Proteinski prah kao da je postao važan dio prehrane, a neki su počeli dodavati i u obroke svoje djece. Međutim, pedijatri možda i ne bi pozdravili takav oblik prehrane. Kako se pokazalo, proteinski prah nije uvijek zdrava opcija za djecu. Iako nije strogo zabranjen, čak postoje i dječji proteinski pripravci, višak proteina može uzrokovati bubrežne kamence i oštećenje jetre, navodi HuffPost.
Koliko proteina djeca zapravo trebaju?
Odrasli obično počinju razmišljati o unosu proteina kad odluče smršavjeti, udebljati se ili postići neke sportske rezultate. Ali roditelji više brinu o svojim mališanima nego o sebi pa se brinu unose li njihova djeca dovoljno proteina. Uostalom, često su bombardirani reklamama da je to ključ zdravog i snažnog odrastanja.
"Uz uravnoteženu prehranu, djeca apsolutno mogu dobiti sve potrebne proteine iz cjelovitih namirnica", rekla je dr. Jenna Wheeler, pedijatrica u Orlando Healthu, za HuffPost.
Čak i ako vaše dijete prolazi kroz razdoblje kad samo jede nuggetse te tjesteninu sa sirom, u njima ima proteina.
"Roditelji su često iznenađeni kad saznaju da mnogo povrća, poput brokula i prokulica, sadrži proteine, kao i meso, mahunarke i orašasti plodovi", navodi dr. Elizabeth Parks Prout, nutricionistica pedijatrica i ravnateljica Dječje bolnice u Philadelphiji.
"Jogurt, svježi sir i kačkavalj također mogu biti izvrsni izvori", dodala je.
Koliko proteina djeca zapravo trebaju? Wheeler je otkrila:
- Mala djeca (1-3 godina): 13 grama dnevno
- Djeca (4-8 godina): 19 grama dnevno
- Starija djeca (9-13 godina): 34 grama dnevno
- Tinejdžerke (14-18 godina): 46 grama dnevno
- Tinejdžeri (14-18 godina): 52 grama dnevno.
Zapravo nije teško postići zadovoljavajući dnevni unos proteina kod djece: šalica kravljeg mlijeka ima 8 grama, 30 grama mesa također ima 8 grama, a samo 1/4 šalica graha sadrži 4-5 grama. Sve to je dovoljno za dijete od osam godina.
"Uravnoteženom prehranom lako je postići te brojeve", navodi Wheeler.
Trebaju li djeca ikad proteinski prah?
Odrasli nakon treninga u teretani, redovito uzimaju svoj proteinski shake znajući da će tako dobiti energiju i proteine koji su im potrebni, a ne moraju pripremati poseban obrok.
"Većina djece i tinejdžera dobiva više nego dovoljno proteina kroz dobro uravnoteženu prehranu", rekla je dr. Danielle D. Grant, suradnica ravnatelja bolnica Texas Children's Pediatrics.
Ipak, postoji nekoliko iznimaka. Djeci s metaboličkim poremećajima, onima koji imaju premalu tjelesnu težinu, onima koji se oporavljaju od operacije i onima koji slijede strogu vegetarijansku ili vegansku prehranu možda će trebati malo dodatne pomoći u zadovoljavanju njihovih potreba za proteinima.
Ako ste zabrinuti da bi vaše dijete moglo biti u jednoj od tih kategorija, razgovarajte s liječnikom prije nego što dodate proteinski prah u njihovu prehranu.
"Ako se djeca uklapaju u ove kategorije, pedijatar i nutricionist će vas savjetovati trebate li dodati više proteina za povećanje tjelesne težine putem sigurnog i nadziranog plana za ograničavanje rizika od zatajenja organa i dodatnih nuspojava", navodi Wheeler.
Tako da za većinu djece nije potreban proteinski prah nego mogu u miru uživaju u svom tostu s kikirikijem.
Je li proteinski prah siguran za djecu?
Ovisi."Proteinski prah može biti siguran dodatak, ali to ovisi o tome kako ga koriste i razlogu zašto ih koriste", navodi Parks Prout.
Budući da većina djece već dobiva dovoljno proteina iz obroka, pedijatri ne preporučuju dodavanje proteinskog praha u dječju prehranu.
"Višak proteina može uzrokovati debljanje. Djeca mogu dobiti zatvor i gastrointestinalne tegobe zbog visokih razina unosa proteina", upozorila je Grant.
Iako previše proteina bilo koje vrste, bilo da se radi o previše piletine ili proteinskim shakeovima, može uzrokovati negativne posljedice, lakše je pretjerati s ultraprerađenom i prerađenom hranom poput proteinskog praha. I to nije ono najgore.
"Previše proteina također može opteretiti bubreg te uzrokovati bubrežne kamence i dehidraciju. Jetra također može patiti od nakupljanja dušika jer se višak proteina razgrađuje", navodi Grant.
Iako proteinski prah nije sam po sebi opasan, većini djece jednostavno nije potreban, a preopterećenje njime može učiniti više štete nego koristi.
Na što morate paziti ako se odlučite za suplemente?
Proteinski prah je osmišljen kako bi odraslima pomogao u izgradnji mišića, pomogao u vježbanju, jačanju mišića te ih održao sitima pa zbog toga neke vrste sadrže kofein, kreatin, ali i mnoge druge sastojke koji nisu baš prikladni za djecu.
"Proteinski prah obično je usmjeren na izgradnju mišića, sadrži kofein i kofeinske ekvivalente jednake 6 do 10 šalica kave dnevno u jednoj do dvije mjerice", rekao je Parks Prout.
Previše kofeina može učiniti više nego samo potaknuti djecu da skaču. Također može dovesti do ubrzanog rada srca, vrtoglavice i drugih simptoma.
Isto tako, važno je naglasiti: Američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) nije regulirala proteinske prahove.
"Utvrđeno je da neki proteinski prahovi sadrže teške metale i mogu sadržati visoke razine olova i drugih materijala koji su opasni za djecu", zaključila je Wheeler.
Marijana Mikulić: Naš školski i odgojni sustav u potpunosti je neprijateljski posložen prema svima koji su drugačiji
10 citata Anne Frank koje svaka djevojčica treba pročitati
Mama pokazala kontroverzni trik kojim potiče dijete na kućanske poslove: Mnogim roditeljima ne sviđa se ideja
Odrasli su skupa, imaju iste roditelje: Zašto braća i sestre imaju drugačiji doživljaj djetinjstva?
Serija 'Adolescencija' šokirala svijet: Otkrila tajno značenje popularnih emotikona, ali i novih izraza