Poticati dijete da manje vremena provodi pred ekranima postaje sve teže, posebno ako jasne granice nisu ustanovljene od početka. Smanjeno korištenje ekrana poboljšava pamćenje i opće psihičko zdravlje djeteta, a otvara mogućnost i za više druženja s prijateljima i obitelji. Ovo su neki od načina koji vam mogu pomoći smanjiti djetetovo vrijeme pred ekranima.
Družite se nakon škole
Najbolji način da djecu odvojite od ekrana je da im date svoju punu pažnju nakon škole. Živimo u vremenu u kojem lako gubimo fokus pa nije neobično da djeca žele provoditi vrijeme na ekranima, ako ne dobivaju dovoljno pažnje od bližnjih, piše Raki Wright, autorica bloga Outside of the box Mom.
Zajedno dogovorite pravila
Teško da ćemo djecu odviknuti od pretjeranog korištenja ekrana, ako se i sami ne držimo toga. Većina odraslih ne može zamisliti jedan svoj dan bez ekrana pa je ovo idealna prilika da s djecom dogovorite obiteljska pravila o vremenu provedenom na ekranima i sadržaju koji se konzumira.
Objasnite im zašto je to važno
Nemojte djeci stalno braniti ekrane, bez ikakvog objašnjenja. Sjednite s njima i objasnite im zašto je važno da se vrijeme na ekranima reducira. Recite im što pretjerano korištenje čini njihovom mozgu, tijelu, pamćenju.
Zabavite se drugim aktivnostima
Vrijeme provedeno na otvorenom značajno smanjuje potrebu za ekranima. Potaknite dijete da se igra u prirodi, izađite na obiteljski izlet, provodite vrijeme u prirodi, kad god je to moguće.
Angažirajte dijete u zajedničkim kućanskim aktivnostima kao što su košenje trave, kuhanje ili pečenje kolača. Vratite se dobrim starim društvenim igrama te ih uključite u zabavne obiteljske rituale. Večer za pizzu i društvene igre, jedan je od prijedloga.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti