Kontakt koža-na-kožu uistinu je božanski i igra vitalnu ulogu u procesu povezivanja majke i djeteta. Vrijeme tihog i apsolutnog mira, vi i vaše dijete možete se opustiti i istinski povezati, a moć dodira, ne samo što pomaže uspostaviti jaku i trajnu vezu već nudi i mnoge druge prednosti u smislu zdravlja i razvoja vaše bebe.
Još davne 1983. godine neonatolozi Edgar Rey i Hector Martinez u rodilištu u Bogoti imali su manjak resursa za njegu prerano rođenih beba. Stoga, odlučili su pokušati bebe staviti uz majke kako bi im pomogla tjelesna toplina i dodir majčine kože. Ova se metoda pokazala vrlo učinkovitom, tako da je postala praksa u sve većem broju bolnica. Na kraju, ispostavilo se da kontakt koža-na-kožu ne samo što omogućuje majkama da prije napuste bolnicu, već su liječnici došli do zaključka kako je pala stopa smrtnosti beba sa 70 na 30 posto.
Upoznajte se vi i beba
Ti prvi dani nakon rođenja bebe rajsko su vrijeme ljubavi i dijeljenja, kao i vrlo važnog povezivanja. A toliko se toga postiže osjetilom dodira. Taj fizički kontakt jedan na jedan pomaže bebi da se smiri i prilagodi svome novom životu izvan maternice. Također, pomaže smanjiti razinu stresa za mamu, omogućujući vam da se opustite i počnete prepoznavati i biti osjetljiviji na djetetove znakove – što ono treba i želi. Riječi novorođenčetu neće puno značiti, ali osjećaj kože uz kožu nevjerojatan je oblik neverbalne komunikacije koji vama i djetetu omogućuje stvaranje osjećaja intimnosti i bliskosti.
Smiruje bebu
Nježna veza koža-na-kožu siguran je način da smirite bebu i umirite njezin plač. Bebe nisu navikle same ići na spavanje, a to može biti iznimno izazovno i za majku i za dijete. Maženje, ljuljanje i držanje bebe uza se u ovo vrijeme pomoći će vašem suncu da se smiri i potakne noć blaženog sna. Pokušajte dati svojoj bebi toplu, umirujuću kupku, što je učinkovit način da joj pomognete da se opusti i pripremi za krevet.
Za novorođenčad, svijet je veliko, zastrašujuće mjesto, pa je nježan kontakt koža-na-kožu s mamom iznimno utješan. Dok se povežete sa svojom bebom i počnete prepoznavati i reagirati na njezine brojne znakove, ona će razviti sigurnu privrženost, što nudi golemu prednost kasnije u životu, poput razvijanja ispunjenih odnosa i osjećaja samopouzdanja.
Razvoj mozga
Istraživanja pokazuju da je fizički dodir od vitalnog značaja za razvoj mozga vaše bebe. Kaže se da nježno maženje i milovanje povećavaju sposobnost mozga da razvije osjećaj kontrole nad tijelom i održava zdrav doživljaj sebe. Studije također pokazuju da ta rana osjetilna iskustva imaju značajan utjecaj na funkciju mozga i poboljšavaju cjelokupno zdravlje i razvoj.
Iako nitko od nas ne treba nagovaranje da drži i mazi svoju bebu, ipak je dobro znati da im tijekom toga procesa činimo veliku uslugu.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti