Dolazak Dejana Nemčića na afrički kontinent još je više potvrdio potrebu za projektima i donacijama ove vrste, dok brojna afrička djeca nisu krila oduševljenje uručenim donacijama, jer je uručen školski pribor za neke učenike doista predstavljao „prvi školski pribor“ u njihovim mladim životima. S posebnom su zanimljivošću slušali Dejanova predavanja o kontinentima svijeta, Europi, Hrvatskoj, Zagrebu i Dejanovu rodnom mjestu Garešnici. U znak zahvale i lijepog prijateljstva kojeg su s ovim osebujnim profesorom uspjeli sklopiti u ovako kratko vrijeme odlučili su uz njegovu podršku naučiti i hrvatsku navijačku pjesmu „Samo je jedno u mom životu vrijedno“.
„Nakon što sam sletio u Afriku suočio sam se s očekivanim, no ipak pomalo nestvarnim kulturološkim šokom, ali i uistinu pravom neimaštinom koje mi u našim okvirima ne možemo ni biti svjesni. Odmah sam krenuo družiti se s djecom koja su na prvi kontakt prilično sramežljiva i ozbiljna, no kada se s njima sprijateljite oni postaju najdivnija bića na svijetu. To su djeca koja uglavnom nemaju roditelje, no koja istinski vole školu jer znaju da ona predstavlja put prema svjetlijoj budućnosti. Oni vole učiti, marljivi su i puno rade za svoj opstanak. Ustaju u 5 sati ujutro i idu spavati u 23 sata. To su djeca koja se uvijek smiju, žive svaki trenutak i ne razmišljaju o sutra. Svojim predivnim i toplim osmijehom zarazili su i mene, stalno me grle, vuku za ruke za šetnju… Ukratko, to su djeca koja trebaju svu ljubav ovog svijeta. Tako su jako izražene emocije na ovom prostoru da mi dani ovdje doista brzo prolaze. Uživaju u mojim satima geografije - učimo kontinente, države, pričam im o Hrvatskoj, a kada navečer legnem snovi koje sanjam uistinu su najbolji nakon dana provedenih s njima. Unatoč teškim uvjetima u kojima žive, ta djeca nikada ne plaču, uživaju u skromnosti i onim malim stvarima koje imaju. Od njih i mi možemo mnogo toga naučiti“, ispričao nam je Dejan Nemčić.
Podsjetimo, ovaj humanitarni projekt prvenstveno je osmišljen s ciljem unapređenja obrazovanja i poboljšanja zdravstvenih uvjeta u afričkim zemljama te je, uz sudjelovanje više od 50 hrvatskih škola, tvrtki i mnogo građana, prikupljeno mnogo školskog pribora za afričke škole, kao i donacija za lijekove protiv malarije. Vjerujući da obrazovanje treba biti dostupno svakom pojedincu, projekt je podržala i izdavačka kuća Profil Klett, a u želji da i što više afričke djece dobije tu mogućnost.
Tekst: Nataša Cesarec Salopek
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti