Istraživanja sugeriraju da izloženost određenim čimbenicima okoliša, uključujući one koji se javljaju tijekom začeća i trudnoće, može povećati rizik od autizma kod djece koja su genetski predisponirana za poremećaj, piše Parents.com.

Stručnjaci vjeruju da postoji više čimbenika koji zajedno utječu na razvoj mozga i potencijal za autizam. To jest, ne postoji jedan poznati uzrok autizma, već mnogo stvari koje zajedno povećavaju šanse za razvoj ovog stanja.

Obiteljska povijest

Ako već imate biološko dijete s autizmom, postoji veći rizik od razvoja ovog poremećaja kod svakog vašeg sljedećeg djeteta. Studija iz 2019. godine otkrila je da djeca čija starija braća i sestre imaju autizam imaju 17 puta veću vjerojatnost da će i sami dobiti dijagnozu.

Genetika

Sindrom fragilnog X hromosoma je genetsko stanje koje uzrokuje razvojne probleme, uključujući poteškoće u učenju. Istraživanja su pokazala da je to najčešći genetski uzrok intelektualnog invaliditeta i poremećaja iz autističnog spektra (PAS).

Još jedno genetsko stanje povezano s autizmom je tuberozni sklerozni kompleks (TSC). Ovo stanje uzrokuje tumore u raznim organima, poput mozga, očiju i pluća. Neke studije pokazuju da je stopa autizma kod djece s TSK-om čak 40%.

Stariji roditelji

Studije su pokazale da što je roditelj stariji, veća je vjerojatnost da će njegovo dijete imati autizam, a to vrijedi za oba biološka roditelja djeteta. U studiji iz 2016. godine provedenoj na više od 30 000 djece s autizmom, istraživači su otkrili da su dob majke iznad 40 godina i dob oca iznad 50 godina povezane s povećanim rizikom od autizma. Mlađa dob majke (ispod 20 godina) također je bila povezana s većim rizikom.

Mogući faktori rizika za autizam u trudnoći

Osim ovih čimbenika za koje je utvrđeno da utječu na rizik od autizma, postoje i drugi. Naime, istraživanja su pronašla vezu između ovih čimbenika i autizma, ali još uvijek nije jasno kako točno utječu.

Koje prenatalne vitamine treba piti trudnica?
Prenatalni vitamini posebno su osmišljeni kako bi zadovoljili sve potrebe trudnice i bebe Foto: Shutterstock

Prenatalni nedostatak vitamina

Studija iz 2020. godine procijenila je da su nedostatak željeza u trudnoći i niži unos željeza tijekom trudnoće povezani s većim rizikom od autizma. Niske razine željeza kod majke povezane su s neurološkim razvojnim i drugim poremećajima razvoja mozga, stoga je malo vjerojatno da je to neovisan faktor rizika za autizam, što znači da sam nedostatak željeza vjerojatno neće povećati rizik od autizma kod djeteta.

Osim toga, meta-analiza 10 studija iz 2022. godine otkrila je da uzimanje folne kiseline (sintetske verzije folata) u ranoj trudnoći značajno smanjuje rizik od autizma.

Zagađeni zrak

Studija iz 2022. godine otkrila je da izloženost onečišćenju zraka tijekom sva tri tromjesečja trudnoće povećava rizik od razvoja poremećaja iz autističnog spektra (PAS), posebno kod muške djece. No, istraživači ponovno naglašavaju da je to faktor rizika kod osjetljivih skupina, a ne neovisni faktor rizika koji bi samostalno mogao dovesti do autizma.

Debljanje tijekom trudnoće

Studija iz 2020. godine otkrila je da su visoki indeks tjelesne mase (BMI) i prekomjerno debljanje tijekom trudnoće povezani s rizikom od poremećaja iz autističnog spektra (PAS) kod njihove djece. Istraživači nagađaju da hormonska disregulacija povezana s prekomjernim debljanjem može utjecati na razvoj mozga fetusa.

Gestacijski dijabetes

Studija iz 2015. godine otkrila je da su trudnice kojima je dijagnosticiran gestacijski dijabetes do 26. tjedna trudnoće imale 63% veću vjerojatnost da će imati dijete s autizmom. To znači da na svakih 1000 osoba s gestacijskim dijabetesom, sedam njih može roditi dijete s autizmom.

Znanstvenici vjeruju da izloženost visokim razinama šećera u krvi tijekom trudnoće može utjecati na razvoj mozga fetusa i povećati rizik od razvojnih poremećaja. Studija iz 2021. godine također je pokazala moguću vezu između visokih razina šećera u krvi tijekom trudnoće i rizika od autizma.

shutterstock_2224079261.jpg
Dijabetes nema simptoma, ne izaziva nužno tegobe ili bolove Foto: Shutterstock

Lijekovi

Znanstvenici su pronašli potencijalnu vezu između lijekova koje majka uzima tijekom trudnoće i rizika od autizma kod fetusa. Na primjer, antidepresivi poznati kao selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (SSRI) povezani su s autizmom. Međutim, znanstvenici ističu da je ta povezanost vjerojatnije posljedica majčine depresije kao faktora rizika, a ne lijekova koje uzima.

Razmak između trudnoća

Studija objavljena u časopisu Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry otkrila je da trudnoće razmaknute između dvije do pet godina imaju najmanji rizik od razvoja autizma kod djeteta, iako još uvijek nije jasno zašto.

Majčina bolest

Zdravlje majke tijekom trudnoće utječe na fetus, a istraživanja su pokazala da one koje imaju nešto ozbiljnije oblike nekih infekcija tijekom trudnoće imaju veću vjerojatnost da će roditi djecu s autizmom.

Posebno su studije pokazale povezanost između majčine groznice tijekom trudnoće i posljedičnog rizika od razvoja poremećaja iz autističnog spektra kod njihove djece. Vodite računa o svom zdravlju tijekom trudnoće, redovito perite ruke, izbjegavajte kontakt s bolesnima, hranite se zdravo, uzimajte prenatalne vitamine i brinite o sebi.

Zaključak je da, iako ne možete puno učiniti kako biste promijenili genetiku, možete uzeti u obzir izloženost određenim čimbenicima okoliša tijekom trudnoće za koje se pokazalo da su povezani s autizmom. Međutim, nijedna od ovih promjena načina života nije apsolutna, odnosno nije jamstvo da dijete neće imati poremećaj iz autističnog spektra. Međutim, bit ćete smireniji kada učinite što možete, a to ovisi o vama.