A bilo koja vrsta ranoga gubitka sluha može biti ozbiljan problem. To može narušiti razvoj govora, za koji stručnjaci smatraju da se odvija u prvih nekoliko mjeseci i godina života.Stoga je veoma važno da roditelji obrate pozornost na ponašanje djeteta i njegove pokrete kako bi uočili eventualne poteškoće sa sluhom. Rana dijagnoza problema sa sluhom može biti presudna za liječenje.
Oštećenje sluha jedno od najčešćih
Kad je u pitanju problem sa sluhom novorođenčadi, rano otkrivanje jako je važno. U tom slučaju može se rano započeti s odgovarajućom terapijom. U oko 70-80 posto djece oštećenje sluha prisutno je već pri otpustu iz rodilišta, a u 20-30 posto slučajeva nastane poslije, najčešće zbog neke bolesti ili traumatskih ozljeda glave. Često se otkriva tek u dobi od dvije ili tri godine jer se govor ne razvija pravilno. U Hrvatskoj svake godine 30-100 novorođene djece ima značajno i trajno oštećenje sluha, što ga čini jednim od najčešćih prirođenih oštećenja.
U prve tri godine govor djeteta najbrže se razvija, a rani su mjeseci najkritičniji
U šestom mjesecu trudnoće nerođeno dijete već može čuti zvukove, a nakon rođenja prepoznaje majčin glas te se može prisjetiti pjesme ili drugog zvuka koje je čulo prije rođenja. Zdravo novorođenče na zvuk reagira pružanjem ručica i glasanjem, a kada mu netko govori tihim glasom, umiri se i sluša. Roditelj može koristiti zvečku i glazbu kako bi potaknuo djetetov sluh i izložiti ga svakodnevnim zvukovima kao što su usisavanje ili igra njegove braće i sestara.
Oko šestog ili sedmog mjeseca života dijete bi trebalo početi oponašati jednostavne zvukove ili se glasati s “ga” ili “da”. S vremenom sve brže otkriva odakle dolazi određeni zvuk. Ako dijete ne odgovara na zvukove i ne razvija govor u skladu sa svojom dobi, moguće je da ima problema sa sluhom. Pritom treba imati na umu da je svako dijete drukčije i ima svoj ritam razvoja. Ulogu imaju obiteljsko naslijeđe, prijevremeni porođaj, neke preboljene bolesti majke tijekom trudnoće te neke vrste bakterija.
Gotovo polovina slučajeva gubitka sluha genetske su naravi i pritom se okriviti mogu recesivni geni. Drugim riječima, ako oba roditelja imaju recesivne gene koji uzrokuju gubitak sluha, njihovo dijete može biti rođeno s tim nedostatkom, iako oni imaju normalan sluh.
Razvoj sluha prema dobi
Da biste znali razvijaj li se sluh vašeg djeteta pravilno i u skladu s njegovom dobi, pažljivo promatrajte njegovo ponašanje i reagiranje na podražaje.
Od rođenja do trećeg mjeseca
- trzanje ili plač na glasne zvukove
- smirivanje pri nježnom govoru
Od trećeg do šestog mjeseca
- reagiranje na zvuk glasa roditelja
- reagiranje na glazbu
- okretanje glave u smjeru iz kojeg dolazi zvuk
Od šestog do desetog mjeseca
- reagiranje na vlastito ime
- reagiranje na vrlo tihe zvukove, čak i kad je dijete zaokupljeno nečim drugim
- pokušaji oponašanja zvukova, posebno ljudskih glasova
Od 10. do 15. mjeseca
- lociranje ili pokazivanje poznatih predmeta
- razumijevanje jednostavnih rečenica kao što su: “Gdje je maca?”
Od 15. do 18. mjeseca
- prepoznavanje predmeta i dijelova tijela
- upotreba nekoliko jednostavnih riječi
- slušanje jednostavnih izgovorenih uputa
Tekst: Snježana Krčmar
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti