Svi znamo da mobiteli loše utječu na razvoj djece, ali na svakom koraku možete vidjeti mališane kako bulje u ekrane ispred sebe, potpuno nesvjesni svega oko sebe.
Upotreba telefona posebno je štetna za malu djecu, a Liana Azevedo, profesorica i znanstvenica koja se bavi istraživanjem dječje psihologije, istaknula je za Daily Mail da je prvih šest godina života ključno u dječjem razvoju, te da je najbolje ne dopustiti djeci do te dobi da provode vrijeme ispred ekrana.
Činjenica je da se do šeste godine razvija većina motoričkih sposobnosti i komunikacijskih vještina koje djeca najbolje razvijaju u kontaktu s drugima. Ako im se prerano daju telefoni ili drugi ekrani, djeca lako zamijene uobičajene igračke i igre svojih vršnjaka za vrijeme koje provode uz mobitel.
Osim toga, neka su istraživanja pokazala da količina sive tvari u mozgu doseže svoj vrhunac nešto prije šeste godine života. Kako se ne bi narušio proces razvoja mentalnih sposobnosti, do tada je najbolje izbjegavati izlaganje djece ekranima.
Djeca do dvije godine uopće ne bi trebala provoditi vrijeme pred ekranima, dok petogodišnjaci mogu koristiti telefone, tablete, računala, ali ne duže od sat vremena dnevno.
Znanstvenici su istaknuli i da su djeca mlađa od šest godina posebno osjetljiva na plavo svjetlo koje emitiraju uređaji, što im može ometati san. Bijela buka je zapravo loša za razvoj djeteta? Stručnjakinja objašnjava kako utječe na učenje govora i jezika
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
8 čudnih pravila roditelja koja su zapravo dobra za djecu
Zašto se dijete ne odaziva na svoje ime? Ovo su 4 moguća razloga, ali i dodatni simptomi kada se trebate zabrinuti
Australija zabranila društvene mreže za mlađe od 16 godina: Slažete li se s ovakvim zakonima?
Jednu stvar ne smijete napraviti ako vas dijete udari: Liječnica otkriva kako ga naučiti da to nije u redu