Ovo je 9 najtežih stvari koje proživljavaju novopečene mame: Liječnici otkrili kako se nositi s promjenama nakon poroda

Nove mame suočit će s bolovima, usamljenosti, neispavanosti, hormonalnim promjenama, ali za sve postoji rješenje. Što je vama bilo najteže tijekom babinja?

Foto: Shutterstock

Nakon porođaja mnoge mame se iznenade koliko često zapravo mogu plakati. Naizgled svakodnevne situacije mogu ih dovesti do suza, kao što su vijesti, dirljive reklame, jedna kriva riječ koju izgovori njihov suprug. U sve to treba dodati iscrpljenost, hormonalne promjene i mrzovolju, kao i osjećaj zarobljenosti u kući. Većina trudnica je svjesna da će prvi tjedni babinja i postporođajno razdoblje biti teški, ali ne znaju koliko.

Ovo su glavni izazovi s kojima se novopečene mame mogu susresti, ali stručnjaci su otkrili kako ih prebroditi: 

1. U bolovima ste 

Rađanje je fizički izazov i nije neuobičajeno da se rodilje nakon toga nose s oteklinama, hemoroidima, šavovima nakon puknuća vagine ili carskog reza

"Žene misle da se više nikada neće osjećati normalno, ali hoće", kaže dr. Karen Deighan, ravnateljica Odjela za porodništvo i ginekologiju u Memorijalnoj bolnici Gottlieb zdravstvenog sustava Sveučilišta Loyola u Melrose Parku, za The Bump.

Oblozi od leda, jastučići za hemoroide, bočica za ispiranje perineuma mogu pomoći kod nekih od ovih neugodnosti. Za druge stvari, samo ćete morati pričekati dok se vaše tijelo oporavi, za to vrijeme pazite da dobijete odgovarajuću prehranu i odmor kako biste bili na putu potpunog oporavka. Zamolite svog partnera, prijatelje ili članove obitelji za pomoć oko bebe i drugih zadataka kad vas nešto boli. I ne pokušavajte se forsirati, iako želite to učiniti. 

Anketa
Glasalo je 21 korisnika

2. Neispavani ste

Svi vam govore da nećete spavati i to je istina. Neispavanost je stvarna. Tijekom prvih nekoliko tjedana beba će provoditi dane i noći jedući otprilike svaka dva sata, a to je optimističan broj. Baš kad budete trebali utonuti u san treći put te noći, začut ćete plač gladnog novorođenčeta kako vas ponovno budi. Zamislite da vam budilica zvoni svakih nekoliko sati pet tjedana zaredom. Nije zabavno. 

"Shvatit ćete da je nedostatak sna prisutan. Bit ćete umorni", kaže Deighan. I tu nije riječ o umoru koji netko osjeća kad ostane budan jer gleda omiljenu seriju, a ima sutradan sastanak. Ova nova vrsta iscrpljenosti može uzrokovati glavobolje, depresiju, razdražljivost, probleme s pamćenjem i zbunjenost

Kako se nositi poremećenim snom? Najbolji je onaj stari savjet: spavajte kad god možete! Ali možda će vam trebati pomoć. Zamolite prijatelje i obitelj da vam uskoče dok se snalazite ili pokušajte s vođenom meditacijom koja će vam pomoći da se uspavate. Osim toga, pomoći će vam i da se oslobodite stresa. 

Foto: Shutterstock

3. Doživljavate hormonalne promjene 

Suze i emotivni raspad koji ste doživjeli dok ste kupovali savršeni krevetić nije ništa u usporedbi s onim što vas čeka. Budući roditelji potroše gomilu vremena skupljajući potrepštine i pripremajući dječju sobu za bebin dolazak, no mnogi se nađu nespremni za emocionalne uspone i padove koje obično donosi postporođajno razdoblje. 

"Razina progesterona drastično se smanjuje kad vam posteljica izađe, a novopečene mame imaju vrlo nisku razinu hormona nakon poroda", kaže dr. Yvette LaCoursiere, docentica i pridružena direktorica specijalizacije na Odjelu za porodništvo, ginekologiju i reproduktivne znanosti na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Kalifornije. 

Ona dodaje da se "baby blues", odnosno neraspoloženje koje ide uz tu hormonalnu promjenu, događa kod 80 posto žena. Dodajte i istrošene hormone ozbiljnom nedostatku sna i osjećat ćete se prilično potišteno nekoliko tjedana. 

Oslonite se na svoj sustav podrške i ohrabrite se znajući da je to privremeni prijelaz. Ako se i dalje osjećate depresivno, uspaničeno, nezainteresirano i/ili rastreseno, to bi mogli biti znakovi postporođajne depresije. Obvezno razgovarajte sa svojim liječnikom o tome. 

