Mnogi roditelji muku muče s uspavljivanjem bebe. Pokušavaju baš svaku metodu za koju su ikad čuli ili pročitali na internetu, a mnoge od njih su potpuno pogrešne.
Jedna od tih metoda je ona ‘dobro izmorite bebu, lakše će zaspati’, a ona nikako ‘ne drži vodu’, njome ćete još više uznemiriti bebin živčani sustav pa ćete tek tada imati problema s uspavljivanjem.
Možda vam zvuči logično da bebu držite budnom cijeli dan kako bi prespavala cijelu noć, ali bebina logika (ako postoji) ne funkcionira tako. Održavanje bebe budnom iscrpit će i nju i vas te joj otežati spavanje noću.
Bebin živčani sustav je osjetljiv na vanjske podražaje, a san omogućava njihovu mozgu da te podražaje obradi i da im smiri organizam.
Međutim, ako živčani sustav, koji nije naviknut još na vanjski svijet, izložite prejakoj stimulaciji, cijeli bebin organizam ulazi u stanje stresa te počinje lučiti kortizol. Potom postaje vrlo teško umiriti i uspavati bebu.
Tijekom prvih 6-8 tjedana života, bebe spavaju svakih sat i pol do dva sata, s razlogom – san im je potreban. Do kraja prvog mjeseca života, obično se pojavljuju obrasci spavanja pa ćete već moći pretpostaviti kad je vašem djetetu vrijeme za spavanje.
Nika Antolos o neugodnoj situaciji na dječjem igralištu: 'Slikao je djecu'
Djeca sa sretnim djetinjstvom mogu postati depresivna: Stručnjak otkriva posljedice nepoznavanja osnovnih potreba djece
Kaufland osigurava slobodan dan roditeljima prvašića te voće i povrće za 25 000 hrvatskih školaraca
3 stvari koje nikada nemojte govoriti srednjem djetetu
Stvari koje bih voljela da sam znala prije nego je moje dijete krenulo u prvi razred