Sve što trebate znati o bebinoj stolici: Od crne do zlatne

Boja bebine stolice može varirati od crne preko žute, smeđe pa sve do zelene, a svaka vam boja kazuje neke informacije o djetetovu stanju

Shutterstock

Boja bebine stolice može biti pokazatelj zdravlja, ali i nutricionističkih potreba vašega djeteta. Pa što znače različite boje i konzistencije stolice i koliko bi često beba trebala 'kakati' tijekom 24 sata, pitanja su vjerojatno na koja želite odgovor.

Koliko često bebe 'kakaju'?

Prije nego što prijeđemo na kolorit dječjega izmeta, odgovorit ćemo na pitanje koliko punih pelena možete očekivati od svoje bebe svaki dan. Naravno, prije svega, to ovisi o dobi vaše bebe.
Novorođenčad će najvjerojatnije imati stolicu nekoliko puta dnevno, ali kako se njihov probavni sustav još razvija, ne brinite ako prođu i dva dana bez stolice. U dane kada beba ne vrši veliku nuždu, važno je da pelena bude dovoljno mokra. Ako i u tome novorođenče štrajka, obratite se liječniku.
Nakon što dijete prestane dojiti ili počne s dohranom, očekujte da će imati manje 'ukakanih' pelena, ali ipak će i dalje u prosjeku 'kakati' 2 do 3 puta dnevno.
Naravno, i sada bi se moglo dogoditi da dijete nema stolicu jedan ili dva dana, ali ako redovito mokri, nemate razloga za brigu.
Do dobi od godinu dana vaše će dijete vjerojatno imati samo 1 do 2 stolice dnevno, a ponekad to može biti samo mala količina. I nemojte se uznemiriti ako grožđe, kukuruz, grašak prođu kroz djetetov probavni sustav potpuno neobrađeni!
Između 1. i 2. godine dijete je i dalje u peleni (iako neki roditelji pokušavaju odvikavanje od pelena), a stolicu će imati jednom do dva puta dnevno. Ako dijete nema stolicu po nekoliko dana, posjetite liječnika jer opstipacija ili zatvor u ovoj dobi mogu postati problem, pogotovo ako je beba u fazi odvikavanja od pelena.
Potičite bebu na aktivnost i omogućite joj dovoljan unos tekućine kako biste umanjili rizik od tvrde stolice i zatvora.

A sada o bojama!

Kao novi roditelj, bit ćete zapanjeni koliko mogu biti zanimljive boje i konzistencija stolice vaše bebe. No što znače sve te boje i teksture i je li neka od boja znak da ipak trebate posjetiti liječnika?

Crna stolica (mekonij)
Prva pelena novorođenčeta može vam izgledati strašno ako vas nitko nije upozorio da će biti crna. Novorođenče u prvoj stolici izbacuje sve ono što je progutalo u maternici, uključujući amnionsku tekućinu i vlastitu kosu i dlačice.
Dakle, prvi stolica, koja se još zove i mekonij, ima teksturu guste paste, a boja joj varira od tamnozelene do crne. Gusta je i ljepljiva, a ponekad ju je teško obrisati.
Nekoliko dana nakon rođenja, kako beba počinje polako probavljati mlijeko, stolica postupno postaje svjetlija i mekša.

Žuta stolica
Kako se beba navikava na rutinu hranjenja, počet će češće 'kakati', a stolica je još uvijek prilično tekuća, žuta ili zelena (senf) boje. Čak i ako boja varira u tim nijansama, nema razloga za zabrinutost.

Ako dojite, vidjet ćete da je bebin izmet obično svjetlije boje i slatkastoga mirisa. Možda ćete također primijetiti da ono što jedete utječe na boju ili konzistenciju djetetove stolice, ali sve dok se dobro hranite, ne morate prestati jesti hranu jakog okusa kao što je curry ili sušeno meso.

Smeđa stolica
Kako beba počinje jesti krutu hranu, njena će stolica postati gušća iako je još uvijek mekana i može imati više nijansi od smeđe do zelene, ovisno o tome što jede. Također, stolica postaje intenzivnijega mirisa.

Tvrđa stolica s komadima hrane
Kada dijete počne jesti krutu hranu, s otprilike 6 mjeseci, postupno dolazi do drastične promjene stolice. U stolici možete pronaći i komadiće neprobavljene hrane kao što su grašak, mrkva ili kukuruz, a to je zbog brzog prolaska hrane kroz crijeva i ova pojava nije razlog za zabrinutost.

Zelena stolica
Zelena stolica često znači da je došlo do promjene u prehrani. Vjerojatno je povezano s promjenom mliječne formule ili zbog uvođenja neke nove hrane, ali to nije razlog za brigu.
Uzroci zelene stolice mogu biti i:
• previše hrane
• nedovoljno hrane
• trbušne tegobe
• prehlada
• nicanje zubića
• promjena mliječne formule
• sazrijevanje probavnog sustava.

Što još trebate znati o bebinoj stolici?
• Bebe koje se hrane adaptiranim mlijekom imaju općenito gušću stolicu nego one koje doje
• Stolica bebe koja pije adaptirano mlijeko ima intenzivniji miris nego one koja se hrani majčinim mlijekom
• Ako je beba još na mlijeku, a ima tvrdu, brabonjastu stolicu, riječ je o zatvoru ili opstipaciji; pojačajte dojenje ili, ako je beba na adaptiranom mlijeku, povećajte unos vode

Kada stolica ukazuje na to da potražite savjet liječnika?
Bebina stolica može biti pokazatelj da nešto nije u redu i da trebate posjetiti liječnika.
Crna stolica: ako je stolica crne boje, i ako beba ne uzima suplemente željeza (ali i ako nije riječ o stolici nakon dolaska iz rodilišta), odvedite dijete pedijatru. Crna stolica može ukazivati na prisutnost probavljene krvi u stolici.
Vrlo blijeda ili svjetlosiva stolica
Crvena stolica: ako je na peleni svjetlocrvena krv ili je stolica prokrvljena, posjetite liječnika.

Ako je beba nedavno bila cijepljena ili je uzimala neke lijekove, može doći do promjene teksture i boje stolice, ali riječ je o prolaznoj promjeni.