Sjemenici se u pravilu spuštaju iz trbušne šupljine u mošnjice dječaka dok je on još u maminu trbuhu. To kretanje im omogućuje njihova pomičnost i vezanost za trbušnu šupljinu na tankim "peteljkama". Obično se jednom kad se spuste tu i ostaju, no može se dogoditi i da se opet vrate natrag u trbušnu šupljinu. Katkad je pomičan samo jedan, a katkad oba sjemenika. U hladnom okružju takvi se sjemenici sami povuku ponovno u trbušnu šupljinu, kad je toplo, sami izlaze iz mošnjice. Kod 3 do 4% dječaka sjemenici se ne spuštaju u mošnjice, nego ostaju u trbuhu.
Što učiniti u slučaju nespuštenih sjemenika (testisa)?
Prema mišljenju liječnika, najbolje je malo pričekati. U dvije trećine slučajeva sjemenici se spontano sami spuste u prvih 9 mjeseci. Ne dogodili li se to do prve godine života, potrebno je nešto poduzeti. Naime, kako ne bi došlo do oštećenja tkiva sjemenika zbog veće topline unutar tijela od one u mošnjama, potrebno je radi buduće plodnosti odrasloj dobi otići liječniku.
Prekratke peteljke
Sjemenici su "obješeni" na tanke peteljke koje su učvršćene u trbušnoj šupljini. Katkad su te peteljke prekratke. Pedijatar će vjerojatno za početak savjetovati da se sjemenici u toploj kupki rukom dohvate i njihovu peteljku nježno poteže prema dnu mošnji. Ako te manipulacije ne pokažu rezultate, tada će dijete od pedijatra-endokrinologa dobiti hormonsku terapiju. Ona može biti u obliku injekcija ili spreja u nos. Ako ni ova terapija ne riješi problem, sjemenike će trebati operativnim putom trajno smjestiti i fiksirati u mošnjice.
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano