Mnogi roditelji muku muče s uspavljivanjem bebe. Pokušavaju baš svaku metodu za koju su ikad čuli ili pročitali na internetu, a mnoge od njih su potpuno pogrešne.
Jedna od tih metoda je ona ‘dobro izmorite bebu, lakše će zaspati’, a ona nikako ‘ne drži vodu’, njome ćete još više uznemiriti bebin živčani sustav pa ćete tek tada imati problema s uspavljivanjem.
Možda vam zvuči logično da bebu držite budnom cijeli dan kako bi prespavala cijelu noć, ali bebina logika (ako postoji) ne funkcionira tako. Održavanje bebe budnom iscrpit će i nju i vas te joj otežati spavanje noću.
Bebin živčani sustav je osjetljiv na vanjske podražaje, a san omogućava njihovu mozgu da te podražaje obradi i da im smiri organizam.
Međutim, ako živčani sustav, koji nije naviknut još na vanjski svijet, izložite prejakoj stimulaciji, cijeli bebin organizam ulazi u stanje stresa te počinje lučiti kortizol. Potom postaje vrlo teško umiriti i uspavati bebu.
Tijekom prvih 6-8 tjedana života, bebe spavaju svakih sat i pol do dva sata, s razlogom – san im je potreban. Do kraja prvog mjeseca života, obično se pojavljuju obrasci spavanja pa ćete već moći pretpostaviti kad je vašem djetetu vrijeme za spavanje.
Princ Archie proslavio šesti rođendan: Slavni par s njim je preživio strašan incident, a ovako su ga opisali
'Ako lažeš, narast će ti nos': 7 bijelih laži kojima roditelji mogu natjerati djecu da se lijepo ponašaju
Kirurg iz KB Dubrava: Liječenje rascjepa usne i nepca zahtijeva nekoliko kirurških zahvata
Sin Cristiana Ronalda dolazi u Hrvatsku: Svaki dan trenira po nekoliko sati i tušira se hladnom vodom
Recenzija filma 'Legenda o Ochiju': Zašto se preporučuje starijoj djeci?