Došlo je vrijeme, vi i partner ste spremni proširiti obitelj i imati dijete. Ali problem je u tome što redovito imate spolne odnose, a iz mjeseca u mjesec test na trudnoću je negativan. Iako pratite ovulaciju i vodite zdrav način života, još uvijek niste zatrudnjeli. 

Pitanje neplodnosti vam je već prošlo kroz glavu. Ako je to slučaj, ne brinite jer niste sami. Prema izvješću Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), svaki šesti par u svijetu suočava se s ovim problemom.

"Šanse za trudnoću, čak i za mladi, zdravi par, nisu veće od 20 posto svaki mjesec", rekao je za The New York Times dr. med. Alan Copperman, direktor Odjela za reproduktivnu endokrinologiju i neplodnost u Reproductive Medicines Associates of New York. 

Koji su simptomi neplodnosti?

Zapravo, postoje razni kriteriji. Prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), neplodnost se definira kao nemogućnost trudnoće nakon jedne godine (ili dulje) nezaštićenog spolnog odnosa. Iako žene nose bebu, za trudnoću je potrebno dvoje. Važno je imati na umu da svatko može doživjeti neplodnost bez obzira na spol. Healthline iznosi najčešće simptome neplodnosti za svaku uključenu stranu: 

Ženska neplodnost 

  • Menstruacija: Kada je vaša mjesečnica neredovita, obilna ili izostaje u potpunosti, to može biti simptom neplodnosti. Ove nepravilnosti također mogu ukazivati ​​na hormonsku neravnotežu ili druga reproduktivna stanja.
  • Bolni spolni odnosi: Osim očitog, bolni intimni odnosi može biti simptom složenijih stanja koja utječu na vašu plodnost poput endometrioze, sindroma policističnih jajnika i više.

Muška neplodnost

  • Nepravilnosti testisa: Budući da su testisi mjesto gdje se nalazi sperma, nepravilnosti mogu biti razlog za zabrinutost. Na primjer, svaka bol ili oteklina poput malih ili čvrstih testisa može biti povezana s neplodnošću.
  • Razine hormone: Nepravilne razine hormona mogu utjecati na sve, od sposobnosti postizanja erekcije do broja spermija. 
Kako znati jeste li neplodni?
Shutterstock 

Što učiniti ako se borite s neplodnošću?

Kao što je ranije spomenuto, neplodnost pogađa mnoge ljude. Dakle, ako se osjećate kao da se borite s neplodnošću, što trebate učiniti? Započnite tako što ćete dogovoriti termin kod svog ginekologa i izraziti svoju zabrinutost. 

"Potražite procjenu kod reproduktivnog endokrinologa što je prije moguće, obično će prvi koraci uključivati posjet liječniku, pretrage krvi, ultrazvuk zdjelice i analizu sjemena", rekla je reproduktivna endokrinologinja dr. Amanda Adeleye za UChicago Medicine. 

Možete učiniti nekoliko stvari kod kuće prije posjeta reproduktivnom endokrinologu kako biste isključili loš tajming, poput praćenja menstrualnog ciklusa i redovitog spolnog odnosa tijekom ovulacije. Također možete izmjeriti svoju bazalnu tjelesnu temperaturu

"Pokušavali smo sami godinu koristeći bazalnu tjelesnu temperaturu svaki dan i pratili moj ciklus kako bismo pokušali tijekom optimalnog prozora. Nakon godinu dana namjernog, a bezuspješnog pokušavanja, nazvala reproduktivnog endokrinologa radi dogovora. Oboje smo testirani na više stvari i službeno mi je dijagnosticiran stadij 4 endometrioze nakon operacije", objasnila je mama dvoje djece Sarah E. za Mom

"Od tada sam imala još nekoliko operacija i još uvijek se nosim s tim, ali bilo je olakšanje konačno pronaći razlog zašto nisam ostala trudna", dodala je. 

Pretrage i testovi

Nakon razgovora s liječnicima, on vam mogu pružiti dodatna testiranje. Prema Američkom koledžu opstetičara i ginekologa (ACOG), obično se događa sljedeće: 

  • Laboratorijski nalazi: To uključuje krvi, urina i sjemena za provjeru razine hormona i spreme. 
  • Ultrazvuk: Liječnik će pregledati reproduktivne organe kako bi se osiguralo njihovo zdravlje i pravilnost.
  • Postupak: Ako laboratorijski nalazi ili ultrazvuk ukazuju na stanja poput endometrioze ili policističnih jajnika, vaš liječnik može zakazati postupak za rješavanje problema.

Koji su različiti načini liječenja neplodnosti?

Iako ne postoji lijek za neplodnost, postoje različiti načini metoda povećanja plodnosti: 

Medicinski intervencijski tretmani

Mogu se preporučiti različiti tretmani poput intrauterine inseminacije (IUI) ili in vitro oplodnje (IVF) kako bi vam pomogli da zatrudnite.

Prirodni načini za poboljšanje vaše plodnosti

Muškarce i žene potiče se da pročiste svoju prehranu te izbjegavaju stvari poput pušenja i prekomjerne konzumacije alkohola. Redovita tjelovježba također se preporučuje kao dio zdravog načina života. Muškarci mogu uzimati ljekovito bilje poput piskavice ili ashwagandhe kako bi potencijalno poboljšali plodnost, kao i cjelokupno zdravlje. 

"Kad vaše tijelo ne radi ono što bi trebalo, to je vrlo frustrirajuće. Ali na kraju je ispalo onako kako se čini da je trebalo", rekao je DiBenedetto.