LIJEČNICA SAVJETUJE ŠTO ČINITI KOD SINDROMA ZALEŽANE GLAVE: Vrijeme koje beba provodi na trbuhu je ključno

Njihova glavica je mekana, a ako su previše u ležećem položaju na leđima, mogu je zaležati.

Shutterstock

Sindrom zaležane glave (plagiocefalija) česta je pojava kod malih beba i razlog zabrinutosti mnogih roditelja. Najčešće se događa zbog fontanela koje se spajaju u kosti lubanje do djetetove druge godine života pa je glava još mekana.

Fontanele su posve normalne i potrebne kako bi se zdravo formirala dječja lubanja i omogućio razvoj i rast mozga. One zapravo omogućuju prostor koji je potreban mozgu da raste i zauzima u lubanji određeni volumen.

Kako su bebe prvih mjeseci najviše u ležećem položaju i nemaju još dovoljno razvijene mišiće vrata, imaju tendenciju držati glavu u istom položaju, što uzrokuje sindrom zaležane glave.

Liječnica Jenn Rousseau, specijalistica kiropraktike za novorođenčad, objasnila je što stručnjaci preporučuju kako bi se spriječila plagiocefalija.

Do sindroma zaležane glave, prema njezinim riječima, dolazi zbog povećanog pritiska na jednu točku na glavici uslijed nezgodnog položaja u maternici, porođajne traume ili ležanja na leđima.

Evo kako prepoznati da je riječ o sindromu zaležane glave ili plagiocefaliji.

• Zadnji dio bebine glave je ravniji s jedne strane.
• Beba obično ima manje kose na tom dijelu glave.
• Kada gledate dolje u bebinu glavu, uho na spljoštenoj strani može izgledati pomaknuto prema naprijed.

‘Bebe imaju slabe mišiće vrata, zbog čega im je teško okretati glavu pa je drže u istom položaju dok leže, i to je jedan od uzroka plagiocefalije’, objasnila je dr. Rousseau.

Njezin je savjet roditeljima da bebu češće stavljaju na trbuh, i to nekoliko puta po nekoliko minuta svaki dan.
‘Na taj način bebe jačaju mišiće vrata i razvijaju motoričke vještine, a neće ni neprestano ležati u istome položaju’, dodala je.

Uz video, koji je objavila na TikToku, dodala je i napomenu roditeljima da prije negoli krenu s bilo kakvim vježbama, obavezno konzultiraju svoga pedijatra. Bebe kojima je dijagnosticiran teži obilk plagiocefalije, u nekim slučajevima dobivaju kacigu.