U dobi od oko godinu dana dijete počinje shvaćati intonaciju pa će po tonu vašeg glasa i načinu na koji mu se obraćate prepoznati obraćate li mu se nježno ili ga zbog nečega korite te će u skladu s tim reagirati osmijehom ili plače. Na svoje ime, međutim, trebalo bi početi pokazivati reakciju već sa oko sedam mjeseci, u smislu da prepoznaje svoje ime.
Ako se dijete ne odaziva na svoje ime, ne treba paničariti, ali ni ignorirati jer može ukazivati na neke neurološke probleme.
Kako dijete treba reagirati kad čuje svoje ime?
Kada dijete čuje svoje ime, dijete bi trebalo:
- Okretati glavu prema osobi koja ga zove ili gledati tu osobu
- Podizati glavu, okretati se ili približavati osobi koja ga zove, pogledati je u oči
- Mijenjati izraz lica, postati malo nervozan ako se radi o osobi koju ne poznaje
Ako dijete ne reagira na svoje ime, važno je pokušati razumjeti prirodu njegovog ponašanja. A evo i najčešćih razloga za to:
1. Autizam
Djeca s poremećajima iz autističnog spektra čuju kada ih netko zove imenom i mogu reagirati drugačije ovisno o intonaciji, glasnoći i drugim čimbenicima. Najčešće ignoriraju poziv, ali znaju i ostvariti neki kontakt. Ovi mališani općenito imaju problema u interakciji s ljudima oko sebe, pa mogu selektivno reagirati na različite članove obitelji i poznanike.
Kada je riječ o ponašanju djece s autizmom, ona svijet oko sebe percipiraju na drugačiji, poseban način, uključujući zvukove, prostor, boje, oblike, okuse... Mogu biti potpuno ravnodušna prema zvukovima, pa tako i prema zvuku svog glasove roditelja, pa sukladno tome, ne reagiraju ni kad ih mama ili tata zovu imenom.
2. Problemi sa sluhom
Bebin sluh se testira u najranijoj dobi, no može se dogoditi da se neki problemi razviju kasnije, nakon infekcija, ozljeda i slično. Ako dijete ne reagira na svoje ime, možda prvo posumnjate čuje li dobro i odvedete ga stručnjaku.
3. Ljutnja, ignoriranje
Najjednostavniji i najbanalniji razlog zašto se dijete ne odaziva na ime kada ga zovete je ljutnja. Obratite pažnju na lice mališana kada ga zovete, ono će vam reći kakvo je raspoloženje. Kad su bebe u pitanju, ponekad se ne odazivaju na ime ako su zaokupljene nečim što ih jako zanima, pa jednostavno ostavljaju dojam da vas ne čuju.
4. Alalija senzornog i motoričkog tipa
Alalija je govorni poremećaj kod kojeg su sluh i inteligencija normalno razvijeni. Ovo se stanje razvija kod djece mlađe od tri godine i može biti praćeno oštećenom koordinacijom ili percepcijom.
Na govor utječe motorička i senzorna alalija. Kod motoričkog tipa dijete sve razumije, ali ima poteškoća u govoru , što znači da reagira na svoje ime, ali ne može odgovoriti.
Kod senzorne alalije dijete ne razumije što mu se govori, ne može povezati riječi sa slikama ili stvarnim predmetima. Govor mu se sporije razvija, ne prepoznaje svoje ime i stoga ne može odgovoriti.
Kada biste trebali posjetiti liječnika
Ako primijetite bilo kakve zabrinjavajuće simptome, bilo bi dobro posjetiti liječnika – uvijek je bolje prije nego kasnije. Svakako, uz izostanak reakcije na ime, sljedeći simptomi također su razlog da dijete odvedete stručnjaku:
- Problemi sa sluhom - dijete ne reagira na zvukove različite glasnoće
- Problemi s govorom i nerazumijevanje onoga što mu se govori
- Sve netipične reakcije - od ignoriranja preko vrištanja do histerije
- Opsesivno ponavljanje određenih radnji, zvukova ili pokreta
Prije nego počnete paničariti jer dijete ne reaguje na svoje ime, pokušajte obratiti pozornost na širu sliku – je li se mališan s nečim igrao, nije li vas stvarno čuo od nekih glasnih igračaka itd. Ako se vaše dijete jednom ili dvaput ne odazove na vaše ime, to nije razlog za brigu, no ako se to ponavlja, onda je najbolje potražiti mišljenje stručnjaka.
Izvor: Yumama
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće