Evo kako je izgledao početak ideje o pisanju knjige o učenju, ali tako da autori budu mladi polaznici radionica Učimo učiti:
– .. unutar programa imat ćemo rad na projektu. Tema je pisanje knjige.
– Kako misliš pisanje knjige?
– Pa napisat ćete knjigu.
– Pravu knjigu?
– O čemu?
– O učenju.
Iako je ova obavijest prvotno izazvala šok, ideja im se odmah svidjela. Podijelili smo se na autore i ilustratore, odredili lekotricu, grafičku dizajnericu i prodajnu menadžericu, jer knjigu treba i izdati, nije li tako? U početku su autori sjedili za kompjuterima i gledali u bijelo platno Microsoft Worda… gledali su, gledali… od gledanja je i dalje bilo bijelo. Objašnjeno im je da proces pisanja zahtjeva puno truda i da je ponekad potrebno i 15 minuta da uopće sastavimo jednu jedinu rečenicu; rečeno im je da je normalno gledati u prazno i ne znati od kuda početi, no ako nastave razmišljati, razmišljati, razmišljati, stvorit će viziju onoga što žele reći i pronaći način kako da to kažu na razmljiv, jasan i zanimljiv način.
I krenulo je…
Svi su se brzo poistovjetili sa svojim ulogama i potpuno im se predali. Na terminima rada na projektu djelovali su kao pravi profesionalci – posvećeni važnome zadatku na kojem rade i koji ne žele obaviti površno.
Pišući, crtajući, osmišljavajući… učili smo usavršavati predmet svoga rada i postavljati kriterije kvalitete. Koliko smo samo rečenica obrisali! Da su radili kao pisci u starim američkim filmovima – za pisaćom mašinom u malom neurednom stančiću, u potkošuljama i s cigaretom u ustima, pod bi bio prepun polubijesno zgužvanih i bačenih papira, bio bi pun odbačenih rečenica s kojima nisu bili zadovoljni. Spontano su se stavljali u poziciju onoga tko čita i pitali se hoće li tom anonimnom čitatelju to biti dovoljno jasno ili trebaju još malo doraditi tekst?
Funkcionirali su kao pravi tim. Svatko je znao svoju ulogu. Autori su na jedan papir ispisivali teme ilustracija i delegirali ih ilustratoricama koje su zatim te tema vizualno osmišljavale i crtale. Cijenili su vještine ovog drugog i u grupi je vladao jedan veliki međusobni respekt.
I uspjeli su!
I to je priča o tome kako je nastala knjiga ”A je li netko pitao učenike – što je učenje, kako učiti i savjeti za uspješnije učenje” koju su napisali polaznici programa Učimo učiti, a koja je inspirirana Majom Jerčić, voditeljicom tog programa.
(iz bloga centra Budi svoj)
Mi smo zavirili u ovo sjajno malo djelo i s vama ćemo podijeliti svega par crtica da vas zaintrigiramo:
Usporedba nekoncentracije i koncentracije:
NEKONCENTRACIJA
- Svako malo gledamo mobitel i poruke, dopisujemo se ili gledamo Facebook i Instagram.
- Čim otvorimo knjigu, legnemo na krevet i odmaramo se 2 sata.
- Imamo otvorenu knjigu i cijelo vrijeme gledamo TV.
KONCENTRACIJA
- Puštamo mobitel na miru iako zvoni, vibrira ili bilo što drugo.
- Kada otvorimo knjigu, učimo pola sata, pa se odmorimo 5 minuta - tako naučimo puno brže a da nas nitko na to ne tjera.
- Umjesto da prvo gledamo TV, možemo najprije naučiti, pa onda kasnije imamo puno slobodnog vremena.
Cijena knjige je 45 kn.
Tekst i foto: I. T., Budi svoj
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti