Iako se šestotjedno razdoblje nakon poroda smatra vremenom za oporavak, to je samo djelomice točno. U periodu od šest tjedana, ako žena nije imala većih komplikacija u porodu, izmješteni se organi vraćaju na svoje mjesto, rana od posteljice zacjeljuje i krvarenje se približava kraju, no oporavak od poroda mnogo je više od toga. Mnogim je ženama potrebno znatno više vremena.
Oporavak i do godinu dana
Julie Wray sa Sveučilišta Salford provela je istraživanje o oporavku majki nakon poroda. Intervjuirala je ispitanice svakih nekoliko tjedana i mjeseci nakon poroda te pratila njihovo stanje.
U većini europskih zemalja žene odlaze na prvi postporođajni ginekološki pregled nakon šest do osam tjedana.
Napravi im se vaginalni pregled, ocijeni se stanje rane nakon eventualnog pucanja i šavova, ispita se ženu o povezanosti s djetetom i o njezinu psihičkom stanju, iako ovaj dio ponekad izostane.
Julie tvrdi kako ovo istraživanje pokazuju stvarno stanje potreba žena u postpartumu te tvrdi kako je potrebno oko godinu dana da se žena oporavi. U proces njezina oporavka trebalo bi uključiti primalje i stručnjake koji bi ženama trebali biti dostupni puno duže nego što je trenutna praksa, piše BellyBelly.
Privikavanje na novu ulogu
Majčinstvo može biti prilično zastrašujuće, pogotovo za prvorotkinje, iako se i žene s više djece mogu osjećati pogubljeno, iscrpljeno i opterećeno nerealnim društvenim očekivanjima o tome koliko bi vremena ženi trebalo biti dovoljno za oporavak.
Uz emotivni i fizički oporavak, majke se u prvim mjesecima navikavaju na novu ulogu i zahtjeve roditeljstva. Često osjećaju preplavljenost velikim emocijama i promjenama, što produžuje vrijeme oporavka. Uz dominantan osjećaj izoliranosti, a ponekad i manjak samopouzdanja, majkama je u prvoj godini djetetova života potrebna velika podrška, a mnoge je nemaju.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti