KOLIKO JE IGRAČAKA POTREBNO BEBI? Previše stimulacije ne potiče razvoj, upravo suprotno

Bebe trebaju stimulaciju kako bi se razvijale i rasle, ali to definitivno ne znači 'što više, to bolje'. Blage boje i meki zvukovi mogu ponuditi pravu razinu podražaja

Shutterstock

Beba je u vašem naručju, a njeno malo lice se slatko trza, tjera vas da je poželite zamotati i zaštititi, pružiti joj sve što joj je potrebno. Novorođena je beba zapravo potpuno bespomoćno stvorenje koje ovisi o vama.

Kao rezultat toga, bebe su programirane da u vama (i ostalim odraslim osobama u blizini) pobude emocije koje će vas natjerati da sve činite za nju. Ove emocije pobuđuju dubok osjećaj predanosti zbog kojeg je želite zaštititi bez obzira na sve, brinuti se o njoj 24 sata dnevno i buditi se zbog nje nekoliko puta svake noći, bez obzira na to koliko ste iscrpljeni.

Shutterstock 

Međutim, budući da se male bebe ne rađaju sa sposobnošću da komuniciraju što im je potrebno, može biti teško shvatiti što žele. Je li sada gladna ili je možda umorna? Želi li da je držite ili da mirno leži sama? Ima li oko nje previše poticajnih elemenata ili možda nije dovoljno? Trebamo li ukloniti igračke ili ih možda samo zamijeniti?

Bebi je svakako potrebna stimulacijakako bi rasla i razvila svoja osjetila (vid, zvuk, miris, okus, dodir i osjet tijela), svoje emocije i kognitivne sposobnosti. Međutim, mnogi roditelji pogrešno misle 'što više, to bolje', pretpostavljajući da više igračaka znači više dobrobiti za razvoj, više boja znači više stimulacije. Dragi roditelji, u većini slučajeva je upravo suprotno: manje je više! Što to znači?

Ponuditi umjerenu količinu nečega, može biti mnogo korisnije nego ponuditi previše. Na primjer, šarena, užurbana igraonica  s brojnim spravicama, može otežati bebama da se usredotoče na bilo koju od njih. Mirnija igraonica s manje elemenata i više različitih, odvojenih spravica može im olakšati da se usredotoče i istražuju.

Vaša beba svakako treba stimulaciju, ali to ne znači da treba stalnu, bogatu i intenzivnu stimulaciju. Potrebna joj je umjerena stimulacija uz mirno i tiho vrijeme koje će joj omogućiti da obradi sve primljene podatke. No, najviše od svega, potrebna joj je razina stimulacije prilagođena njezinim potrebama i preferencijama.

Što je pretjerana stimulacija?

Prekomjerna stimulacija je situacija u kojoj dijete doživljava više podražaja – iskustava, osjeta, zvukova ili aktivnosti – nego što je sposobno podnijeti. Svaka beba i svako dijete su različiti u tom pogledu. Savršena razina stimulacije za jednu, može biti prevelika za drugu, a stvari koje opterećuju jednu bebu mogu zapravo biti opuštajuće za drugu. Međutim, bez obzira na idealnu razinu stimulacije, svaka beba i osoba mogu doći do točke u kojoj je jednostavno previše i ona ili on više nisu u stanju regulirati stimulaciju koju doživljavaju.

Shutterstock 

Kada beba doživi ovakvu vrstu 'preopterećenja', pojavljuju se negativne emocije, poput tjeskobe, straha, ljutnje itd. Tada, dijete može dugo plakati, odmaknuti glavu kako bi izrazilo svoje odbijanje sudjelovanja ili čak odbaciti uobičajeno dobrodošli oblik stimulacije, poput zagrljaja ili poziva na igru. Posao roditelja i skrbnika je identificirati kada dijete dođe do ove vrste senzornog preopterećenja. Potrebno je organizirati okolinu svojih mališana na način koji im može pomoći da se nose sa stimulacijom oko sebe i reguliraju je najbolje što mogu u bilo kojoj fazi razvoja.

Što može prouzročiti pretjeranu stimulaciju?

  • Izloženost podražajima koji su jednostavno preintenzivni: glasni zvukovi, nametnuti vizualni podražaji ili mješavina oboje.
  • Neprestano premještanje bebe od jedne osobe drugoj.
  • Puno ljudi ili užurbani događaji, poput zabave.
  • Promjena mjesta.

Zapamtite, senzorna regulacija beba i male djece još je vrlo ograničena i nezrela, a stimulaciju koja bi vam se mogla činiti potpuno razumnom, vaša bi beba mogla doživjeti kao pretjeranu. Promatrajte svoje dijete – kad je prestimulirano, obavijestit će vas. Ovo su neki od znakova kojima beba u dobi do godinu dana pokazuje da joj je 'previše'.

  • okretanje glave
  • uznemirenost ili znakovi umora kao što su 'cendranje' i zijevanje
  • neutješno plakanje koje može varirati intenzitetom i trajanjem
  • beba može zaspati iako joj nije uobičajeno vrijeme spavanja
  • istezanje tijela, mahanje rukama, udaranje nogama, stiskanje šaka
  • ponaša se kao da je gladna i želi sisati iako ne bi trebala biti gladna

Znakovi djece od 1 do 3 godine da su pretjerano stimulirana

  • uznemirenost i prigovaranje
  • tantrumi
  • plakanje i nemogućnost da objasni što nije u redu
  • odbijanje obavljanja jednostavnih, svakodnevnih zadataka
Shutterstock 

Što možete učiniti da umirite prestimuliranu bebu u dobi do godinu dana?

Postoje razne stvari koje možete učiniti kako biste pomogli svom djetetu kada primijetite da doživljava pretjeranu stimulaciju.

Promijenite okolinu. Na primjer, ako ste na bučnom mjestu, odvedite je negdje gdje je tiho i mirno.

Pobrinite se da bebina okolina bude umirujuća, s nježnim bojama i umjerenim vizualnim podražajima.

Razgovarajte tiho, koristeći nježan, sporiji način govora.

Neke se bebe mogu umiriti zagrljajem, ljuljanjem ili stavljanjem u nosiljku, dok druge bebe negativno reagiraju na zagrljaj kada su preplavljene emocijama.

Smanjite razinu stimulacije: stišajte ili ugasite TV, prigušite svjetla.

Smanjite broj podražaja.

Kako umiriti prestimulirano dijeteu dobi od 1 do 3 godine?

Kad je moguće, promijenite okolinu i odvedite ga na neko mirno i poznato mjesto.

Smanjite razinu buke i akcije oko djeteta. Isključite TV, prigušite svjetla, odvedite ga u njegovu sobu ili ga držite blizu sebe, ako ga to smiruje.

Pokušajte pomoći djetetu da riječima opiše ono što doživljava. Recite: 'Vidim da te nešto muči' ili 'Čini mi se da ti treba malo tišine'.

Zagrlite i pomazite svoje dijete.

Sjednite s djetetom i odaberite aktivnost koju ćete raditi zajedno: pročitajte priču, otpjevajte pjesmu. Kad se smiri, dajte mu priliku da se neko vrijeme igra samo.

Shutterstock 

Kako mogu prilagoditi razinu stimulacije specifičnim potrebama djeteta?

Svako dijete je drugačije pa ne postoji jedan odgovor na pitanje: 'Koja je prava razina stimulacije?' Jednom će djetetu tri igračke biti neodoljive, dok će drugom djetetu trebati brojne igračke kako bi ostalo zainteresirano. I nije stvar samo u različitim karakterima – vaša beba može imati jednu idealnu razinu stimulacije ujutro i potpuno drugu razinu navečer. Dakle, neka dijete vodi igru i nauči čitati znakove kako bi izrazilo što osjeća.

Shutterstock 

Pronalaženje prave razine stimulacije!

  • Pazite da vašem mališanu ništa ne smeta: da mu je pelena čista, da mu je odjeća udobna i da mu nije prevruće ili prehladno.
  • Pokažite bebi dvije igračke. Provjerite kako reagira. Ako signalizira da joj je neugodno, uklonite jednu igračku i provjerite ima li promjene. Ako dijete uopće ne reagira na igračke, pokušajte dodati još igračaka ili upotrijebite igračke koje nude glasovne povratne informacije.
  • Uvedite blaže vrste podražaja, poput tihe glazbe ili igračaka s mirnijom paletom boja.

Zadatak roditelja je identificirati kada djeca dođu do senzornog preopterećenja. Organizirajte okolinu na način koji djetetu može pomoći da se nosi s stimulacijom oko sebe i regulira je.

Učinak stalne pretjerane stimulacije

Važno je zapamtiti da povremena pretjerana stimulacija nema dugoročni učinak, ali stalna pretjerana stimulacija, koja stavlja bebu ili todlera pod stalni pritisak intenzivne stimulacije može utjecati na njegov fizički, kognitivni i emocionalni razvoj. Prekomjerna stimulacija može učiniti da se svijet čini nesigurnim i prijetećim mjestom te uzrokovati da se dijete isključi.

Za razliku od odraslih, koji mogu organizirati i kontrolirati stimulaciju u svom okruženju i prilagoditi je svojim željama – stišati glasnoću, napustiti glasnu prostoriju, djeca su u potpunosti ovisna o okruženju u koje ih stavljamo.

Zato je odgovornost roditelja upoznati djecu i čitati znakove koji će im pomoći stvoriti pravu vrstu okruženja za njih.