje teći u posteljicu i ona postaje mrtvo tkivo sklono infekciji. Budući da je posteljica još uvijek pričvršćena za dijete, zaražena posteljica može zaraziti dijete.
Osim toga, beba riskira ozljedu ako se vrpca slučajno otrgne s tijela. Ovo je poznato kao avulzija vrpce.
Jedna studija slučaja rođene bebe povezala je lotus s hepatitisom kod bebe, ali potrebno je više istraživanja kako bi se razumjela potencijalna povezanost.
Nakon smrti djeteta od posljedica 'obične gripe' infektologinja iz Zarazne upozorava: Necijepljenje nije opcija
Ako ne volite matematiku ili se mučite s brojevima, ovako će to utjecati na vašu djecu
Tko je djevojčica koja je pjevala na inauguraciji? Pozvao ju je predsjednik Milanović
5 znakova da je dijete ovisno o mobitelu: Ako ovi simptomi traju dugo, reagirajte što prije
Što je panda roditeljstvo? Njihova djeca slobodno istražuju svijet i vlastite granice