U prvih 5 mjeseci svoga života vaša će beba udvostručiti svoju porođajnu težinu, a u dobi od godinu dana i bit će teža čak tri puta više nego kada se rodila.

Kako je svaka beba priča za sebe, tako je i prirast njihove težine individualan. No Svjetska je zdravstvena organizacija (WHO) izračunala prosječan prirast težine, o kojem govorimo u ovome tekstu.

Na mjesečnim pregledima tijekom prvih 6 mjeseci bebina života pedijatar će redovito provjeravati je li prirast težine u granicama normale. Prema dosadašnjim saznanjima, bebe tijekom prvog tjedna nakon poroda gube 7 do 10 posto svoje porođajne težine, ali je do kraja prvog mjeseca života vrate pa čak i premaše.

Iako se razlikuje prirast težine kod dojenih i beba hranjenih adaptiranim mlijekom, do dobi od 2 godine liječnici koriste iste tablice. Evo koliki prirast težine možete očekivati po tjednu:

5 dana do 4 mjeseca: 170 g tjedno
4 do 6 mjeseci: 113 do 150 g tjedno
6 do 12 mjeseci: 57 do 113 g tjedno

Dojene bebe

Općenito, dojena novorođenčad do 3. mjeseca života dobiva na težini brže od beba hranjenih formulom. Zašto? Majčino mlijeko je dinamično jer mu se sastav mijenja, ovisno o bebinim potrebama. Baš zato količina izdojenoga maminog mlijeka, ako ga stavite u bočicu, bit će manja u usporedbi s količinom adaptiranoga mlijeka koji će zasititi bebu.

Kako dojenje izgleda u stvarnosti
Shutterstock 

Bebe, koje se hrane adaptiranim mlijekom trebaju više kalorija, a s obzirom da je formula statična, kako rastu, tako im se treba povećati količina mlijeka.

U prosjeku, dojene bebe piju oko 800 mililitara mlijeka dnevno u prvih 6 mjeseci života. Stoga, preporučuje se dojenje na zahtjev kako bi beba dobila sve potrebne kalorije i hranjive tvari.

Bebe hranjene formulom

Bebe koje se hrane adaptiranim mlijekom tek nakon tri mjeseca dobivaju na težini brže od beba koje su dojene

beba pije na bočicu
Shutterstock 

Ako se pridržavate uputa na pakiranju za adaptirano mlijeko, znat ćete sa sigurnošću koliko je beba pojela. No, također, lako je i pretjerati u hranjenju jer nije svako dijete isto.

Kako prepoznati da je dijete gladno?

• sisanje je bolno za mamu
• bebin urin je tamnožute boje
• zelenkasta stolica
• čujete grcanje dok beba pije
• beba nema najmanje 2 do 4 pokakane pelene dnevno
• primjećujete znakove dehidracije