Nedavno istraživanje portala Supermame povodom projekta „Nevidljiva“ pokazalo je kako čak 86% žena na leđima nosi nevidljivi teret majčinstva. Majke su često te koje brinu o svemu, organiziraju svakodnevne obaveze, održavaju kućanstvo, i istovremeno balansiraju karijeru i vlastite potrebe. U tom procesu, one često zapostavljaju vlastito fizičko i mentalno zdravlje te svoje potrebe. Dok njihova uloga majke i supruge postaje vidljiva kroz obiteljske uspjehe, njihova osobna borba – borba s umorom, emocionalnim preopterećenjem i osjećajem usamljenosti – ostaje nevidljiva.
Posebno izražen osjećaj nevidljivosti javlja se nakon poroda, kada se majke suočavaju s fizičkim i emocionalnim promjenama, ali društvo očekuje da se brzo prilagode novoj ulozi, često bez prave podrške. Postporođajna depresija, iscrpljenost i usamljenost često prolaze ispod radara, dok su majke usmjerene na brigu o novorođenčetu. 85% žena potvrdilo je da se osjeća usamljeno u majčinstvu, a 73% njih nema vrijeme za sebe otkad su postale majke.
Osjećaj nevidljivosti žena i majki dodatno se pojačava kada prolaze kroz teške životne situacije poput bolesti, brige za djecu s poteškoćama ili gubitka djeteta. Te žene često doživljavaju dodatne slojeve usamljenosti i nerazumijevanja, dok društvo u velikoj mjeri ostaje slijepo za njihovu svakodnevnu borbu.
Upravo zbog svih tih nevjerojatnih žena projekt „Nevidljiva“ dobio je svoj nastavak u obliku izložbe - emotivne fotografske priče koja će kroz osobne ispovijesti majki prikazati nevidljive trenutke majčinstva. Ova jedinstvena izložba daje glas majkama koje su često, uslijed brojnih obaveza, očekivanja i izazovnih životnih situacija, ostajale neprimijećene – u trenucima kada su se osjećale iscrpljeno, preopterećeno i nevidljivo.
Izložba će biti otvorena za javnost 20. rujna u Orisu kući arhitekture u Zagrebu, a donosi autentične fotografije i priče majki koje su odlučile podijeliti svoja iskustva i stale pred objektiv fotografkinje Ane Surač.
Svaka od fotografija priča priču otkrivajući izazove koje majke svakodnevno nose. Cilj izložbe je potaknuti razgovor o važnosti podrške majkama i prepoznavanju njihovih uloga u društvu te ukazati na nevidljivi teret majčinstva, fizičke i emocionalne izazove koje žene svakodnevno nose, a koji često prolaze ispod radara društva.
Svaka majka zaslužuje biti viđena, čuti se i osjećati podržanom. Vjerujemo da zajedno možemo napraviti značajan korak prema boljoj svijesti i podršci majkama u našoj zajednici.
Ulaz je slobodan za sve posjetitelje.
Recenzija filma za djecu: 'Transformers Početak' potiče na razgovor s djecom o nasilju
Majčino mlijeko može biti crveno, žuto, zeleno, plavo, crno: Zašto se boja mijenja i kada se javiti liječniku
Moćni citati slavnih žena koje svaka djevojčica treba čuti
Djeca su postala pohlepna, lijena i agresivna: Ugledna psihologinja Milica Novković o greškama 'nježnog' roditeljstva
Logopedinja o disleksiji i disgrafiji: Mogu se predvidjeti u predškolsko doba, a neka djeca ih prikrivaju do 5. razreda