O štetnostima sunca govori se mnogo i svakako valja mudro odabirati vrijeme za boravak na suncu kako bismo se zaštitili od niza potencijalnih opasnosti koje pretjerana izloženost nosi. Ipak, sunčeva je svjetlost nužna za život. Pomaže u razvoju kostiju novorođenih beba, a ostale dobrobiti za djecu i odrasle su velike. Istraživanja su pokazala da djeca koja previše vremena provode na zatvorenom imaju veće šanse za razvoj kroničnih bolesti.
Prirodni izvor vitamina D
Oko 90% vitamina D tijelo dobiva iz sunčeve svjetlosti. Vitamin D ima važnu ulogu u metaboliziranju kalcija, cinka, magnezija i drugih minerala u tijelu. Utječe na stvaranje beta endorfina i serotonina koji su odgovorni za dobro raspoloženje. Iznimno je važan element u izgradnji imuniteta i pomaže u smanjenju upale. Za dječje tijelo u razvoju, vitamin D je neophodan.
Smanjuje rizik od kratkovidnosti
Kratkovidnost je sve češća među djecom i adolescentima, a ona s vremenom može napredovati u neku ozbiljniju očnu bolest. Nedavna istraživanja su pokazala da dovoljno vremena provedeno na dnevnom svjetlu smanjuje rizik od nastanka kratkovidnosti. Djeci se preporučuje minimalno sat do dva sata dnevno na otvorenom.
Smanjuje rizik od nastanka multiple skleroze
Izloženost sunčevoj svjetlosti u djetinjstvu smanjuje rizik od nastanka multiple skleroze u odrasloj dobi, tvrdi nekoliko istraživanja. U ovom slučaju čak ni razine D vitamina nisu ključne već opća izloženost suncu.
Stvara serotonin
Sunce pomaže u stvaranju serotonina, neurotransmitera koji regulira naše raspoloženje i emocije. Stručnjaci vjeruju kako i serotonin igra veliku ulogu u razvoju mozga budući da djeca imaju više razine serotonina od odraslih. Povećane razine serotonina povezane su s osjećajima sreće dok manjak uzrokuje anksioznost, agresiju, depresiju i neke razvojne poremećaje.
Potiče kretanje
Djeca koja dovoljno vremena provode na otvorenom, više se kreću, igraju i trče nego djeca koja su većinu vremena na zatvorenom. Čak i ako nisu previše aktivna, djeca su na otvorenom izložena okolišu i raznim prirodnim podražajima koji su za njih puno važniji i bolji od ekrana. Igra u pijesku ili na zemlji izvrsna je za senzoriku, ali i za razvoj imuniteta. Stručnjaci se slažu da čak i izloženost raznim zvukovima iz prirode djeluje umirujuće, piše Kingdom of Baby.