Oblik dojki gotovo da ne utječe na dojenje, no oblik bradavice može diktirati uspješnost dojenja. Neke žene imaju ravne, a neke uvučene bradavice što bebi može otežati povlačenje mlijeka, no dok god beba ima snage vući i pravilno zahvaća bradavicu, dojenje će funkcionirati jer će beba izvlačiti bradavicu sisanjem. Neće uvijek biti jednostavno, ali uz dobru pripremu i edukaciju, može biti uspješno.


Pravilna pozicija i hvat dojke

Izdajalica vam može pomoći da na početku hranjenja nježno izvuče bradavicu i tako olakša djetetu hvatanje. Većina će se bradavica izvući kroz minutu ili dvije, a čim primijetite da je izašla, brzo je prebacite u djetetova usta.

Pazite da vam dojke nikada nisu prepunjene jer je iz takvih dojki puno teže izvući bradavicu. Da biste to postigli, dijete hranite 8 do 12 puta u periodu od 24 sata, piše portal Baby Goroo.

Posebnu pažnju posvetite djetetovoj poziciji i sisanju. Bebina usta trebaju biti širom otvorena i ispunjena dojkom. Kad je beba dobro pozicionirana, bradavica će se nalaziti na bebinom nepcu, na samom kraju.

šeširić za dojenje.jpg
Shutterstock 

Šeširići za dojenje

Kod uvučenih bi vam bradavice mogli koristiti šeširići za dojenje koji djetetu pomažu zahvatiti bradavicu i olakšavaju sisanje. Šeširiće je najbolje koristiti samo na početku hranjenja, dok bradavica ne izađe, a onda ih maknuti.

Nije ih poželjno dugoročno koristiti jer se beba može ulijeniti i naviknuti. Postoji mogućnost da vam se s vremenom bradavice ispupče, zbog dojenja, pa vam šeširići više neće trebati.

Zapamtite da mnoge majke doje unatoč ravnim i uvučenim bradavicama. Pomoći vam može savjetovanje s patronažnom sestrom ili laktacijskim konzultantom. Ako cijeli život imate ravne ili uvučene bradavice, a želite dojiti dijete, s pripremom i edukacijom krenite već u trudnoći.