Djeca na iznenadne zvukove reagiraju refleksno, što je sasvim normalno. Jaka svjetla i glasna buka vatrometa mogu biti zbunjujući i zastrašujući, a glasni zvukovi, poput petardi ili vatrometa, mogu izazvati osjećaj prijetnje. Dječja psihologinja Claire Halsey podijelila je savjete kako pomoći djetetu tijekom praznika, kada se često bacaju petarde i organiziraju vatrometi.
Način na koji reagirate kao roditelj ima velik utjecaj na to kako će vaše dijete doživjeti svoje strahove. Ako pokazujete nervozu ili pokušavate izbjeći situacije koje plaše vaše dijete, to može pojačati njegov osjećaj nesigurnosti.
Umjesto toga pokušajte sljedeće:
- Ostanite mirni i razgovarajte s djetetom o njegovim osjećajima. Pokažite razumijevanje i priznajte njihove emocije.
- Koristite vježbe disanja da se smirite.
- Postupno upoznajte dijete sa stvarima koje ga plaše, primjerice kroz igre sa zvukovima.
6 savjeta za mirnije praznike uz vatromet
Budite zvučni detektiv
Djeca se često boje nepoznatih zvukova jer ih ne razumiju. Provedite vrijeme zajedno istražujući izvor buke – bilo da škripi pod ili lupanje vratima ormarića. Nakon što shvate što čini zvuk, lakše će ga prihvatiti.
Postavljajte pitanja
Djeca razvijaju strahove zbog scenarija "što ako". Razgovarajte s njima i postavljajte pitanja poput: "Mislite li da je stvarno moguće da se to dogodi?" Koristite smiješne primjere kako biste im olakšali brige.
Brojanje kao trik
Objasnite djetetu da se "BUM" vatrometa obično čuje jednu sekundu nakon bljeska svjetla. Brojite zajedno ("tisuću, dvije tisuće"), tako da zvuk postane predvidljiv i manje zastrašujući.
Pripremite ih na buku
Naučite dijete da na buku odgovori vlastitom bukom. Na primjer, neka riče poput lava ili plješće rukama kada očekuje glasan zvuk. Tako će se osjećati sigurnije i imati više kontrole.
Zagrljaji i dekice
Zagrljaji i umotanost u omiljenu dekicu mogu pružiti dodatni osjećaj sigurnosti tijekom vatrometa.
Slušalice za poništavanje buke
Ako je djetetu i dalje neugodno, upotrijebite slušalice za suzbijanje buke. Dopustite mu da uživa u vizualnom spektaklu bez stresa zbog glasnih zvukova.
Ne forsirajte izravno suočavanje sa strahom
Prisiljavanje djeteta da se suoči sa svojim strahovima može povećati tjeskobu. Umjesto toga, podržite ga i izbjegavajte mjesta za koja znate da će biti petardi ili vatrometa.
Strah je prirodan, ali uz vašu podršku djeca ga mogu prevladati
Strah može imati zaštitnu ulogu , ali beskorisni strahovi uskraćuju djeci priliku za pozitivna iskustva. Claire savjetuje: “Polako i smireno podržite dijete da razvije toleranciju na strah i nauči kako se nositi s njim. Vaš primjer i pristup pomoći će mu da izgradi samopouzdanje i samopouzdanje."
Uz ove savjete, blagdani mogu biti mirni i ispunjeni lijepim uspomenama - i za vas i za vaše dijete.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Pravobraniteljica za djecu: Djeca prate reakcije odraslih, važno je pružiti podršku djeci, roditeljima i zaposlenicima
Kako s djetetom razgovarati o tužnim događajima iz naše okoline?
Maja Šuput otkrila što Bloom Tatarinov želi za Božić i što uvijek traži u restoranu
Socijalna radnica: Nemojte djeci govoriti da su skupi pokloni od Djeda Mraza