Iako je postati mama najljepše iskustvo u životu, briga o novorođenčetu može biti iscrpljujuća, a tu je i stalna briga majki da nešto ne rade kako treba. Želeći olakšati brige novopečenih mama, mama Catherine Chen podijelila je pet stvari za koje bi voljela da nije toliko brinula kad je tek postala majka, piše Familyeducation.com.
1. S bebom ne morate osjetiti ljubav na prvi pogled
U svakom filmu ili seriji, kada novopečenoj majci pokažu novorođenče, taj trenutak je čaroban, odmah ga uzme u naručje i osjeti ljubav na prvi pogled.
No, ne ispadne uvijek tako, o čemu govori Catherine. "Imala sam trudove gotovo 36 sati prije nego što su me poslali na hitan carski rez. Bila sam iscrpljena, preplavljena emocijama i emocionalno 'iscrpljena'. Kad su mi kćer stavili u naručje, prvo što sam primijetila je koliko je mala. Nije imala bucmasto lice, imala je oštre nokte i tanke prste koji su se svijali oko mojih prsa, izgledala je kao sićušni stranac".
Catherine ističe da joj je trebalo vremena da je nauči lijepo držati te da se u početku bojala da je ne ozlijedi. "Nisam je htjela previše pritisnuti, ali nisam je htjela ni držati preslabo da mi ne padne."
Ova mama iskreno priznaje da je bilo trenutaka kada je mislila da nije trebala postati majka, pitala se gdje joj je majčinski instinkt i osjećala se razočarano zbog izostanka nekih čarobnih trenutaka.
"Trebali su mi tjedni da se osjećam ugodno držati je i mjeseci da razvijem vezu. Ali sada ne mogu zamisliti da je nemam u životu. Svaki dan kada je pokupim iz škole osjećam nevjerojatnu ljubav. Ako odmah ne osjetite povezanost sa svojom bebom, nemojte paničariti. Prvi put se susrećete s njom i možda će trebati neko vrijeme da se naviknete, ali možda neće biti tako dramatično," rekla je Chen.
2. Dojenje možda neće uspjeti
Za Catherine je dojenje prvog djeteta bio pravi vrtuljak emocija, a tako je i za mnoge druge majke. Ističe da je po pitanju dojenja stalno pokušavala raditi ono što se općenito smatra najboljim, umjesto onoga što je najbolje za nju.
"Znala sam zdravstvene dobrobiti dojenja. Ali kada sam to zapravo morala učiniti, bilo je mnogo teže nego što sam očekivala. Nije mogla uhvatiti dojku, usta su joj bila premala, osjećala sam bol u grudima koja je razarala moje tijelo svaki put kad sam dojila. Moje mliječne žlijezde su se začepile i razvilo se u mastitis, upala tkiva dojke. Bilo je nevjerojatno teško, ali uspjela sam je dojiti šest mjeseci."
Međutim, kaže kako je cijela situacija nije ojačala, već ju je naučila da sebi pruži više suosjećanja i ljubaznosti te da svoje mentalno zdravlje stavi na prvo mjesto i odluči što je najbolje za nju i njezino dijete.
"Dojenje može i ne mora funkcionirati. Ako ne, u redu je. Bitno je samo da je vaše dijete zdravo i sito. Nema ništa loše u tome da ga hranite mliječnom formulom", kaže ova mama.
3. Posjetitelji mogu čekati
Catherine kaže da je izašla u susret svima koji su željeli vidjeti bebu, pa nikoga od gostiju nije odbila. "Kad smo se vratili kući, glumila sam domaćicu i trudila se ugostiti sve naše goste. Kad bi otišli, suprug i ja bismo naizmjence pospremali i držali bebu. Jedva da smo imali trenutak za sebe. Iako sam jako cijenila darove, hranu, društvenu interakciju, stvarno mi je trebao odmor i vrijeme da se oporavim od poroda", iskrena je ova mama.
Podsjeća da novopečenim roditeljima treba vremena da se priviknu na novi život, no, ne želeći nikoga razočarati, primila je goste iako u tom trenutku nije htjela nikoga vidjeti.
"Umjesto da brinem o tome što svi drugi žele, trebala sam se usredotočiti na svoje mentalno, emocionalno i fizičko blagostanje. Kad smo moj suprug i ja dobili drugo dijete, prva dva tjedna nismo imali goste, osim moju mamu i sestru, i to je učinilo veliku razliku u mom oporavku."
4. Ne morate biti s bebom 24/7
Catherine priznaje da je prvih tjedana stalno gledala u svoju kćer. "Oči su mi bile zalijepljene za nju, gledajući kako diše dok je spavala. Željela sam biti blizu u slučaju da se nešto dogodi. Nisam željela propustiti ni minutu. Bojala sam se da će, ako se odmaknem od nje, osjećat će se napušteno jer ne zna gdje sam, još uvijek nije mogla shvatiti da ću se vratiti”.
Catherine ističe kako se zbog svega toga nije mogla sama brinuti o sebi, te da je i kada je trebala na WC, trpjela je dok netko nije došao tko je mogao biti uz bebu.
"Moje su potrebe bile na dnu moje liste prioriteta sve dok patronažna sestra nije rekla: 'Ona spava, savršeno je sigurna, bit će dobro. Ne ide nikamo, ne morate je gledati cijelo vrijeme. Ne zaboravite si dati prostora za disanje'. Tek tada mi je kliknulo, pa sam je počela nakratko ostavljati da uzmem čašu vode, pojedem nešto, presvučem se ili odradim vježbe."
5. Prihvatite svoje novo tijelo
Na društvenim mrežama poznate osobe i razne influencerice pokazuju svoja savršena tijela nakon poroda, no to je, kaže Catherine, iskrivljena stvarnost.
"Kada rodite dijete, vaše tijelo neće odmah izgledati kao prije trudnoće. Iako beba i posteljica više nisu u trbuhu, i dalje sam izgledala trudno. Imala sam puno tekućine, a maternici je trebalo vremena da se vrati u prvobitnu veličinu, kad bih se prvih tjedana nakon poroda pogledala u ogledalo, bila sam užasno razočarana i uznemirena - olabavila sam se koža, strije, ožiljci. Trebalo mi je vremena za privikavanje na novo tijelo, ali sam ga jako voljela zbog onoga što je učinilo i što može učiniti. Moje tijelo je stvorilo cijelo ljudsko biće s očima, ušima, nosom i dušom. Stoga, ne postoji ništa poput vašeg tijela prije trudnoće, zagrlite svoje novo, nevjerojatno tijelo na svaki mogući način", zaključuje ova mama.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako odabrati bočicu za bebu? Nekoliko faktora treba uzeti u obzir
Kako Jelena Đoković rješava svađe među djecom? Jednostavan trik pomaže u svakoj situaciji
Psihologinja upozorava: Ovo je najgora rečenica koju možete reći djetetu
Kako vaša djeca mogu imati dobar odnos s bakom i djedom ako se vi ne slažete s njima?