4. Ne izgledate kao vi 

Mnoge žene su šokirane kad saznaju da će i dalje izgledati trudno nakon poroda. 

"Govorim ženama da iz bolnice ponesu kući trudničku odjeću jer će izgledati kao da su u sedmom mjesecu trudnoće", kaže LaCoursiere. 

Vašem tijelu trebalo je više od devet mjeseci da stvori dijete pa nije ni čudo da je za oporavak nakon poroda potrebno vrijeme. Nemojte kritizirati svoje tijelo, pomislite na nevjerojatnu stvar koju je upravo učinilo: stvorilo je novog malog čovjeka!

5. Početnik ste

Mnogim će mamama najviše stresa donijeti hranjenje i njega novorođenčeta. Trebate li dojiti ili hraniti na bočicu? Mokri li dovoljno vaša beba? Diše li? Da, provjeravat ćete disanje svoje bebe koja spava češće nego što možete zamisliti. Pojavit će se pitanja na koje nemate odgovore i trebate ih pronaći jer se brinete za svoje dijete, kao i svaka mama. 

Pokušajte ne dopustiti da vas sve pojedinosti stresiraju. Umjesto toga, usredotočite se na ono što je stvarno važno: hranjenje i bebe i vas. 

"Govorim novim mamama da budu realne u pogledu onoga što će postići kad dođu kući sa svojom novom bebom. Imaju tri osnovna zadatka: nahraniti bebu, nahraniti sebe i ponekad okupati jedno ili drugo", kaže LaCourisere. 

Puno toga trebate naučiti kao novi roditelj, ali to ćete brzo shvatiti. 

Žene koje su ostale na rodiljnom dopustu minimalno šest mjeseci znatno su rjeđe patile od postporođajne depresije Foto: Shutterstock

6. Dojenje može biti teško

Ako ste odlučili dojiti, postoji niz izazova koji bi se mogli pojaviti, poput bebe koja ne sisa, bolne, ispucale bradavice ili slaba proizvodnja mlijeka

"U društvu se čini da je dojenje intuitivno, ali zapravo je teško", kaže Deighan. 

Dobra vijest je da postoji dostupna pomoć i ona može smanjiti vjerojatnost dugoročnih problema. Obratite se savjetniku za dojenje, pedijatru ili babici. 

7. Beba je stranac

U vašem domu je novo stvorenje koje je pomalo sliči vama, spava gotovo cijelo vrijeme, bljucka i kaka po vama, ali jedva priznaje vaše postojanje. Nije neuobičajeno da se ponekad zapitate zašto se još niste zbližili. Nema razdoblja kad se trebate povezati i to ponekad može potrajati neko vrijeme da se upoznate. 

"Bebe se ne smiješe odmah, a mame neće odmah dobiti povratnu informaciju da ono što rade stvara povezanost", kaže LaCourisere. 

"Bebe trebaju hranu, toplinu i san, samo im osigurajte ove osnove potrebe i povezanost će doći kasnije", dodala je.  

Isto tako, držanje mališana, uspostavljanje kontakta očima s njim, pjevanje, čitanje te kontakt kožom na kožu, sve su to načini kojima pomažete njegovati tu vezu.

8. Osjećate se usamljeno

Razdoblje nakon poroda može se činiti nevjerojatno usamljenima dok ste kod kuće, brinete o potrebama novorođenčeta i krećete u novo poglavlje života. Emocionalna podrška će pomoći. Obratite se mama koje su proživjele isto. Možete razgovarati i s roditeljima u parku ili igralištu. Ne možete izaći iz kuće? Postoje i mrežni formi na kojima možete pronaći roditelje s djecom slične dobi koja prolaze iste izazova kao i vi. 

9. U začaranom krugu ste

Rutina novorođenčeta može se sastojati od ponavljajućih aktivnosti: hranjenje, spavanje, kakanje, ponovi, i tako non-stop. I to se nastavlja danonoćno. Razumljivo je zašto se novi roditelji često osjećaju kao da su u začaranom krugu i lako je izgubiti pojam o vremenu, danu, kad ste se zadnji put tuširali, pa čak i o vlastitim osjećajima. Prva tri mjeseca nakon rođenja poznata su kao "četvrto tromjesečje" jer će vama i bebi trebati neko vrijeme da se prilagodite ovoj novoj fazi života. Ali kako vrijeme bude prolazilo, počet ćete više spavati, pronaći ćete ugodan ritam i počet ćete kroz maglu nadzirati uzbudljivi put roditeljstva koji vas čeka.