Kada se majka odluči na dojenje kao jedinu varijantu hranjenja novorođenčeta, pred njom se nalazi, pogotovo ako je riječ o prvome djetetu, puno nedoumica koje ponekad mogu biti obeshrabrujuće. Jedna od najčešćih je kako znati da beba dobiva dovoljno mlijeka, kako znati da je sita, pogotovo ako pada u težini.
Naravno, iako je dobivanje na težini, dugoročno gledano, najbolji dokaz da beba prima dovoljno mlijeka, moguća mala odstupanja od prosječnih vrijednosti ne moraju uvijek biti znak za uzbunu.
Kako prepoznati probleme koji zahtijevaju nadzor liječnika? Ako beba postane letargična, plač joj je oslabljen, ako se koža ne vraća u ružičastu boju kad je stisnete, ako su joj suha usta i oči te ako joj je udubljena fontanela, posavjetujte se s liječnikom jer svi ovi znakovi upućuju na dehidraciju organizma.
Što trebate znati o dobivanju na težini? Tijekom prvih 3 – 4 dana nakon poroda djeca gube na težini, a razlog je gubitak tekućina iz tkiva te izlazak mekonija. U prosjeku dijete izgubi 5-7%Bez obzira jesu li dojena ili ne, djeca gube na težini prva 3-4 dana nakon rođenja zbog gubitka tekućine iz tkiva i zbog izlaska mekonija. Normalnim se smatra ako dijete izgubi 5-7% svoje porođajne težine, a gubljenje težine do 10% još uvijek se smatra normalnim, iako će vam liječnik u tom slučaju preporučiti pomoć pri dojenju.
Unutar 10 dana do dva tjedna većina djece vrati porođajnu težinu, a dobivanje na težini mjeri se od najmanje težine nakon poroda. Naravno, što beba izgubi više na težini, duže će joj trebati da vrati porođajnu težinu.
Što ako vaše dijete odstupa od prosjeka?
Bucmaste bebe (tzv. tip jabuke) brže dobivaju na masi, ali sporije rastu u visinu.
Kad govorimo o temperamentu bebe, tzv. dobre bebe sagorijevaju manje kalorija, pa i brže dobivaju na masi. Aktivne bebe sagorijevaju više kalorija i imaju predispoziciju da budu mršavije.
Što se tiče dojenja, novorođenčad koja ima na raspolaganju dojku cijelo vrijeme, koja spava s majkama u krevetu, napreduju na težini.
Dojenčad koje roditelji hrane prema rasporedu, ne napreduju na težini. No nije to samo zbog vremenskog razmaka hranjenja nego je i mlijeko majke koja rjeđe doji manje kalorično.
Tekst: S. M.
Foto: Shutterstock
Mama pokazala kontroverzni trik kojim potiče dijete na kućanske poslove: Mnogim roditeljima ne sviđa se ideja
Odrasli su skupa, imaju iste roditelje: Zašto braća i sestre imaju drugačiji doživljaj djetinjstva?
Serija 'Adolescencija' šokirala svijet: Otkrila tajno značenje popularnih emotikona, ali i novih izraza
7 japanskih tehnika za brzo učenje: Zbog ovih jednostavnih trikova njihovi učenici su među najboljima
Odnos s majkom oblikuje sve naše kasnije odnose u životu: Psihologinja otkriva tipove privrženosti