Krajem prošle godine američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti te Agencija za hranu i lijekove Sjedinjenih Američkih Država proveli su istraživanje koje je dovelo do šokantne spoznaje da čak 2.5 milijuna američkih školaraca konzumira e-cigarete. Iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti tada su potvrdili da e-cigarete nisu ništa manje štetne od duhanskih. Štoviše, nikotin iz e-cigareta u adolescenata i mladih može usporiti razvoj mozga, , a povećavaju i rizik od ovisnosti o drugim opijatima. Uz to CDC tvrdi da e-cigarete mogu sadržavati teške metale i kancerogene kemikalije koje mogu oštetiti pluća.

shutterstock_696956110.jpg
Shutterstock Laboratorijska analiza tekućine e-cigareta provedena u Australiji potvrdila je da sadrže štetne kemikalije, od kojih su neke kancerogene

To je sada još jednom potvrdila laboratorijska analiza e-cigareta koja je na zahtjev premijerke države Queensland, Annastacije Palaszczuk, provedena u Australiji. Zaključak šokantnog izvješća je da e-cigarete koje se prodaju u Australiji sadrže opasne kemikalije. U svim su uzorcima pronađeni formaldehid i acetaldehid, pri čemu je prvi klasificiran kao kancerogeni. Također je utvrđeno da su arsen i cink prisutni u svim e-cigaretama, dok su ostali pronađeni teški metali olovo, živa, nikal, krom, aluminij, željezo, barij, mangan, bakar, stroncij i vanadij.

Tri tinejdžerice su nakon te objave odlučile ispričati svoju priču i otkrile da se unatoč spoznaji o štetnosti e-cigareta ne mogu riješiti ovisnosti o njima.

c4ef448366318cf528d1f533a5196d05.jpg
7 News Spotlight 

"Znam da sadrži štetne kemikalije, ali to neće spriječiti ljude da ih puše", rekla je jedna od djevojaka za 7 News Spotlight. „Gotovo svi moji prijatelji to rade i svi su ovisni“, dodala je druga i objasnila da ta ovisnost ide toliko daleko da puše i pod nastavom. Kad im profesori okrenu leđa, oni izvuku cigaretu iz torbe i povuku dim. Jedna od djevojaka je rekla da je njezina ovisnost otišla toliko daleko da joj je problem odviknuti se. “Ako ne pušim postajem jako tjeskobna, tresem se, boli me glava”, opisala je.

Situacija nije ništa bolja niti u Hrvatskoj gdje je, prema Svjetskom istraživanju o uporabi duhana u mladih koje je u Hrvatskoj zadnji put provedeno 2016. (Global Youth Tobacco Survey 2016) utvrđeno da jedan od deset učenika u dobi od 13 do 15 godina puši elektroničke cigarete.ž