BEBA JE ZGUŽVANA JE I GLAVA JOJ 'IDE U ŠPIC', ALI BEZ PANIKE! Sve je to normalno u prvim trenucima života

Ako još dosad niste vidjeli 'friško' rođenu bebu, a iščekujete dolazak svoga novorođenčeta na ovaj svijet, upozoravamo vas da biste se mogli možda i neugodno iznenaditi. Jer, nije kao na filmovima...

Shutterstock

Zbog ružičaste ili plavkaste kože, deformirane glave, tijela prekrivenog krvlju i bijelom sluzi, mogli biste se ozbiljno zabrinuti je li s bebicom sve u redu.

Kako je vaša beba devet mjeseci bila sklupčana u trbuhu i upravo je prošla kroz uski porođajni kanal, glavica će joj biti nepravilnog oblika, lice zgužvano, a boja kože crvenkasta.

Samo da znate, nemojte se niti začuditi koliko je maleno i krhko biće koje ste rodili jer vaš smotuljak će imati oko 3.500 grama, a dužina će mu biti oko 50 centimetara. Ako kojim slučajem rodite prije termina, bebica će biti još manja, ali, ne brinite, bebe jako brzo napreduju i rastu.

Ne možete utvrditi na koga sliči?

Kako bi beba što lakše prošla kroz porođajni kanal, majka priroda se pobrinula da joj kosti budu mekane i razdvojene, kao male tektonske ploče, a riječ je o fontanelama koje se zapravo tijekom poroda pomiču kako se djetetu ne bi ozlijedio mozak. Prilikom porođaja fontanele se prilagođavaju prolazu pa je nakon izlaska glava djeteta još uvijek izdužena. Djeca rođena carskim rezom nemaju toliko deformiranu glavu, a utješno je što se kosti glave već u prvih nekoliko tjedana vraćaju na svoje mjesto i tada ćete već moći utvrditi kome sliči beba.

Izgleda prije kao pijani stari mudrac nego kao beba

Lice novorođenčeta nakon rođenja obično je ‘zgužvano’, a moguće je i da bebin nos bude pomaknut u stranu. Često je začepljen s ostacima plodove vode, sluzi ili majčine krvi. Uobičajeno je da su oči otečene i zakrvavljene. Dakle, doista ima sve karakteristike starog pijanog mudraca. Uz sve to, novorođenčad vrlo često žmiri jer ne može kontrolirati mišiće oko očiju, niti pogledom fokusirati predmet, a i još se privikava na svjetlo.

Rodini ugrizi i poljupci anđela

Shutterstock 

Kako god nazvali crvene mrlje na licu, koje se javljaju kod djece nakon poroda, neka vas ne plaše. Naime, riječ je o previše kapilara ispod tanke kože, a prolaze do prvoga rođendana i uglavnom se pojavljuju na potiljku, čelu, kapcima ili nosu.

Uf, kakva je to sluz po koži?

Shutterstock 

Nakon rođenja bebina je koža prekrivena krvlju i zaštitnim slojem debele, masne sluzi koja se naziva sirasti maz ili verniks. Riječ je o bio-filmu koji se pojavljuje u posljednjem tromjesečju trudnoće i štiti bebinu kožu u materici. Prerano rođene bebe imaju puno verniksa, dok ga kod beba koje su rođene nakon predviđenog termina gotovo i nemaju.

Joj, bataljak iz pupka!

Odmah po rođenju reže se pupkovina, a vi kući idete s bebom koja na mjestu pupka ima ostatak pupkovine koji se s vremenom suši i otpada. Tjedan do dva nakon rođenja trebat ćete voditi brigu o higijeni pupka vaše bebe, nemojte je kupati dok pupčani bataljak ne otpadne, a pupak zaraste.

Da, i gledaju u križ!

Do 6. tjedna bebine se oči još privikavaju na percepciju ovoga vanjskoga svijeta pa će u tome razdoblju mnoge mame primijetiti kako njihova beba nekad gleda ‘normalno’, a nekad im oči malo odu svako na svoju stranu. Čak i ako taj period bude trajao duže, a vaš pedijatar vam kaže da nemate razloga za brigu, i to je dio razvoja, pa ne brinite.

Nabubrene grudi!

Da, zbog hormona bebama se nakon poroda mogu ispupčiti grudi, a nekima čak izađe i mlijeko. No to nikako nije razlog za brigu, a sve se vraća u normalu čim se bebini hormoni vrate u ravnotežu.

Dok spava, ispušta čudne zvukove!

Bebe hrču, ubrza im se disanje pa se uspori, štucaju u snu, ali to je sve normalno jer njihov centar za kontrolu disanja još uvijek nije razvijen zbog čega je njihovo disanje, pogotovo dok spavaju, često neravnomjerno i ponekad glasno.

Moorov refleks

Beba zaspe i odjednom naglo trzne ručicama i raširi ih, možda se čak i probudi u suzama, a vi se preplašite. Bez brige – riječ je o Moorovu refleksu s kojim se bebe rađaju, znak je normalne neurološke funkcije organizma, a nestaje između 3. i 6. mjeseca djetetova života.

Dlakavo, kao mali majmunčić!

Shutterstock 

Eto, bebe se mogu roditi s dlakavim leđima, ramenima, čelom… Ako je to slučaj i s vašom bebom – bez brige – to su samo zaostale lanugo dlačice, prirodna zaštita bebine kože koja će s vremenom jednostavno nestati.

Žućkaste ljuskice u kosi

Ne, nije psorijaza, to je samo tjemenica – česta pojava kod novorođenčadi. Iako vama izgleda uznemirujuće i bolno, vaše dijete tjemenicu najčešće niti ne osjeti – nije bolna, nelagodna i ne svrbi. Tjemenica se kod nekih beba pojavljuje samo na tjemenu, a kod nekih se može pojaviti i na licu, obrvama, ušima, pazusima i preponama.

Kvržice u ustima i na desnima

Iako vas naziv Gingivalne ciste može uplašiti, zapravo je riječ o prolaznom stanju koje zahvaća čak 80 posto novorođene djece. No riječ je cistama koje spontano prolaze već u prvim tjednima života.