U sklopu obilježavanja mjeseca osvještavanja i borbe protiv endometrioze, donosimo savjete liječnice Shree Datte, INTIMININE stručnjakinje, o tome što je endometrioza, kako utječe na život žena, kako se dijagnosticira i kako se može liječiti.
Endometrioza je poremećaj u kojem se tkivo endometrija (tkivo sluznice maternice) može pronaći izvan maternice (u trbušnoj šupljini, jajnicima itd.). Brojne su teorije koje objašnjavaju zbog čega dolazi do endometrioze, ali nijedna nije uspjela objasniti zašto se stanice 'sele' izvan maternice. Retrogradna teorija menstruacije poznatija kao Sampsonova teorija je najprihvaćenija i objašnjava kako neke stanice za vrijeme menstruacije idu suprotnim putem - ne izlaze kroz rodnicu već idu prema trbušnoj šupljini gdje se usade. Endometrioza se najčešće javlja u organima zdjelice i na membrani trbušne šupljine, a prema istraživanjima svaka deseta žena boluje od ove bolesti.
Kako prepoznati simptome?
U potrazi za objašnjenjem Uzrok endometrioze još uvijek nije poznat, a dijagnosticiranje i analiziranje bolesti može biti otežano jer simptome dijeli s brojnim drugim bolestima. Ponekad liječnici ni ne pomisle na endometriozu kao mogućem uzroku simptoma poput bolova u trbuhu i grčeva.
Dr. Shree Datta, ginekologinja i INTIMININA stručnjakinja objašnjava postupak dijagnoze: 'Kao što možete zamisliti, simptomi endometrioze mogu imati značajan utjecaj na vaš život pa nije neuobičajeno da se osjećate potišteno. Dobit ćete uputnicu za ginekologa koji će provjeriti vaše zdravstveno stanje i napraviti pregled. Možda će vas zatražiti da vodite dnevnik svojih simptoma jer je ponekad teško razlikovati endometriozu od drugih medicinskih stanja. Također, preporučuje se ultrazvuk. Ovisno o rezltatu ultrazvuka, propisuje se terapija ljekovima ili laparoskopija (mala operacija pod anestezijom) radi utvrđivanja detaljnije dijagnoze. Ženama koje pate od težeg slučaja endometrioze, često se preporučuje magnetska rezonanca prije razmatranja operacije.'
Liječenje Stanja poput endometrioze često su tabu tema u društvu jer žene koje žive s tom bolešću drže je u tajnosti ili čak ni ne znaju koji je uzrok njihove svakodnevne boli. O endometriozi je potrebno razgovarati kako bi žene spoznale da postoji ime za stanje kroz koje prolaze i da postoji lijek.
Dr. Shree Data objašnjava nekoliko mogućnosti liječenja endometrioze: 'Mogući načini liječenja uključuju lijekove poput kontracepcijskih pilula, Mirena spirale i operacije. Liječenje djelomično ovisi o vrsti i mjestu gdje se nalazi endometrioza, te kolika je ozbiljnost bolesti. Nekim ženama su dovoljna jednostavna sredstva protiv bolova poput Ibuprofena.
Postoji nekoliko vrsti liječenja, a postupak pronalaska odgovarajuće metode može biti težak i kompleksan. Važno je ostvariti dobar odnos sa svojim liječnikom kako biste slobodno i jasno razgovarali o svojim simptomima i osjećajima. Doktorica Shree Datta savjetuje kako si možete olakšati život s endometriozom:
'Uzrok endometrioze još ne znamo, a živjeti s tom bolešću može biti fizički i psihički teško. Radi se o dugotrajnom stanju i postoje brojni načini liječenja pa je važno razgovarati s ginekologom na vrijeme. Mnoge žene mogu držati svoje simptome pod kontrolom i voditi normalan život. Zato se ne treba sramiti potražiti savjet i pomoć. Također, postoji puno grupa za podršku, dobrotvornih organizacija i internetskih foruma u kojima možete pronaći pomoć i informacije - endometrioza je česta i zato nemojte misliti da trebate patiti sami '.
Tekst: Intimina
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće