Bilo da je porod carskim rezom planiran ili nije, može utjecati na početak i tijek dojenja. Vaše je tijelo bilo izloženo operaciji, bili ste pod anestezijom, a rana će vam još neko vrijeme biti bolna. Također, često se događa i da vam mlijeko dođe sa zakašnjenjem. No sve to ne bi vas trebalo obeshrabriti jer mnoge mame, koje su rodile carskim rezom, uspješno doje svoje bebe, a važno je samo dobro se pripremiti i znati koje su potencijalne prepreke dojenju nakon poroda carskim rezom.
Nakon što se bebe rode carskim rezom, moguće je da i one budu omamljene od anestezije koju je primila mama pa će s početka biti 'prepospane' da bi zahvatile dojku. No i bol na mjestu reza te bolovi zbog stiskanja maternice mogu učiniti dojenje vrlo neugodnim. Kako ćete vrlo vjerojatno uzimati lijekove protiv bolova prve dane nakon carskog reza, oni mogu utjecati i na budnost vaše bebe, što opet otežava dojenje.
Najbolji način za borbu protiv bebina osjećaja 'umora' i pospanosti je kontakt 'koža-na-kožu' jer, osim što umanjuje stres nakon poroda, pozitivno utječe na povezivanje mame i bebe.
Budući da novorođenčad nema snage dojiti, stavljajte ih na prsa svaka dva sata, što će osigurati ne samo da dobiju kolostrum već i da se brže detoksificiraju od anestezije i analgetika koje je primila mama.
Ako ste odvojeni od djeteta nakon poroda (na primjer, dijete je u inkubatoru), nećete imati prilike odmah početi dojiti. Stoga, ako ste odvojeni duže od 12 sati, počnite koristiti izdajalicu kako biste stimulirali laktaciju, i to u intervalu od svakih dva do tri sata.
Pronađite udoban položaj za dojenje!
Zbog bolova na rezu, možda će vam biti teže pronaći dovoljno udoban položaj za dojenje. Pokušajte se namjestiti tako da pokrećete samo gornji dio tijela, odnosno da što manje opterećujete trbušne mišiće. Okružite se jastucima, poduprite njima bebu ili svoja leđa. Dok ste u položaju za dojenje, ništa vam ne bi trebalo pritiskati ranu, ne biste trebali osjećati nikakvo zatezanje, ali niti bolove u leđima i ramenima.
Preporučuje se dojenje u turskom sjedu, a beba je u položaju ‘nogometne lopte’. Bebu postavite na svoju ruku, na stranu na kojoj dojite, kao da držite loptu (u američkom nogometu) ili torbicu. Ruku naslonite na jastuk, koji je na vašem krilu, a djetetovu glavu, ramena i vrat pridržavajte svojom rukom.
Dojenje dok ležite na boku još je jedan položaj u kojem ne biste trebali osjećati opterećenje na ranu. Vi ležite na svome boku, a bebu također okrenete na bok, okrenuti ste jedno prema drugome. Dok doji, bebu pridržavajte s leđa
Kašnjenje proizvodnje mlijeka
Kao rezultat carskog reza, može doći do kašnjenja laktacije. No to ne znači ne možete dojiti bebu, nego da će prava količina mlijeka biti odgođena za dan ili dva. Majkama, koje rađaju vaginalno, mlijeko dolazi dva do pet dana nakon poroda, a mame koje su rodile carskim rezom na 'naviranje' mlijeka čekat će do tjedan dana.
Dok čekate naviranje mlijeka, stavljajte bebu na prsa, neka kontakt koža-na-kožu bude što češći i duži, izdajajte se svaka dva do tri sata, a ako je potrebno, u prvih nekoliko dana dohranjujte adaptiranom mlijekom. Samo zato što koristite adaptirano mlijeko ne znači da nećete moći uspješno dojiti.
Beba gubi na porođajnoj težini
Dakle, posve je normalno da bebe u prvih 10-ak dana izgube dio svoje porođajne težine. Nemojte se uplašiti ako izgubi veći postotak težine od beba vaših prijateljica koje su rođene vaginalno jer je to normalno.
Veći rizik od soora
Kao rezultat terapije antibioticima koja se daje mami kako bi se spriječila infekciju nakon carskog reza, bebe mogu biti izložene većem riziku od soora, i to u ustima i na pelenskom području.
Naime, antibiotici ubijaju loše bakterije, koje uzrokuju infekcije, ali i one dobre. Kao rezultat toga, pojavljuje se mliječac ili sor. Obratite pozornost na simptome i konzultirajte liječnika jer soor mogu dobiti i mama i beba i međusobno si ga prenositi.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće